1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

iPod Shuffle прашање

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Gaston, 6 Септември 2016.

 1. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  Поклон за 9 годишно девојче кое сака mp3 плеер. Нормално приступачен.
  Се убивме со жена ми пола Белград го преоравме има нешто Сони, Филипс и нонејм кои или се ефтини и лоши или добри и отров скапи (има еден Sony Walkman на пример во техноманија 160,000.00 динари е, абе ај еј...).

  На крај, се сведе на iPod Shuffle изборот. И тоа од Скопје ќе го земеме.
  Прашањето ми е, пошто сум идиот за Apple, дали тоа чудо свири "обични" mp3, дали своерачно рипувани или од нет свеедно, или све тоа мора да виде легално купено платено од ајдрп?
  И уште нешто, музика на него се пребацува со копи пејст или мора со тој дедицираниот itunes?
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,026
  886
  4 Февруари 2014
  Машко
  Свири мп3 и префрлање на музика може само преку iTunes.
  А да и не мораш да плаќаш за песни, можеш да ставиш и рипувани.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  Ееее супер, штом така, купуваме шафл.
  Фала многу на одговорот.
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,406
  350
  19 Април 2010
  Машко
  Без број софтверчиња има за префрлање музика, не мора преку iTunes.
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
  Не дека е битно зашто веќе сте одлучиле ама имам дома (четворката) и стои зафрлен со неполн 1 час користење само дента кога го купивме (за девојче).

  Телефон или таблет е каде каде посоодветна опција за полесно даунлоадирање и креирање на плејлисти.

  Шафл е ептен dumb во денешно време без екранче, нема интернет, рудиментални команди како на касетофон од 80тите со таа разлика со што сега цела една песничка оди напред или назад, па полни и префрлај песни на УСБ, ин еар слушалки како од телефон кои за мало дете се тотално некомотни...

  Е сега ако има некоја понова генерација а не сум запознат се извинувам. Ако е детето изложено на новите технологии (а сигурно е) ова ќе го најде подосадно и од кукла :). Бар кај мене беше така.
   
  На risto traktoristo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  од толку голем избор на мп3, мп4 плеери не гледам зошто сте се одлучиле за можеби 10 години стар уред.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кажи де некој друг уред
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
  http://www.anhoch.com/product/39552...e-gold-quad-core-13ghz1gb8gbdual-sim2mp8mpa51

  vs

  http://www.istyle.eu/mk/ipod/ipod-shuffle.html

  :oh:

  Но нема врска, секој си има преференци и потреби/замисла. Можеби е неопходно да е мало плеерчето т.е. помало и од 4 инчен телефон или да не смее да биде телефон, таблет итн.
   
 9. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  iPod nano ако дозволува буџетот.Затоа што ако не за друго барем за аудио квалитет се ненадминливи Ејпл.Е сега тоа не релевантен фактор при изборот сигурно....
   
 10. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,026
  886
  4 Февруари 2014
  Машко
  Дечкото ако сакаше вакви одговори
  Членот бара мп3 плеер ти постираш телефон. Ако членот сакаше ваков одговор ќе прашаше на кајгана.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
 12. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  FiiO M3 на пример
  само што живееме во тунгузија и кај нас овакви работи се права егзотика
  gallery-1470845177-fiio-m3-mp3-player.jpg
   
  На Lokvan и gokica им се допаѓа ова.
 13. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,369
  1,442
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Каква превара се само кинезите?

  LEVEL : China Photoshop

  prevara.jpg

  Од десна страна фотошоп заоблен екран а од лева страна реалност црно ахахахах фејл.

  Мое мислење е :
  Подобро за тие 50 евра. Обичен телефон од 1000 ден си подршка на мп3/мп4/микросд и квалитетни слушалки до 2000 ден отколку кинеско срање.
  Или пак iPod тамн за 9 годишно девојче. Ке си слуша музика и нема потреба да се гњаве во екрано по цел ден(на таа воздраст)
   
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Земи си ајпод шафл. Одлична инвестиција, не ти/и треба ништо повеќе. Има одлична изработка, одлична батерија, одличен изглед, мало е цврсто е, прилично е издржливо. Една другарка има шафл од првите и сеуште работи и држи батерија како првиот ден. Според мене батеријата е пресудна во изборот, а ова има одлична батерија. Ајпод нано е прескап, посебно за дете што може лесно да го изгуби, скрши, ...
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Муабетот ми е дека НЕ знаете ниеден друг :) Толку изрика пазарот на MP3 плеери што остана само Shuffle. Нејсе, има и Сони. http://panevropa.com.mk/sony-audio?..._uredi_tid=51&sell_price=All&items_per_page=9
   
  На risto traktoristo и gokica им се допаѓа ова.
 16. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Кажи некое софтверче кое ке врши работа, ставање музика на iPod без iTunes. Да направам copy paste и готово.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
  Да, а и мене муабетот ми беше дека за 3,500 можеш да купиш нов мобилен со 5 инчен екран кој без сим картица и со парентал лок може да се користи за музика наспроти со километри помалку употреблива каначка од епл. Ако го има за пониска цена шафлот можеби е друго два. А пазарот на mp3 плеери нормално го нема зашто тие беа популарни кога јас бев млад татко а Nokia Xpress Music беше многу поскап од нив.

  Но сепак секој си знае што му треба и добро е што има понуда каква таква.
   
  На Jovan2389 и risto traktoristo им се допаѓа ова.
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,980
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не е поентата дали и што може да се купи за 3000 денари... У секој случај со екранче би и било и пофенси и полесно за работа. Јас имам шафл и го користам за спортски активности. Мал е, издржлив е и отпорен на нуклеарки. Има штипка на него за лесно носење. НО во твојот случај екран мислам е подобро.
   
  На Gaston, kirev, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
  Ако сака да се занимава со тоа јас ќе му го позајмам каначето со кос слушалки кои се посоодветни за дете за носење па нека си одлучи дали ќе купува по иста цена по која и јас го купив пред неколку години.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  Ја го прошетав цел Белград како што кажав во првиот пост. И имаше доста Sony и Philips плеери. Од овие ако се ефтини тогаш се стварно ќумур. Скапите им се добри, ама се скапи.
  Има од Sony кај нас у Technomarket, бев да го видам, беше задњи, и тоа кутијата така фино раскупусена, а самиот плеер унатре пипан пипан мислиш некој мрсули лепел на него.

  Сите ми дадовте убави совети, ама ја затоа реков Шафл, не од шо незнам дали има боље или поинтересно со дисплеј итн, него не планираме да даеме поише од 4000 денари за нешто што можда како во случајот кај @gokica интересот ќе трае 1 саат. Замисли и го зеам оној Sony од Техноманија од Белград што кошташе 160 илјади динари (околу 80 000 денари). Ај со тој можда ќе си игра 3 саати место 1 саат :D
  Муабетот е дека детето сакало музика и дека сакало мп3 плеер.

  И таман се решив за шафл ми ги изнакажавте сите овие работи што иако веќе ги знаев, пак ми ги вративте назад у разматрање и сеа у курац, незнам дал да го купам или не...
   
  gokica, kirev и на Oktar им се допаѓа ова.
 22. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема разматрање, симај го шафлот.

  Од
  Среќен шафл и нано корисник
   
  На ivan88 и Gaston им се допаѓа ова.
 23. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Mediamonkey Не е баш копи пејст, ама не е ни квантна физика :)
   
 25. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  Не сум, само што се вратив пред 2 - 3 саата.
  Ги видов овие FiiO, ама од кај да знам дека се добри... едноставно ги игнорирав.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. taranenik
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,509
 2. rouged
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,757
 3. IceX
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,765
 4. StarBuck
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,649
 5. NERD.
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,648
Вчитување...

Сподели

Вчитување...