1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

iPod Shuffle прашање

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Gaston, 6 Септември 2016.

1. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,311
    2,381
    9 Февруари 2011
    Поклон за 9 годишно девојче кое сака mp3 плеер. Нормално приступачен.
    Се убивме со жена ми пола Белград го преоравме има нешто Сони, Филипс и нонејм кои или се ефтини и лоши или добри и отров скапи (има еден Sony Walkman на пример во техноманија 160,000.00 динари е, абе ај еј...).

На крај, се сведе на iPod Shuffle изборот. И тоа од Скопје ќе го земеме.
    Прашањето ми е, пошто сум идиот за Apple, дали тоа чудо свири "обични" mp3, дали своерачно рипувани или од нет свеедно, или све тоа мора да виде легално купено платено од ајдрп?
    И уште нешто, музика на него се пребацува со копи пејст или мора со тој дедицираниот itunes?

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,026
    886
    4 Февруари 2014
    Машко
    Свири мп3 и префрлање на музика може само преку iTunes.
    А да и не мораш да плаќаш за песни, можеш да ставиш и рипувани.

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,311
    2,381
    9 Февруари 2011
    Ееее супер, штом така, купуваме шафл.
    Фала многу на одговорот.

На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,406
    350
    19 Април 2010
    Машко
    Без број софтверчиња има за префрлање музика, не мора преку iTunes.

5. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
    Не дека е битно зашто веќе сте одлучиле ама имам дома (четворката) и стои зафрлен со неполн 1 час користење само дента кога го купивме (за девојче).

Телефон или таблет е каде каде посоодветна опција за полесно даунлоадирање и креирање на плејлисти.

Шафл е ептен dumb во денешно време без екранче, нема интернет, рудиментални команди како на касетофон од 80тите со таа разлика со што сега цела една песничка оди напред или назад, па полни и префрлај песни на УСБ, ин еар слушалки како од телефон кои за мало дете се тотално некомотни...

Е сега ако има некоја понова генерација а не сум запознат се извинувам. Ако е детето изложено на новите технологии (а сигурно е) ова ќе го најде подосадно и од кукла :). Бар кај мене беше така.

На risto traktoristo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
    од толку голем избор на мп3, мп4 плеери не гледам зошто сте се одлучиле за можеби 10 години стар уред.

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Кажи де некој друг уред

8. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
    http://www.anhoch.com/product/39552...e-gold-quad-core-13ghz1gb8gbdual-sim2mp8mpa51

vs

http://www.istyle.eu/mk/ipod/ipod-shuffle.html

:oh:

Но нема врска, секој си има преференци и потреби/замисла. Можеби е неопходно да е мало плеерчето т.е. помало и од 4 инчен телефон или да не смее да биде телефон, таблет итн.

9. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,060
    1,550
    25 Јануари 2008
    Машко
    iPod nano ако дозволува буџетот.Затоа што ако не за друго барем за аудио квалитет се ненадминливи Ејпл.Е сега тоа не релевантен фактор при изборот сигурно....

10. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,026
    886
    4 Февруари 2014
    Машко
    Дечкото ако сакаше вакви одговори
    Членот бара мп3 плеер ти постираш телефон. Ако членот сакаше ваков одговор ќе прашаше на кајгана.

11. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
  12. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
    FiiO M3 на пример
    само што живееме во тунгузија и кај нас овакви работи се права егзотика
    gallery-1470845177-fiio-m3-mp3-player.jpg

На Lokvan и gokica им се допаѓа ова.
  13. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,369
    1,442
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    Каква превара се само кинезите?

LEVEL : China Photoshop

prevara.jpg

Од десна страна фотошоп заоблен екран а од лева страна реалност црно ахахахах фејл.

Мое мислење е :
    Подобро за тие 50 евра. Обичен телефон од 1000 ден си подршка на мп3/мп4/микросд и квалитетни слушалки до 2000 ден отколку кинеско срање.
    Или пак iPod тамн за 9 годишно девојче. Ке си слуша музика и нема потреба да се гњаве во екрано по цел ден(на таа воздраст)

14. Oktar

Oktar
    Guru

3,356
    9,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Земи си ајпод шафл. Одлична инвестиција, не ти/и треба ништо повеќе. Има одлична изработка, одлична батерија, одличен изглед, мало е цврсто е, прилично е издржливо. Една другарка има шафл од првите и сеуште работи и држи батерија како првиот ден. Според мене батеријата е пресудна во изборот, а ова има одлична батерија. Ајпод нано е прескап, посебно за дете што може лесно да го изгуби, скрши, ...

15. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Муабетот ми е дека НЕ знаете ниеден друг :) Толку изрика пазарот на MP3 плеери што остана само Shuffle. Нејсе, има и Сони. http://panevropa.com.mk/sony-audio?..._uredi_tid=51&sell_price=All&items_per_page=9

На risto traktoristo и gokica им се допаѓа ова.
  16. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,628
    1,397
    27 Јануари 2011
    Машко
    Кажи некое софтверче кое ке врши работа, ставање музика на iPod без iTunes. Да направам copy paste и готово.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
    Да, а и мене муабетот ми беше дека за 3,500 можеш да купиш нов мобилен со 5 инчен екран кој без сим картица и со парентал лок може да се користи за музика наспроти со километри помалку употреблива каначка од епл. Ако го има за пониска цена шафлот можеби е друго два. А пазарот на mp3 плеери нормално го нема зашто тие беа популарни кога јас бев млад татко а Nokia Xpress Music беше многу поскап од нив.

Но сепак секој си знае што му треба и добро е што има понуда каква таква.

На Jovan2389 и risto traktoristo им се допаѓа ова.
  18. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,980
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Не е поентата дали и што може да се купи за 3000 денари... У секој случај со екранче би и било и пофенси и полесно за работа. Јас имам шафл и го користам за спортски активности. Мал е, издржлив е и отпорен на нуклеарки. Има штипка на него за лесно носење. НО во твојот случај екран мислам е подобро.

На Gaston, kirev, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
    Ако сака да се занимава со тоа јас ќе му го позајмам каначето со кос слушалки кои се посоодветни за дете за носење па нека си одлучи дали ќе купува по иста цена по која и јас го купив пред неколку години.

20. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,695
    3,075
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    :)

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,311
    2,381
    9 Февруари 2011
    Ја го прошетав цел Белград како што кажав во првиот пост. И имаше доста Sony и Philips плеери. Од овие ако се ефтини тогаш се стварно ќумур. Скапите им се добри, ама се скапи.
    Има од Sony кај нас у Technomarket, бев да го видам, беше задњи, и тоа кутијата така фино раскупусена, а самиот плеер унатре пипан пипан мислиш некој мрсули лепел на него.

Сите ми дадовте убави совети, ама ја затоа реков Шафл, не од шо незнам дали има боље или поинтересно со дисплеј итн, него не планираме да даеме поише од 4000 денари за нешто што можда како во случајот кај @gokica интересот ќе трае 1 саат. Замисли и го зеам оној Sony од Техноманија од Белград што кошташе 160 илјади динари (околу 80 000 денари). Ај со тој можда ќе си игра 3 саати место 1 саат :D
    Муабетот е дека детето сакало музика и дека сакало мп3 плеер.

И таман се решив за шафл ми ги изнакажавте сите овие работи што иако веќе ги знаев, пак ми ги вративте назад у разматрање и сеа у курац, незнам дал да го купам или не...

gokica, kirev и на Oktar им се допаѓа ова.
  22. Oktar

Oktar
    Guru

3,356
    9,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Нема разматрање, симај го шафлот.

Од
    Среќен шафл и нано корисник

На ivan88 и Gaston им се допаѓа ова.
  23. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
  24. moongose

moongose
    Unstoppable

1,952
    2,191
    19 Јули 2013
    Mediamonkey Не е баш копи пејст, ама не е ни квантна физика :)

25. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,311
    2,381
    9 Февруари 2011
    Не сум, само што се вратив пред 2 - 3 саата.
    Ги видов овие FiiO, ама од кај да знам дека се добри... едноставно ги игнорирав.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. taranenik
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,509
  2. rouged
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,757