• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IPoAC

  • Ја почнал/а темата
  • #1

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135

IP over Avian Carriers e првоаприлски предлог донесен во 1990 година од IITS за пренесување на интернет продатоци со помош на гулаби. w00t!
Колку и да звучи невозможно, имало 9 успешни испратени (сосе reply нели) icmp пакети :D
Frame formatot e oтприлика следниов:
The IP datagram is printed, on a small scroll of paper, in
hexadecimal, with each octet separated by whitestuff and blackstuff.
The scroll of paper is wrapped around one leg of the avian carrier.
A band of duct tape is used to secure the datagram's edges. The
bandwidth is limited to the leg length.
The MTU is variable, and
paradoxically, generally increases with increased carrier age. A
typical MTU is 256 milligrams. Some datagram padding may be needed.

Upon receipt, the duct tape is removed and the paper copy of the
datagram is optically scanned into a electronically transmittable
form.
Повеќе за ова прочитајте тука и тука.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Еј гулаби гулаби.... птици во сончев леет... ој носете пораки белиии мир да е низ цееел свееет....

- песната од Златно Славејче :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
LOOOL гулабиве шпиуни ќе ги прават??ЦЦЦ више не зборам со нив:LOL::LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,659
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно