• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iPhone од "Ledikom"

  • Ја почнал/а темата
  • #1
22 ноември 2020
2
0
Сакав да прашам дали можеби некој има купено iPhone од Ledikom и како е задоволен? Слушнав дека не давале фискални сметки, па ме интересира дали некој знае нешто или има купено iPhone од таму? Познавам луѓе што имаат купувано Samsung телефони од таму и се работи супер, но не сум сигурен и за iPhone, па ме интересира вашето мислење.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,320
Мој совет е да купиш од најефтината легитимна продавница која што дава фискална, официјална гаранција и ќе стои зад продуктот во случај на (несакан) дефект. Поефтин е во мобилари, ама таа разлика не дај боже некогаш ќе ја платиш со време и нерви. Има многу такви случаи на форумов, а и наоколу што ги знаеме. Посебно за iPhone, што важат за едни од поделикатните уреди од аспект на поправка кај нас.

Сепак, твоја е одлуката. :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,535
Земи си од било која мобилара што има iPhone со меѓународна гаранција, тие важат во iStyle.
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,247
1,310
Секој нов iPhone откога ќе го активираш, почнува да му тече гарантниот период, за САД, МК и повеќето земји гаранцијата е 1 година, за ЕУ е 2 години (до некаде лимитирана). Според ова можеби не е лошо да провериш и мобилари што носеа од Грција. Според IMEI можеш да провериш до кога ти важи гаранцијата


Колку што знам во iStyle не ти бараат фактура или слично (?), нека потврди некој што носел телефон на сервис.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
665
366
Секој нов iPhone откога ќе го активираш, почнува да му тече гарантниот период, за САД, МК и повеќето земји гаранцијата е 1 година, за ЕУ е 2 години (до некаде лимитирана). Според ова можеби не е лошо да провериш и мобилари што носеа од Грција. Според IMEI можеш да провериш до кога ти важи гаранцијата


Колку што знам во iStyle не ти бараат фактура или слично (?), нека потврди некој што носел телефон на сервис.
Во Istyle ништо не ми побараа, само имеи го проверија, ми го заменија тел без никакоб проблем, купен надвор од мк Iphone X
 

maxellpp

Intern
29 септември 2014
28
45
Прилеп - Скопје
Сакав да прашам дали можеби некој има купено iPhone од Ledikom и како е задоволен? Слушнав дека не давале фискални сметки, па ме интересира дали некој знае нешто или има купено iPhone од таму? Познавам луѓе што имаат купувано Samsung телефони од таму и се работи супер, но не сум сигурен и за iPhone, па ме интересира вашето мислење.
Купив пред месец дена Iphone 12 од Ледиком, не даваат фискална сметка, но ти даваат некаков вид на гарантен лист, телефонот има 1 година интернационална гаранција како што и пишаа погоре во самиот телефон си пишува кога е прв пат активиран и до кога точно трае гаранцијата.
Ништо поразлично не е ако купиш од iStyle или било која друга официјална продавница во мк.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,476
4,109
Ништо поразлично не е ако купиш од iStyle или било која друга официјална продавница во мк.
Многу поразлично - поддржуваш сива економија - шверц и даночна евазија. Да беше легално увезен ќе се издаваше фискална/фактура. Утре ако ти се зезне заборави на жалење во пазарна инспекција ако продавачот не сака да ти го сервисира уредот.

Ако Скопје и општините добиваат буџети сходно на тоа колку данок е уплатен во тој регион Чаир и западна Македонија ќе немаат ни асфалт ни водовод.
 

maxellpp

Intern
29 септември 2014
28
45
Прилеп - Скопје
Многу поразлично - поддржуваш сива економија - шверц и даночна евазија. Да беше легално увезен ќе се издаваше фискална/фактура. Утре ако ти се зезне заборави на жалење во пазарна инспекција ако продавачот не сака да ти го сервисира уредот.

Ако Скопје и општините добиваат буџети сходно на тоа колку данок е уплатен во тој регион Чаир и западна Македонија ќе немаат ни асфалт ни водовод.
Се тоа супер ама не сум јас тој кој шо ќе ја оправа државава, си има инспекторат ако ги затворат нема да му купувам :)
 

Zombie

Gaining Experience
2 октомври 2008
102
91
Се тоа супер ама не сум јас тој кој шо ќе ја оправа државава, си има инспекторат ако ги затворат нема да му купувам :)
Епа затоа што повеќето размислуваат како тебе, државава пропаѓа. Ако сите НЕ купуваме од места како Ледиком, они ќе пропаднат.
ПС. На страна од ова, јас имам слушано лоши искуства од стилот на: го продаваат како нов а уствари factory refurbished. Ама вие си знаете.
 

maxellpp

Intern
29 септември 2014
28
45
Прилеп - Скопје
Епа затоа што повеќето размислуваат како тебе, државава пропаѓа. Ако сите НЕ купуваме од места како Ледиком, они ќе пропаднат.
ПС. На страна од ова, јас имам слушано лоши искуства од стилот на: го продаваат како нов а уствари factory refurbished. Ама вие си знаете.
Можда си во право, ама сепак си има казна и за купувач и за продавач.
А власта и институциите се бираат на избори :)
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
458
510
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Јас користев Ајфон Х од ледиком го купив користен и немав никаков проблем..ако земаш нов би ти ги препорачал Mobelix
Другар мој имаше лошо искуство баш со нов ајфон 11 од мобеликс...
 

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
114
154
ПС. На страна од ова, јас имам слушано лоши искуства од стилот на: го продаваат како нов а уствари factory refurbished. Ама вие си знаете.
И ова може да се провери дали е factory refurbished, треба да се симне програмот 3utools, да се поврзе телефонот со PC и ќе се види дали е заменет така или не е. Плус може да прикаже за одреден број компоненти дали се заменети со други. Еве членовите што земале од ледиком можат да проверат и да ни пишат.
1610922462280.png
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
Со другар заедно купивме 11Pro и Pro Max од Ледиком и еве вејќе 5 месеци телефоните се супер. Зборувам за нови. Мојот е за Амерички пазар додека неговиот е за МК или Србија според model number: SE/A. Го купуваш поефтино да бидејќи како што кажаа членовите погоре не плаќаат данок или слично, не добиваш фискална, добиваш лист од нив како гаранција, а истовремено со самото активирање на телефонот се активира гаранцијата од Apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
479
397
Skopje
Не знам дали е добар или не, но мое размислување е дека ништо не треба да се купува од Ледиком. Не ми беше јасно зошто се е поевтино, ама очигледно е дека денар данок немаат платено од отварање на продавницата до денес.

Ако сите издаваат даноци и губат профит поради тоа, он најпаметен на парагон блок ти продава телефон. И пазарна го знаат тоа и го дозволуваат. Ама јбг, поевтин е за 200 еур па пак на крај ќе се земе од кај него.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,214
27,758
kalco.ru
На краткорочно е поефтини, но на долгорочно е многу поскап. Со тоа што они и таквите како нив не плаќа данок, државниот буџет не се полни а со тоа цените на сите останати прозиводи растата да за можат повторно да го наполнат колку што е потребно.
Јас сум голем противник за купување на телефони од мобилара и секој кој ќе побара совет од мене им кажувам да не купуваат, но ваши се парите трошете ги како сакате и од каде што сакате.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,519
857
Само во iButik да купиш ајван еве јас сум купил од кај нив ајван 5с и ајван 8 плус и до ден денес уште работи иако веќе не ги користам така си стои во кутија од кои 8 плус веќе е продаден и останува 5с како мое колекција

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
1610972048038.png

Дали има некој искусво со овие НОВИ но АКТИВИРАНИ iPhones цената е екстра добра но малце ми е матно тоа ( како и целата мобилара ) како нов е но активиран и оваа гаранција што не е прецизирана сигурно е нивна локална а не оригинал Apple преостаната 6 месечна гаранција, повеќе ми е веројатно да се refurbished уреди.
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1,768
1,265
Скопје
Абе глејте... има некој марифет чим толку се ефтини. Не се будали сигурно да пуштаат толкави цени. Другите мобилари идиоти се?

Има нешто...

Пример пред некој ден имаа стори ставено со ајфон 11, тој што разбира ќе видеше дека екранот е кинески заменет и ептен дампинг цена. А се продава како нов. И некој ќе рече топ ајфонов нов, немам фискална ама поефтино го земав... арно ама кинески екран... јбг
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

mrkela2009

Gaining Experience
24 јануари 2010
193
187
Скопје
Погледнете го атачментот 96252

Дали има некој искусво со овие НОВИ но АКТИВИРАНИ iPhones цената е екстра добра но малце ми е матно тоа ( како и целата мобилара ) како нов е но активиран и оваа гаранција што не е прецизирана сигурно е нивна локална а не оригинал Apple преостаната 6 месечна гаранција, повеќе ми е веројатно да се refurbished уреди.
Прашано во Ледиком, немаат интернационална гаранција само локална од 6 месеци кај нив.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,576
2,045
Има еден момент што повеќето го испуштате.
Ледиком (или било која мобилара) не губи профит ако плати данок. Вие, т.е. купувачот губи "профит" ако они платат данок.
Сум слушнал дека доколку сакате, може да ви издадат фискална, но цената на уредот нормално ќе биде повисока.

Од лично искуство, и во развиените држави има сива економија, можеби и многу повеќе отколку кај нас, но не продаѓаат.
Државата пропаѓа од други, многу поголеми арамии, што не е тема за на форумов, не од мобиларите.

Онтопик - барем за iPhone би требало да лесно да се провери статусот на уредот или не?
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
183
196
Скопје
Дечково праша дали да земе телефон во поглед на функционалност. Алооооооо, ФУНКЦИОНАЛНОСТ, а не дали данок плаќат некои или не.

Онтопик, брат ми има земено 2 ајфон хр и немале проблем во функционалност воопшто, ги користат 2 год+ со жена му. Јас имам земено хонор 8х за татко ми еве го тера година дена без проблем. За мајка ми имам земено тел од мобеликс у март 2020 еве го тера без проблем. Воедно имам пријатели што се фалеле но и жалеле и од ледиком и од мобеликс али повеќе се фалеле него што се жалеле.

Оффтопик, пола форум збори данок не плаќам кој ги врти, прво оние на власт што крадат нека одговараат па после јас, а у меѓувреме коа се збори за други лица или фирми сите се праиме светци - абе овие или оние не плаќаат - знам има исклучоци - капа доле - а вие другите не го тупете многу, прајте што сакате, за се си има последица кад тад.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,176
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно