• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

iPhone 3g проблеми

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
вака. му направив џеилбрејк на 2.1 и сега приметив дека телефонот не работи, т.е. стискам на слушалката (phone) доле, ми се појавуваат бројки и неможам да стиснам на нив, како замрзнато е и после 5-6 секунди се исклучува на home screen. што да правам? преку именик можам да вртам и можам да примам повици, ама вака не??? фала
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Хм, не би требало да се случува тоа, да не имаш инсталирано некои апликации што би го бунеле дајлерот?
Некои од апликациите се лошо издизајнирани, знаат да се мешаат со критични сетинзи на мобилниот, мене така комплетно ми се закочи iPhone-от од како инсталирав една... пробај избриши се што не е потребно од Cydia
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
ok, ќе пробам така. ми кажаа дека нешто сум требал да му направам aktivate со winpwn. јас вчера му направив џеилбрејк na 2.1 со quickpwn. прилично сум нов во оваа област.вчера инсталирав некои глупи игри од инсталер и сега незнам како да ги избришам??
btw иначе декодиран е со турбосим и кога ќе го приклучам на пц, ајтјунс нешто сере дека сим картичката не е поддржана.
и уште нешто. како да си ги гледам контактите од сим картичката, ми ги нема. со која апликација да ги префрлам или што треба да направам?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
LOL
ме испобуни, чекај да пробам со ред да одговорам.
Не знам да ти одговорам за winpwn i другите дека не ги знам тие за windows, ги користам само за mac.
А и друга работа, во 2.1 инсталерот е шит, така да треба да користиш Cydia за инсталирање апликации.
За бришење на апликациите, во инсталер доле на менито треба да имаш нешто како modify, или installed, каде што има листа на све што ти е инсталирано. Ќе си ја избереш апликацијата и uninstall.
А инаку iTunes воопшто не можеш да користиш со телефонот?
За контактите, незнам што како ти е сетиран/синхронизиран телефонот со iTunes, можно е да ти ги ибрише на прв sync така да пази да не ти отидат јабана.
Ако можеш да ми кажеш претходно како си го користел iPhon-от, синхронизирање и слично би било најбоље.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
PS. сега видов, на 2.x firmware имаш во settings/mail contacts calendar/ подоле имаш копче import SIM contacts :)
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
до сега несум го користел. вчера го земав. си работеше ок со турбосим, и земав да му правам џеилбрејк на 2.1 фирмвер. кога завршив се си беше нормално, ама несум приметил дека телефонот не работи (кога го вклучувам неможе да се притиска на бројките и сам се исклучува после 5-6 секунди)
сега му правам ристор на 2.0.2 фирмвер кој го направив у винпвн, па ќе видам што ќе биде. иначе ми отидоа контактите:lut2:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
требаше порано да ти кажам да пазиш на контактите...
Ако не ти успее downgrade-от дојди вечер покасно на ирц, ќе го средиме :)
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
го заебав нешто. цело време кога ќе пробам да правам ристор од ајтјунс ми јавува грешка
The iPhone "iPhone" could not be restored. An unknown error occurred (1604).

пробав да му направам ристор и на 2.0.1 и на 2.0.2 и истата грешка. да не заебав нешто? сега што да му правам?:lut2:

едит.
вака. сега му направив само ристор, без шифт и ми го врати на фабрички сетинг и сега на ајтјунс ми пишува ова:
"the sim card inserted in this iPhone does not appear to be supported."
како да му направам џеилбрејк ама да ми работи се
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
хаха ок... ја тек сега дојдов дома така да...
па барем пиши што направи... winpwn нешто такво?
1604 мислам дека е ерор кога нема да се стави во dfu mode
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
да, изгледа ми укочил dfu mode или нешто слично, незнам.
прво преку iTunes го вратив на фабрички сетинг и после со quickpwn и фирвер 2.1 му направив џеилбрејк, исто како што му правев вчера и си работи супер, ама сега имам друг проблем, инсталирав околу 10 апликации од cydia и пола ми ги нема, проверив во menage во cydia и таму ги нема дека се инсталирани. да не знаеш зошто? 2 пати пробав да инсталирам winterboard и ми го нема на home screen,а вчера си работеше супер. хмм...:ermm:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
каков ресет? го исклучував и уклучував, ама не помага, некако после 5-6 пробувања успеав да го инсталирам винтерборд, ама сега темите не сакаат, незнам зашто не се инсталираат. cydia инсталирав од quickpwn, штиклирав инсталер, сидиа и бут лого, вчера кога му направив џеилбрејк можев се што сакам да инсталирам од сидиа, а сега почне да се инсталира и после некоја минута ми пишува completed, a уствари не е инсталирано, го нема ни на home screen ни во menage во cydia. незнам што му е проблемот, приметив чудно поначање на телефонот откако му направив џеилбрејк, пред малце сам ми се рестартираше, се појави она логото и чекав да се уклучи:lut2::lut2: што да му правам?:chudenje:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
reset
држи ги home i lock копчињата заедно додека не се појави логото.
Ако пак зеза, wipe.... не се jailbreak-увал како што треба :ha:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
џабе ресет, пак истото. сега треба да го вратам на фабрички сетинзи пред да му направам ристор на 2.0.х фирмвер или може директно да му правам? вторпат ме заебава 2.1, ваљда е до тоа...
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
немав, само со инсталирање на апликации, dialer-от си работи супер, ама неможам ништо да инсталирам. мислиш дека ако го спуштам на 2.0.2 или 2.0.1 ќе работи подобро? или пак да му направам џеилбрејк на 2.1. ако треба да му ставам 2.0.х како да му ставам? вчера ми правеше проблеми, па несум сигурен дали добро правев
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@Everyone firmwareot 2.1 e poln so bagovi...i mene mi gi pravese istite problemi, na iphone 2.0 koga go update-uvav nemas nikakov display samo vibrirase..i po fabrickoto resetiranje go vrativ vo normala..a i da ovoj firmware prai problemi i so odredeni aplikacii no toa bi trebalo da go sredat naskoro
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
@Everyone firmwareot 2.1 e poln so bagovi...i mene mi gi pravese istite problemi, na iphone 2.0 koga go update-uvav nemas nikakov display samo vibrirase..i po fabrickoto resetiranje go vrativ vo normala..a i da ovoj firmware prai problemi i so odredeni aplikacii no toa bi trebalo da go sredat naskoro

Јас не знам од каде на вас толку проблеми. Јас имам фирмвер 2.1 - cydia си работи совршено, немам проблеми со ресетирање нити пак со инсталирање на апликации. Затоа не може да се тврди дека 2.1 сјебан може лошо му правите џејлбрејк или нешто утнете понатаму.
Кај мене со џејлбрејк+турбосим си работи како што треба.

Поз.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Јас не знам од каде на вас толку проблеми. Јас имам фирмвер 2.1 - cydia си работи совршено, немам проблеми со ресетирање нити пак со инсталирање на апликации. Затоа не може да се тврди дека 2.1 сјебан може лошо му правите џејлбрејк или нешто утнете понатаму.
Кај мене со џејлбрејк+турбосим си работи како што треба.

Поз.

Мојот си е исто на 2.1 со pwnage и немало никаков проблем до сега. Ниту кај останатите 10тина iPhoni што ги "знам" на тој firmware.

newpain01: мислам да пробаш пак со winpwn или слично на 2.1
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Јас не знам од каде на вас толку проблеми. Јас имам фирмвер 2.1 - cydia си работи совршено, немам проблеми со ресетирање нити пак со инсталирање на апликации. Затоа не може да се тврди дека 2.1 сјебан може лошо му правите џејлбрејк или нешто утнете понатаму.
Кај мене со џејлбрејк+турбосим си работи како што треба.
Поз.

и ти имаш 3г? со што и како му правиш џеилбрејк? не ти јавува грешки iTunes дека не ти е поддржан симот? која верзија на iTunes користиш? јас 2 пати му правев џеилбрејк по ова упатство: http://www.simonblog.com/2008/10/16...ne-3g-firmware-21-using-quickpwn-for-windows/
баш све исто сум правел, првпат dialer-от не работеше, а вторпат апликациите не се инсталираа. сега му направив џеилбрејк на 2.0.2 по ова упатство: http://www.iphone-hacks.com/forums/about1644.html

btw приметив дека и на 2.1 и сега на 2.0.2 Modem Firmware ми е 02.11.07, т.е. не се смени. читав на некој форум за тоа, некојси downgrade на baseband...:ermm:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
:lut2::lut2::lut2::lut2: сега ми е на 2.0.2 и пак го имам истиот проблем како кога ми беше на 2.1, апликациите почнат да се инсталираат и престануваат, неможам ама баш ништо да инсталирам, и помалку од пола сат како го пробувам, а 5-6 пати сам ми иде на home screen и еднаш се ресетираше сам. незнам више што да му правам.
ајде кажете ми како да го ставам на 2.1, што прво да направам, може нешто грешам, ама се правев како во упатствата.:ermm:дали да му направам ристор на фабрички сетинзи па после џеилбрејк или одма да му правам џеилбрејк? дали да ја штиклирам опцијата activate или не? некои поважни детали што би ми користеле??? фала

едит. сега во сидиа прочитав за upgrade на 2.1
"this metod does upgrade your baseband, which means it might negatively affect unlocked phones. you may want to wait for details."
како тоа негативно може да влијае на телефонот?? и уште едно прашање. му смета нешто што вака стално му правам upgrade и downgrade??
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Еве ти комплетно решение.
http://www.quickpwn.com/2008/09/jailbreak-iphone-21.html

и следи ги упатствата. ако треба одново ги симни фирмверите но симни ги за iPhone 3G пошто се различни нели од стариот iPhone. ако ги следиш сите чекори нема да имаш мака. Па пиши како си поминал.

Поз.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
како можам да поминам:)):))колку голем баксуз сум...
ништо не направив, прво после апдејтот телефонот се укочи на ејпл логото и не мрдна, после пробав со quickpwn, ама џабе, не реагира телефонот, уште е укочен, а и имам проблем со iTunes-кога направив анинстал на 8 и инсталирав 7.7, не ми работеше, пишува како некој фајл е направен со понова верзија и не го чита, незнам зошто па тоа. ииии колку ме нервира, откако го земав(петок) се на лошо ми иде со него:lut2::lut2::lut2::lut2:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
го вратив на 2.1, ама не како од упатството, го вратив според моето упатство што го најдов, така најлесно ми е, а ова нејќеше нешто, ми прави проблем кога инсталирам постара верзија на iTunes, неам поима. сега за сега работи добро, инсталирав некои апликации, ама помали, приметив дека поголемите апликации почне да ги инсталира и после некое време прекинува и ми пише completed, е сега незнам зошто така прави, нетот е супер, што би можело да биде незнам. сигурно не е до хардверот, нели? ќе го пробувам утре, па ќе видиме што-како. поздрав:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.287
Мислења
920.570
Членови
32.944
Огласи
1.084
Најнов член
Scruzz
На врв Дно