• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iPad - Новиот изум на Apple е официјален!

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па мора нови производи да прават за да земат пари, некој може и сака да му е се поголемо и со поголем екран за разлика од ipod. Мислам дека ова е и еден почеток за мали компјутери како истиот. Ако биде успешен значи ќе имаме во иднина слични уреди.

Пример излезе Iphone до тогаш не се знаеше за телефон со екран на допир, а погледнете денес благодарение на одличниот екран на допир сите скоро нови телефони се такви.

Така да и ова е еден старт за мали компјутери со екран на допир, они имаат во ракав и таков како што сакате денес, ама рано е да го пуштат во продажба тоа би значело откажување од одличен профит.:skuter:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,080
502
Од Apple не измислија топла вода, и телефони со touchscreen постоеа пред iPhone исто така и компјутери со touchscreen... Уааааа за Apple, прават само копии по доста скапи цени... :ua:
 

gd_01

Intern
11 декември 2009
24
0
А зашто да не се прифатат новите работи ако новото е добро, го ставаш во торба, нека се криви-нема да се оштети, ако го шутнеш нема да се расипе, ако идеш надвор имаш WiFi, a може и испод облека да се носи алтернативно, а за мултитаскинг и други работи (и тракатанци) ако ти требаат, ... па постои text editor, ке пишеш код, а ќе го измениш и целиот ОС ако сакаш и по потреба ќе креираш каков сакаш.
 

dstamenkovski

Intern
5 март 2009
14
0
iPad е иднината момци!Може уредов нема да го достигне успехот на iPhone ама ке донесе нешто ново на пазарот.Вратете се 3 години порано кога мрчеа сите дека Iphonot не го бива ваков бил онаков бил а и тогаш и сега останува останува далеку на прво место и Apple е убедливо прва на It пазарот! Apple 4Ever!
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
За тоа дека iPhonot некад имал негативна оцена од корисниците не сум запознаен. За тоа каква ќе биде иднината сите би можеле да си претпоставиме (се би било компјутеризирано), но овдека се работи за производ кој што не ги исполнува нашите очекувања. Нема ништо иновативно во овој производ освен што е само поголема верзија на iPodot..
А и зарем мислите дека цената на iPadov е прифатлива? Како што наведов јас претходно, поарно би си купил notepad кој што би можел да го користам за повеќе работи, а и ем би ме коштало помалце...
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
932
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
останува далеку на прво место и Apple е убедливо прва на It пазарот!
реално, Apple не е прв на скоро ниеден пазар (освен можда на пазарот на Macintosh компјутери :) ) - без разлика колку ние би сакале да е прв.
 

linux4me

Intern
23 февруари 2010
9
0
apple products rock .....ali ako ne bese windblow$ kompjuterite ke cinea 5 000 i ke se prodava kako alva ....samo za toa bil i microsoft gi stavam na mapa ..jedin produkt od apple samo iphone i digam raci i od nego voa e sranje bes flas koja budala taj cekor ke go naprave ...
inache apple nikakov produkt ne bi im kupil chisto oti se kuracat vidi go tipo kako sednal i rasprava mi cela vecer za nesto veke videno ...)),
da praev 500 000 dolaracheta ke zemev sve apple ama cenive im se previshe kao da zimam kola na staro i toa dobra kola ...
haha lezeshe mi na dusha morashe da si kazam
ps: zemi si ps2 ili xbox i konslole za igranje i linux mozesh da intalirash
eeeee heheh ebate apple ...
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
Еве една практична работа што може да се заврши со iPad. Нашиве хармоникаши ќе растураат по свадбите.

 

Јован

Intern
20 април 2010
253
10
Ова ти е изум само не е за обичните граѓани т.е многу е скап и не може да си го дозволи секој.
 

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
реално, Apple не е прв на скоро ниеден пазар (освен можда на пазарот на Macintosh компјутери :) ) - без разлика колку ние би сакале да е прв.
Реално, незнаеш што збориш.

1. Мобилна Индустрија - први со iPhone
2. Аудио Индустрија (mp3 плеери, итн) - први со iPod и iTunes (освен Македонија, нормално)
3. Дизајн Индустрија - први со Mac OS X (секој професионален web/графички дизајнер ти користи Мек, пријателче)
4. Таблет Индустрија (ако може да се каже) со iPad
5. Лаптоп Индустрија со сите нивни лап-топи ;)

Може не се најкористени лаптопите и компјутерите, но вистината е дека се најдобри :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,437
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно