• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iPad 3-MD366LL/A бавен за нормално користење

  • Ја почнал/а темата
  • #1

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
немам искуство со ајпадов,ми го донесоа со образложение бавен е ,кочи при сурфање.

2012 год модел со 1 GB рам.

Што може да се подеси за да може нормално да се отвараат страни?
Има 9.3.6 последен апдејт


Дали ќе помогне фактори ресет?

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Ако фактори ресет не го освежи и почне да функционира нормално нема ништо друго да му помогне.
Јас првин би сочувал ако треба од него нешто и би направил фактори ресет.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Менито го отвара нормално ама преку хром ако сакаш да отвориш веб страна на пример:сител,канал 5,вечер...стискаш и чекаш 10 + секунди да отвори

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,478
4,068
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ако јас добро памтам, овој iPad беше тотална утка бидејќи е прв со Retina екран, а скоро ист хардвер како претходникот. Дојдено му е времево веќе...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
Колку што се сеќавам battery gate се одесуваше само на iPhone, не и iPad каде се успоруваа уредите со стареење на батеријата и со промена на деградирана батерија се враќаа оригиналните перформанси. Теоретски сеуште можеш да добиеш нешто на брзината ако ја промениш батеријата, бидејќи деградрана батерија знае да испорачува помалку, но веројатно ништо спектакуларно.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,081
503
iPad-от беше одличен за времето кога излезе, нема врска дека бил промашување, лудница беше. И сега екранот му е еден од најдобрите, ама времето си го направи своето, моите се' уште го користат, ама мене ме нервира тоа што е спор. Единствено пробај ако може да се направи downgrade на iOS 6.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Ресетирав поставки,
Почнав за тест да користам Сафари и страните релативно побрзо отвараа од хром.

Нема друго чаре,мора да се сурфа на сафари и тоа е максимум што може да се добие со 1 гб рам во денешно време.

Како негативност ми беше тежината.
Иако избришан од мрсни раце,сепак се лизга од тежината.

Се осеќа болки на малите прсти од острите агли кога го држиш и тежината паѓа на нив.

Да и батеријата е ослабена и со полнач од 1А многу бавно се полни
Ако го полниш а го користиш,не е доволно,батеријата се празни

Се на се,многу лошо за користење

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,105
1,595
Ако јас добро памтам, овој iPad беше тотална утка бидејќи е прв со Retina екран, а скоро ист хардвер како претходникот. Дојдено му е времево веќе...
Да да, утка беше. Затоа за рекордно брзо време од само 8-9 месеца одма извадија нов iPad 4 со подобрени перформанси и помала батерија (потенок беше iPad 4 од iPad 3)
Мислењето е автоматски споено:

Ресетирав поставки,
Почнав за тест да користам Сафари и страните релативно побрзо отвараа од хром.

Нема друго чаре,мора да се сурфа на сафари и тоа е максимум што може да се добие со 1 гб рам во денешно време.

Како негативност ми беше тежината.
Иако избришан од мрсни раце,сепак се лизга од тежината.

Се осеќа болки на малите прсти од острите агли кога го држиш и тежината паѓа на нив.

Да и батеријата е ослабена и со полнач од 1А многу бавно се полни
Ако го полниш а го користиш,не е доволно,батеријата се празни

Се на се,многу лошо за користење

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
Си го испеал своето тој iPad. Најдобро ќе биде да си купиш нов или на старо да најдеш некој сочуван и не многу стар модел кој ќе ти даде далеку подобри перформанси од сегашниот iPad 3.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ресетирав поставки,
Почнав за тест да користам Сафари и страните релативно побрзо отвараа од хром.

Нема друго чаре,мора да се сурфа на сафари и тоа е максимум што може да се добие со 1 гб рам во денешно време.

Како негативност ми беше тежината.
Иако избришан од мрсни раце,сепак се лизга од тежината.

Се осеќа болки на малите прсти од острите агли кога го држиш и тежината паѓа на нив.

Да и батеријата е ослабена и со полнач од 1А многу бавно се полни
Ако го полниш а го користиш,не е доволно,батеријата се празни

Се на се,многу лошо за користење

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
Не знам што очекуваш од уред кој ни на времето не бил којзнае што. Други се пример поновите iPad-ди, се што е од IPad Air 2 навака ќе биде ок, претходно ќе штуца значајно, и овие од 2014-2015 нема да летаат, ама ќе нудат добро искуство.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно