Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IP помош!

23 јули 2007
338
9
Imam problem so konekcijata. Internet prevzemam preku server ama nesto ne e vo red so IP. Dali nekoj znae kako da go konfiguriram?
 

Атачменти

 • error.JPG
  error.JPG
  71,9 KB · Прегледи: 55
 • error.JPG1.JPG
  error.JPG1.JPG
  61,5 KB · Прегледи: 42

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Од сликите можам да видам само дека си наместил IP адресата да ти биде доделена од DHCP серверот, дај малку повеќе инфо за да помогнеме ;) серверот како е конфигуриран, рутер дали користиш и т.н.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Која е IP адресата од серверот? Каков интернет користи?

Можеби ако додадеш DNS ќе ти функционира.. Од МТ Нет се: 62.162.32.5 и 62.162.32.6 :)
 
23 јули 2007
338
9
Probav da gi vnesam brojkite od MT Net ama ne saka da gi primi. Inaku serverot e kaj direktorot na rabota, a jas nemam pristap do nego i ne ja znam negovata IP adresa
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Kazete mi koi podatoci da gi vnesam vo polinjata IP adres, Subnet mask, Default gateway, Prefered DNS server i Alternate DNS server

ima edno programce za scan moras prvo parametrite da gi dades za mrezata kako funkcionira serverot koj provajder go koristite za internet kako funkcionira mrezata

Look@LAN se vika pisi na google free e i lesno e za upotreba... samo scan napravi i ce ti dade useri kolku ima vo mrezata.. probaj prvo vnesi kaj tebe 192.168.1. nekoja druga od 2-253 eve moze na primer 153 :) i subnet mask 255.255.255.0 i posle skeniraj..
i naprai snapshot za da ti pomogneme ponatamu... ce vidis kolku useri ima vo mrezata i hostname koj e na direktorot ako vikas deka kaj nego e serverot ..
aj probaj pa ce vidime ponataki
 
23 јули 2007
338
9
Eve vo sliki sto napraviv jas ama pak ne funkcionira. Molam za pomos
 

Атачменти

 • IP 1.JPG
  IP 1.JPG
  89,8 KB · Прегледи: 20
 • IP 2.JPG
  IP 2.JPG
  88,6 KB · Прегледи: 14
 • IP 3.JPG
  IP 3.JPG
  94 KB · Прегледи: 13
 • IP 4.JPG
  IP 4.JPG
  88,1 KB · Прегледи: 11
 • IP 5.JPG
  IP 5.JPG
  95,8 KB · Прегледи: 14

MungaBunga

Intern
26 јуни 2007
18
0
Mojata IP adresa e 192.168.100.76, a na serverot 192.168.100.10
Ovaka adresata za vtoriot dns ke ja stavis taa na server (.10 moze i serverot da e dns) a prvata dnsot od isp ako e mt.net 62.162.32.5 ako e on.net 85.30.126.1 a default gateway ke stavis 192.168.100.1 ili .254 bi trebalo da nema problem ako ti se tocni adresite ili ako nemas zabrana za koristenje na internet
 

tufa

Intern
30 ноември 2007
4
0
Дали е можно да импровизирам варијабилна IP адреса, дали е можно тоа да се изведе со IP changer ? Дали тоа може да влијае некако на провајдерот или на скенирањето и контролирањето на данлодираната количина. Исто дали може симултано на повеќе компјутери во ЛАН мрежа кои влечат од една линија да им ги менувам постојано адресите.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Дали е можно да импровизирам варијабилна IP адреса, дали е можно тоа да се изведе со IP changer ? Дали тоа може да влијае некако на провајдерот или на скенирањето и контролирањето на данлодираната количина. Исто дали може симултано на повеќе компјутери во ЛАН мрежа кои влечат од една линија да им ги менувам постојано адресите.


за тоа лугето одат на факултет потоа на циско и зимат плата.
инаку може еден копјутер треба да фукцинира како сервис за давање адреси или роотерот ако ви е дирекно вклучен во свич0т
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.112
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно