• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IP monitoring (vidi slika)

neogeo

Intern
31 октомври 2007
7
0
se iznacitav na forumov ama basi ne najdov toa sto mi treba. znaci se raboti za LAN od 10 kompjuteri vrzani na switch. na switchot isto vrzan e i routher a na ruterot modem. (znaci internet odi preku ruterot na switch pa do site pc-a). prasanjeto e: kako da vidam kolku download napravil eden od pc-ata preku drug. Da pojasnam: Jas sum na 192.168.0.1 i sakam da vidam kolku downloadiral 192.168.0.7? (vidi slika)
 

Атачменти

  • new-1.jpg
    new-1.jpg
    17.8 KB · Прегледи: 81

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Стварно и мене ме интересира. Сигурно нешто треба да имаш или на рутер или пред рутер, некој сервер, како ИСА сервер, нешто понегломазно, некој прокси, линукс варијанта. Не знам. Ајде кажете мислење.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
193
www.zeroscience.mk
Хм.. да пробаш со PRTG - Paessler Router Traffic Grapher 6.1.1.854 - Monitor and classify ... Monitor network bandwidth with packet filters, through a web interface.

Download: ТУКА [18.4 MB]

Или со NetFlow Monitor - NetFlow is a traffic monitoring technology developed by Cisco Networks. Flow is unidirectional data flow defined by seven fields: source IP address, destination IP address, L3 protocol type, source port, destination port, ToS byte (DSCP), input logical interface (ifIndex). Any other fields in NetFlow exports are determined for first flow packet or are or-ed (TCP flags) or summarized (bytes,packets).

Download: ТУКА

Во комбинација со на пример: Net Limiter или SoftPerfect Bandwidth Manager или Traffic Shaper XP

Се надевам дека нешто ќе помогне... ;)
 

neogeo

Intern
31 октомври 2007
7
0
Fala za preporakite softver ima extra. problemot so site ovie e so ovozmozuvaat monitoring samo na tvojata IP adresa zanci ovozmozuvaat pratenje na Rx i Tx no samo na tvojata LAN karta ili vo nekoi slucai na remote pc ako e istiot toj softver instaliran i na drugiot komp pa si komuniciraat ovie preku nekoja si nivna porta. Problemot ostanuva, probav preku monitoring na switchot, megutoa toj broi i paketi koi se dvizat vo lan zaedno so paketi od internet pa pak nemam konkretno brojka. Kako i da e fala uste ednas na sugestiite
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Ова се решава кај рутерот. Јас користам едно ПС со 2 мрежни карти како рутер со инсталиран Микротик www.mikrotik.com каде што го пратам секој клиент по IP ili MAC адреса, можам да го контролирам сообраќајот,а има и статистика за сообраќај за тој клиент.

Се инсталира само на тој рутер ПС, не на клиентите и може да се пристапува од било каде со програмчето winbox. Се ова може да се најде на нивниот сајт на микротик и е бесплатно во зависност за каде се користи или така нешто. Има на сајтот детално http://www.mikrotik.com/software.html .

Исто така застапници за Микротик кај нас во Македонија се www.overnet.com.mk така да може ова да се реши и со некој хардверски микротик уред.

Поздрав
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Mislam deka Kerio WinRoute Firewall gi imase tie sposobnosti sto ti trebaat.No ke mora PCto na koj ke go instaliras da ti funkcionira kako Internet gateway.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,963
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно