1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ip Камера за викендица.

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од mkiptv, 11 ноември 2018.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  424
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Здраво на сите,

  Сакам да купам и деновиве сум во потрага по Ip камера која може да работи на сим картичка...
  Прво како најефтино решение побарав на aliexpress , но не најдов ништо посебно.
  Доколку некој може да ме упати во ова би бил благодарен.

  Благодарам однапред.
   
  На Crnimefko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Со сим картичка кај нас не сум сретнал. Има друга опција меѓутоа е скапа инвестиција.

  Потребни ти се:
  -4Г/3Г Модем
  -4Г/3Г Рутер
  -Сим картичка со интернет
  -IP Камера
  -Телефон или лаптоп за сетирање
  -Електрична енергија 24/7

  Ова се ќе те кошта околу 7-8 илјади денари. Камерата претпоставувам е за надворешна употреба, па ќе треба таква и да бараш. Еве ти мој предлог за камера Anhoch PC Market Online - GOCLEVER OMEGA EYE 2 IP Network WiFi, LAN HD Camera Day/Night Waterproof w/Motion Sensor. Апликацијата за камерата е одлична, тестирана е.
   
  На BlackOuttheWoRlD и bxxxn им се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Имаш и друга опција за камера ако имаш добро заштитено место од дожд и слично, пример под настрешница. Anhoch PC Market Online - GOCLEVER EYE v.3 IP Network WiFi, LAN HD Camera Day/Night w/Motion Sensor 2-Way Audio App Support

  Сепак влагата можно е да влијае. Пријател ја има наместено и сега за сега 6 месеци без проблем ја користи во надворешни услови.
   
 4. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  424
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент

  Таа опција ми беше првична ама видов дека има камери со симк картички и реков да пробам така.Ги погледнав овие во Анхоч знам кои се ,сепак ти благодарам.
   
 5. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  mnogu poarno i poeftino reshenie da si zemis najobivni kameri, i da go stavis DVR-ot na internet pa da mozis na mobilen da si gi gledash kamerite. ne ti treba IP kamera voopsto. kineskive DVR-i sto gi ima kaj nas (pram muabet za eftinava ponuda) site nudat takov servis, i integracija so mobilen telefon. ne frlaj tolku pari na IP kamera. ke ti treba samo servis od t-mobile ili vip na usb stik ili na 3G/4G modem i go shtekash DVR-ot na modem-ruterot i ete ti najeftino reshenie. 3000-5000 dneari maksimum (ne go racunam servisot za internet sto e ekstra trosok). Znam od Vip davaat edna 3G/4G antena koja ima 4 LAN porti, na edna od niv ke go shteknish DVR-ot i reshen ti e sistemot. bashka toa sto IP kamerata e 2-3 pari poskapa od obicnata (ako prajme sporedba po kvalitet na videoto). IP kamera so SIM zvuci epten fensi ama ke se izmacis za dzabe, barajki nekoja so dobri performansi.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  А како ќе го конектира DVR-от?
  И за него ќе треба да најде начин за 3Г/4Г. Плус дополнителни трошоци од типот на HDD, напојување и кабел до камерите.
  Земи си друже било која YI камера која ти одговара и 4Г рутер од ВИП плус SD картичка.
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,580
  4,036
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  4G ruterite na vip imaat slab upload. Ne veruvam da mu brka rabota toa. Od iskustvo : Prefrluvam video na fb so 10mb go cekam 5-8min da se uploadira.
   
 8. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  На толку сме ние ограничени (вип комбо бох 1/2) 1мб аплауд ,не е до рутерот,иначе јас од првото кога го зедов пакетот имав 20/20 мб и фучеше бев среќен додека не падна 1мб,наводно тој бил "тест" период за да излажат што повеќе корисници.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  Crnimefko, Carlos и на 7n00dle7 им се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,580
  4,036
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не сме ни на 1мб туку на 0.8 или 0.6мб Провери убаво :)
   
 10. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Знам,максимално може да добиеме 1мб

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,580
  4,036
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ипак се недоволни за видео аплод за надзорна камера која што бара постојан проток. Да прикаче таква камера на 4г модем од вип ке резултира со каснење 1-2 минути сликата.
   
 12. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  Dali ke si na sim karticka ili na antena nema vrska, biten vi e servisot za koj ke se pretplatite. Coekot mojt da zemit ip kamera so sim kartica i pak da mu kopat uploadot. Inace DVR so hdd i saglam kamera ke najdi za poeftino pari odkolku ip kamera, za toa garantiram. A za kabli, sakal nejkel i za IP kamerata treba da pushti kabel za struja taka sto dali eden kabel za struja ili 2 za struja i video signal, istoto mu se fakja koga vekje ke pusta kabli.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Е ај те молам најди ми DVR со хард диск (најмал нов, ради гаранција) со камера што се ротира 360 степени и има object follow опција и аларм на мобилен на движење за < 3500 ден.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  Muabetov ti e samo od inaet. IP kamera so SIM kartica so takvi specifikacii nema ni da najdish voopsto mozebi. Coekot pobara reshenie za vikendica. Nitu mu treba 360 stepeni da rotira kamerata (koja e minimum 120 evra za motorizaranito mehanizam) nitu follow up da ima. BTW edna kamera ako ostavish ne ti e bezberno reshenie. Vo princip se redat vkrsteno kamerite, da se gledaat edna so druga (nemora dikerno no pristapot do kamerata da se gleda). Bashka ima DVR na staro ke najde za 50 evra, ili na novo do 100 evra so hard disk. inace 250 evra ti e sistem so 3 IP kameri i NVR. 70 evra ti e 360 stepeni fisheye kamera, samo takvite kameri ti se saglam do 2 metra, podaleku od toa nisto ne snimaat. Ako sakas da imas i kvalitet i bezbednost, treba da si platish. Ili po ohridski receno "so gol g'z riba ne se fakjat".
   
  На Crnimefko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  424
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дечки , фала на сите за идеите.Не ми треба некоја WOW камера туку најобична која што си снима на sd card и кога ќе ми затреба да погледнам дали се е во ред.Друга работа ме интересира колку што знам камерата цица интернет само кога се конектирам од телефон односно дур стримам или константно цица за да биде online?
  п.с Најдов некои на Aliexpress им пишав на продавачите па ќе пишам што сум направил.
   
 16. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Друже муабетот ми е од искуство, не од инает. Човекот никаде не спомна NVR, а не верувам дека нов DVR сосе хард и сим карта е 100е нов. Погледни малку погоре што му предложив на човекот.
  Еве прост пример:

  Камера ~2600 ден:
  YI Cloud Home Camera 1080P HD Wireless IP Security Camera Pan/Tilt/Zoom Indoor Surveillance System Night Vision Motion Detection-in Surveillance Cameras from Security & Protection on Aliexpress.com | Alibaba Group

  СД картица 420 ден:
  Anhoch PC Market Online - Secure Digital Micro Kingston 32GB SDHC Canvas Select cl10 UHS-I 80MB Read w/Adapter

  Или вкупно ~ 3000 ден.
  Шо прајме сеа че фачаме риби?
   
 17. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Погледни ја камерата што ја предложив во претходниот пост. Ја имам монтирано, страшно добар квалитет. Имаш опција и за претплата на cloud или бесплатен cloud кој зачувува видеа од макс 10 секунди за недај боже ако ти ја земат и камерата, пак да можеш да видиш. А инаку да, сите трошат интернет само кога ги гледаш.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 18. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  Jas od iskustvo isto ti kazuvam. Bash i vidov DVR ti e pod 100 evra. Ne ti pram muabet od pamet. Imam doma kameri, a i mozam da kazam deka sledam se sto se slucuva na ova pole. Ako e za indoor imash uste eden ton reshenija. A ako e za nadvor ova ne veruvam deka mnogu bi traelo. Pak ne fakjash ribi ti. Zato dojdi ke ti sprznam nekoe.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  По една камера во секоја просторија и сите со сензори за движење. Да снимаат висока резолуција, да стримаат средна или ниска. Со вклучување на снимањето односно кога ќе биде детектирано движење, да бидеш известен по SMS или повик(вакво решение со SIM има на пазарот). За целосна безбедност ти е потребно кабелски интернет со кабел под земја или мобилен интернет. Нема потреба од преголема аплоуд брзина бидејќи нема да стрима висока резолуција(таа ќе биде за преглед на материјалите отпосле), а ќе стрима само при детекција на движење и средна/ниска резолуција, чисто да може да се види што се случува. Препорачувам да има ноќен визир кој ќе биде квалитетен. Се на се, ти требаат напредни камери кои ќе снимаат и некој уред кој ќе го компресира материјалот и ќе започне да стрима само при детекција на движење. Ова е на кратко што би требало да има еден таков систем за безбедност во викендица. На база на ова може да се побараат конкретните делови. Среќно во потрагата.
   
  mkiptv, DennyMK и на jovankaramac им се допаѓа ова.
 20. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Најевтин DVR 3000 ден
  DVR MHD-ED7804V | Мегамобил

  Најевтин HDD 1490 ден
  Anhoch PC Market Online - [OUTLET] HDD 3.5" 500GB Seagate SATA2 5900RPM 16MB ST3500414CSNDW

  Најевтина камера 1490 ден

  Не рачунајќи ги потрошните материјали (кабли, бнц конектори, напојување) ова кошта ~6000 ден, а не добива ни 50% од она што ќе го добие со IP камерата што ја предложив за половина цена. Се разбира цело време зборуваме за indoor, но и да биде за outdoor има пак камера со која ќе помине исто (дупло поевтино) отколку со DVR и outdoor камера. Воопшто не ни сакам да го коментирам квалитетот на најевтиниве компоненти предложени.
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,714
  18 Април 2007
  ОП не напишал кој му е буџетот.

  Ако сакаш асална IP cam само Hikvision или Dahua. Друго не гледај.

  Дахуа кај нас носат Визард, Хиквижн носат Ник аларм, али нешто последен пат кога прашував за цени немаа и сега опрема зимам или од Визард, или ако не ми се брза од овој селер на Али продава само Дахуа ама без лого но со интернационален firmware (а не кинески па преведен на англиски, другите со таков продаваат, пази многу на ова).

  Селеров на Али е 50% поефтин од Визард, DHL shipping до ЕУ има и не се доплаќаат никакви давачки за до ЕУ (царина/ДДВ). За кај нас немој со DHL ќе те изгорат од давачки.

  Ако ти е за 1-2 камери иди со асална IP и со снимање на микро СД картица во неа, само пази ќе мора да докупиш POE адаптер или РОЕ свич за да може да добијат струја IP камерите.

  Ако многу те интересира тематикава и поскапи IP камери иди на овој форум.

  ПС Имав порано ноу нејм ДВР па морав рачно да го рестартирам секои 3 дена бидејќи не ми ги даваше камерите на мобилен да ги гледам а на компјутер даваше. Земи си бренд ако можеш да си дозволиш.
   
  На lumibi, Krkac, mkiptv и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @DareDevil inace muabetot mi e ona sto @smole go napisha. sepak koga frla pari coekot, da kupineshto saglam, inace za igracki i snimanje dnevna soba, i Xiaomito sto go predlagas ti e OK. pram muabet za snimanje dvor. Gledash, ti najde duri i poevtin DVR od toa jas sto najdov tuka od Maksiprint od Ohrid. Znaci moze da se napravi edno jako reshenie so eftini pari, nema da e fensi kako Xiaomito.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  @jovankaramac она што го зборува @smole кошта минимум 500еу.
  Тој кажува за висококвалитетни брендови од типот на HikVison, не за "најевтиниот DVR". Дечкото си кажа убаво дека бара IP камера, претпоставувам евтина штом веќе започнал преговори со некој од AliExpress. XiaoMi е далеку од бренд за занемарување и камерите се висококвалитетни камери за мали пари, а не играчки. Колку што знам користат Sony леќи.
  Вака на времето беше и со нивните мобилни и гаџети, ама размисли денес кај се.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 24. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @DareDevil oki. aj sega ko ke dojsh ohrid bujrum na kafe na raat da prajme muabet. :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 25. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф

Сподели

Вчитување...