1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ип камера од алиехпресс

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од sasemkd, 29 Март 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имаш IP камери и со кабел, нешто бркаш во тоа терминологијата!
   
  На The-spiki и lumibi им се допаѓа ова.
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Најверојатно мислиш на аналогна камера наспроти IP камера. Двата видови се со кабел.

  Аналогните камери користат RG59 кабел+ 2x0.5 или 2х0.75 (струјниот дел се овие 2х Х) или мрежен кабел каде ќе користиш 4 жили - 2 за видео сигнал, 2 за струја.

  IP камерите користат само мрежен кабел и за сигнал и за струја.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lumibi

  lumibi
  Intern

  118
  21
  5 Јуни 2008
  Да, во право си, сакав да прашувам за ИП или аналогна камера, @smole добро раскажа.

  @smole , кај аналогните камери, ако се користи еден мрежен кабел, дали може да има некој проблем или не? Зборот ми е за некоја интерференција, спој итн!
   
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Нема проблеми, јас користам, само треба да купиш балун за видео сигналот и џекче за струниот сигнал.

  Со еден мрежен кабел имаш инсталација за 2 аналогни камери.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Најдов продавница која ги продава истите: INGcctv Store
  Јас зедов ваква, само 1280х960 пиксели бидејќи цената на 1280х960 беше колку што сега е FullHD
   
  На lumibi и krema им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Некој апдејт што е моментално добро од овие IP АлиКамери, кој бренд и.т.н. мада сите мене ми изгледаат исти само со различен бренд и слична цена!?
  Исто прашање и за NVR од Али.
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Буџет за камера и нвр?

  Колку канален нвр и за која намена камерата?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Буџет за сиромаштија. :D
  Нешто ископав па ќе едитирам овде.

  Инаку 2 камери за почеток а натаму можеби а и не мора да идам до 4ch.
  NVR најдов борд без кучевиште, маус и напојување (ќе заврши работа и тоа).

  Една индор 1080P focus 2.8mm (би била пред влезна врата каде што не фаќа дожд, снег, прашина има иначе секаде).

  Една за надвор. 1080P focus 3.6mm (би можело и 6mm focus).

  И DIY board NVR 4chx1080P/8chx960P.

  Напојување, LAN кабли, HDD, маус и остали тракатанци се наоѓа по дома. :)
   
  Последна промена: 28 Март 2019
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Јас имам искуство само со Dahua IP камера, за овие што си ги линкувал читни ривјуа и сам оцени си.

  Најубаво нарачај 1 и види каква слика дава.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Гледав дахуа но сметам дека доста поквалитетни и поскапи.

  Инаку да, добра е идејата за нарачка на една ип камера за тест.
  Како што разгледав овие со 1080P имаат солидна слика.
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Ја земав оваа камера. Од Али, без лого оригинална ОЕМ Дахуа. :)

  IPC-HFW1320S-W
   
  lumibi, krema и на borcep им се допаѓа ова.
 12. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Колку?

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Пазарено за камерата од погоре..

  [​IMG]
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пак јас :)

  Опција со две ИП камери.
  И еден NVR.

  Некаде прочитав дека колку повеќе IR Led толку подобар ноќен режим, па затоа ги изнајдов овие со 48 IR LED.

  Кое ми е нејаснотијата:
  1. Дали овие камери ќе фонкционират со NVR-то од погоре, лаик сум во ова но ете и камерите и NVR-то се со ONVIF (ваљда е тоа некој стандард)?
  2. Дали камерите може да работат без NVR т.е. да се контролират и да снимат во локален PC на HDD и соодветен софтвер, во овој случај како што побарав е софтверот CMS. <-- Во вакво сценарио не би имал потреба од NVR или евентуално подоцна да докупам.

  Ова е за домашна употреба.

  Молам некој да сподели искуство, буџетот е LOW :D
  tnx :)
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Било каков совет/информација би бил од корист, планирам вечер да ги нарачам.
  tnx :)
   
  Последна промена: 31 Март 2020
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Професоре, мислам дека ке направиш грешка.
  Собери некој денар и купи саглам камери :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 18. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  891
  1,437
  12 Септември 2013
  Машко
  Кога ќе ги нарачаш, богзнае кога ќе дојдат. Би требало да работат, се останато е во сива зона.
   
  На DrMTR и krema им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  @HardCorec
  Ама ме охраби даси ибешвеко. :D
   
  На HardCorec и borcep им се допаѓа ова.
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Абе... реков да ти помогнам како на брат, да не ги фрлаш парите за џабе, а ако веќе си решил да ги фрлаш подобро уплати ми ги мене на сметка, поголемо "фајде" ке имаш (ем нема очите да си ги расипеш од гледање матна слика ем јас ке те благословувам цел живот :D)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  542
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Конкретно системот под 2 што прашуваш дали ќе функционира јас кај мене дома го имам поставено. Нормално ти треба компјутер кој ќе работи 24/7 и HDD над 500GB ако имаш над 2-3 камери.
  На него има софтвер инсталирано исто како на NVR, снима, детектира движење и сл. Конкретно камерите од долу линкот го користат софтверот на CamHI, и е стабилен. Камерите порачани ми се од таа фирма и се супер.
  IP камерите имаат слот за SD картичка во нив, и можат да се врзат за интертнет преку WIFI или жица.
  Ќе ти го кажам кај мене сетапот па ако ти треба нешто плус слободно прашај.
  Имам 5 IP камери, до секоја камера имам пуштено по еден интернет кабел (можи и преку WIFI како што кажав но се губи конекција некогаш знаат да зезнат). Немам ставено SD картичка во ни една од камерите така да на телефон нема да можеш да премотуваш видеа туку дирек на компјутерот што ти снима, ако сакаш тогаш стависи SD ќе снима.
  Во интернет кабелот последните две жици од осум ми се за напојување, 12V оди до секоја камера, додека другите шест се за конекцијата. Сите кабли одат во свич исто и компјутерот.
  Компјутерот немора да биди поврзан на интернет за да снима, но за да ги гледаш од апликација на телефон или да се конектираш на компјутерот од старна треба нормално.
  Исто така доколку имаш и на друго место некоја камера IP зборувам, ќе може да ја гледаш на тој компјутер и да си снима во него без проблем.

  ALIEXPRESS
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,699
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде ќе разгледам.
  Идејата ми е да одам само со LAN, без SD картици и wi-fi опција.
  Колку што разбрав овие камери од Boavision имаат опција за PoE, што е корисно за да не се влече посебно кабел за напојување.
  Практично PC 24/7 ќе си ја има истата функција како и NVR.

  Фала друже.

  @HardCorec
  Брат, ако е толку зорт праќај трансакциска сметка во пп. :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,406
 2. SuperMiki
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,476
 3. Drakso
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,033
 4. IntelAmd
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,066
 5. marv
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,009
Вчитување...

Сподели

Вчитување...