1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ип камера од алиехпресс

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од sasemkd, 29 Март 2018.

 1. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Камерата нативно не подржува PoE.

  Теоретски можеш со инјекторот да пуштиш напон, а со сплитерот да го извадиш на другиот крај.

  Не сум сигурен само околу адаптерот, обично за уред кој нативно подржува PoE, се користи адаптер од 48 волти. Не би знаел каков за оваа ситуација.

  Едит: бидејќи 48v адаптерот е околу 30 евра тука, може е подобро да пуштиш уште еден кабел, или постоечкиот кабел да го користиш за напон, а сигналот да оди преку WiFi (само во случај да е блиску до рутер, бидејќи вакви камери вообичаено имаат слаб сигнал).
   
 3. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
  Mislite napojuvanje da dobiva od lan kabelot a WiFi da koristi?ako e izvodlivo taka mi odgovara ovaa varijanta.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не ти треба PoE инџектор, работи камерата со 12 волтен адаптер, а комуникација преку вифи. Само адаптер купи си.

  Power : 12V 1A to 2A ( NOT INCLUDED )
   
 5. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
  проблем е струјата немозам да и донесам адаптер до нејзе.
  а оваа камера истата со пое сто подрзува и на овој нацин да ја поврзам ке работи ли сакам денес да ја нарацам.
  48V POE 1080p 6mm
  BESDER 2.8mm Wide IP Camera 1080P 960P 720P Email Alert XMEye ONVIF P2P Motion Detection RTSP 48V POE Surveillance CCTV Outdoor-in Surveillance Cameras from Security & Protection on Aliexpress.com | Alibaba Group

  48V POE Surveillance CCTV Outdoor

  и со ова несто да се поврзе:
  YiiSPO CCTV Security 48V0.5A 15.4W POE adapter POE Injector Ethernet power for POE IP Camera Phone PoE Power Supply EU Plug-in CCTV Accessories from Security & Protection on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
 6. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
  Ovaa pa nema sd card vo nejze. Prvata e podobra.samo Dali so injectorite ke mozam da ja povrzam.na YouTube gledame deka e vozmozno?
   
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Секоја камера која нативно подржува PoE (го има во спецификации), можеш да ја поврзеш само со пое инјектор и адаптер (не ти треба сплитер) или пое свич. Малку разгледај ги камерите што ги купуваш за да не излезе дека си зел некоја играчка. Сепак за камери за надзор има 2-3 референтни фирми (што не значи дека и другите не се добри). Исто можност за снимање на СД картичка е предност.
   
  Последна промена: 30 Март 2018
 8. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
  Mislenje od anhoch kamerava.
  Goclever Omega aye2
  Nekoj da pomogne snima li kamerava 24h da SE povrze na ex disk.
  Ili snima samo na dvizenje koga ima?
   
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Гледам некако репетирани ти се парите, а купуваш камера без некакво предзнаење и без да истражиш. Ако ти е за видео надзор, види Dahua / Hikvision во Визард Системи и која и да избереш од нив нема за згрешиш.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  216
  41
  24 Јануари 2010
  камериве од визард малку кинески ке да се.
  DaHua IPC HFW1320S 3MP Mini Bullet IP Camera Day/ Night infrared CCTV Camera POE Support IP67 Waterproof Security Camera System-in Surveillance Cameras from Security & Protection on Aliexpress.com | Alibaba Group
  3462 денари
  визард-8200 денари истата
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Овој го фалат за IP камери од Алиекспрес, на ipcamtalk форумот, продавaЛ Dahua без лого со интернационален firmware.

  Во ЕУ испорачувал преку UPS без увозна царина и ДДВ.
   
  Последна промена: 2 Април 2018
 12. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Јас имам нарачано исти(на изглед) камери, од друг производител и продавач, поставени ми се надвор, конектирани преку wifi (растојание помеѓу таа што ми е напред и рутерот ~10м) и до сега сум задоволен.
  Можеш да наместиш motion detection, аларми и сл.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lumibi

  lumibi
  Intern

  116
  21
  5 Јуни 2008
  Dali mozes da pisuvas koja kamera si zel i kolku kostase?
   
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,060
  4,345
  28 oктомври 2008
  61 пост и сите до еден на латиница...
   
  На The-spiki и krema им се допаѓа ова.
 15. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  697
  5 Јуни 2007
  Машко
  Dvojazicnost


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  380
  331
  21 Мај 2017
  Машко
  Таа Yoosee, има можност со мотион и снима парчиња по 12 секунди, просечна слика а во темно не се гледа ништо, џабе се инфраред лажгите.
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Земав Dahua 5231E-Z од овој продавач, ми стигна во ЕУ за 1 недела од Кина и не платив никакви додатни давачки, во случај некого да го интересира.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lumibi

  lumibi
  Intern

  116
  21
  5 Јуни 2008
  Da ne odime off-topic, samo da ti razjasnam, pisuvam od mobilen preku web. Vazno se razbirame.
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,484
  1,802
  5 oктомври 2007
  Машко
  80% овде пишуваат преку мобилен, преку веб или апп, и пак користат кирилица.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. lumibi

  lumibi
  Intern

  116
  21
  5 Јуни 2008
  Телефонот е амерички. Но не е проблем еве преку wеб конвертирав, поентата е да се разбереме и да помагаме еден на друг. Поздрав.
   
 21. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Што е битно од каде е телефонот? Процесот за додавање кирилично писмо на тастатурата на твојот мобилен телефон трае 1 минута.
   
  На The-spiki, goran_oh, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,666
  10,242
  24 Јуни 2009
  Машко
  Шо би рекол Кили „Ма немој да ме јеб*ш“.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  За жал продавницата не постои повеќе :(
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,666
  10,242
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Blagojce
  Пиши го производителот на камерите па според тоа ќе најдеме друг продавач?

  Да не е можеби Unitoptek?
   
 25. lumibi

  lumibi
  Intern

  116
  21
  5 Јуни 2008
  Некој друг да земал некоја камера или подобро е со кабел камерa, наместо ИП?
   
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,405
 2. SuperMiki
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,476
 3. Drakso
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,033
 4. IntelAmd
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,063
 5. marv
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,006
Вчитување...

Сподели

Вчитување...