1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИП или аналогни камери?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од lumibi, 15 Март 2019.

 1. lumibi

  lumibi
  Intern

  118
  21
  5 Јуни 2008
  Би сакал ако некој знае да ми дава совет дали е подобро да се ставаат аналогни камери или ИП камери за видео надзор!?

  Се работи за поставување на две објекти кои се со растојание 5 до 7 метра и да имаат еден DVR или NVR. Кје се поставуваат до 7 камери, каде што при поставување на аналогни камери би требало да се пуштаат 5 кабли мегу објектите (еден кабел ке биде са интернет), додека со ИП камерите тоа можеш со еден кабел преку PoE switch.

  Дали вреди да се инвестира толку односно камерите дали се расипуваат лесно, итн?
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,709
  18 Април 2007
  Ако имаш пари за IP купи IP, ако не иди со аналогни.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Buvche

  Buvche
  Gaining Experience

  43
  59
  10 Јануари 2008
  Машко
  Веќе последните 2 години стандард е ИП за надзор, мислам дека и по цени ги стигнаа аналогните. Плус многу слобода имаш со ИП камери, бидејќи повеќе производители се компатибилни а и самите камери се реискористливи (пр. утре уклучи ја на клауд сервис за друга намена).
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  204
  3 Февруари 2010
  Машко
  Не се мисли иди со ип кам
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Kako da povrzam IP kamera na cloud ? I da si gi gledam tamu snimkite . Gledam kaj mene nadvoresnite kameri imaat nekoi opcii .
  Screenshot_20190429-162516.png
   
 6. Buvche

  Buvche
  Gaining Experience

  43
  59
  10 Јануари 2008
  Машко
  Па како и се друго, првин направи акаунт на клауд сервис за стримање. Јас лично го имам користено ivideon.com. Дур бен на бесплатен акаунт супер си беше, кога посакав и снимки наназад да гледам, па и не сум баш и така задоволен. Како и да е, во моментов ја разгледувам kerberos.io опцијата, open source software, docker containers, state of the art :).
   
 7. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  ИП камери не се заебавај со аналогните.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...