• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IP CCTV aka ИП видео надзор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Со аналоген видео надзор имам искуство но IP видео надзорот ми е нешто ново па имам неколку прашања:

1. Дали да се оди со квалитетен гигабитен Cat 6 - на пр. Draka UC400 S23?


2. Некои преферираат NVR а некои компјутер (кој се користи само за видео надзор) со програма за снимање - Blue Iris е доста фалена а не е скапа. Што е ваша препорака и зошто? Дали е подобро NVR да има во него POE switch или не?


3. Дали кај IP CCTV може следната конфигурација:

NVR---рутер или свич-----еден кабел-----свич----неколку ИП камери -

за да не влечам до локација бр. 1 која е 50м оддалечена на пр. 4 кабли за 4 ИП камери?


4. Ако точка 3 е возможна дали може од последниот свич (на локација бр.1) кон главниот рутер/свич место кабел да се употреби Ubiquity Nano/Nano Loco M2/M5 и до кој bandwith (да речеме 4 камери со разлуција на снимање 2560x1440 30fps) или треба да се иде на појак Ubiquity хардвер ping @HardCorec


5. IP NVR има incoming bandwith и по тоа треба да се колкулира колку и какви камери се ставаат, а како се пресметува овој параметар од камера - се множат пикселите (резолуцијата), зависи од fps или?

Моментално планот е да се почне со 5-6 IP камери, со резолуција од минимум 2Mpix , а најверојатно ќе бидат 4 или 5 Mpix, скоро сигурно брендот ќе е Hikvision.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,350
1,448
Cat 6 мислам дека не ти треба, исто и не кој знае каков бендвит. Можеш да пуштиш еден кабел до PoE switch, а потоа да одат засебни кабли до камерите. Можеш да снимаш на NVR, NAS, а повеќето камери подржуваат и смарт картички microSD/SDHC/SDXC до 64G или 128G. Hikvision имаат свој софтвер за контрола на уредите iVMS, но може да работи и со трети софтвери. Треба да внимаваш што камера купуваш, бидејќи Hikvision што се продаваат кај нас и на Али се наменети за кинески пазар, но имаат модификуван софтвер за работат со iVMS. Истите не можеш да ги апдејтираш бидејќи ќе се брикуваат. Кај нас Hikvision камери имаш во Wizard системи.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Точка 3 е возможна и наместо LocoM2/M5 ке одиш со SXT G-5HnD и ке си завршиш работа.
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
Со аналоген видео надзор имам искуство но IP видео надзорот ми е нешто ново па имам неколку прашања:

1. Дали да се оди со квалитетен гигабитен Cat 6 - на пр. Draka UC400 S23?


2. Некои преферираат NVR а некои компјутер (кој се користи само за видео надзор) со програма за снимање - Blue Iris е доста фалена а не е скапа. Што е ваша препорака и зошто? Дали е подобро NVR да има во него POE switch или не?


3. Дали кај IP CCTV може следната конфигурација:

NVR---рутер или свич-----еден кабел-----свич----неколку ИП камери -

за да не влечам до локација бр. 1 која е 50м оддалечена на пр. 4 кабли за 4 ИП камери?


4. Ако точка 3 е возможна дали може од последниот свич (на локација бр.1) кон главниот рутер/свич место кабел да се употреби Ubiquity Nano/Nano Loco M2/M5 и до кој bandwith (да речеме 4 камери со разлуција на снимање 2560x1440 30fps) или треба да се иде на појак Ubiquity хардвер ping @HardCorec


5. IP NVR има incoming bandwith и по тоа треба да се колкулира колку и какви камери се ставаат, а како се пресметува овој параметар од камера - се множат пикселите (резолуцијата), зависи од fps или?

Моментално планот е да се почне со 5-6 IP камери, со резолуција од минимум 2Mpix , а најверојатно ќе бидат 4 или 5 Mpix, скоро сигурно брендот ќе е Hikvision.
1. Користи квалитетен Cat5 за да немаш главоболки со терминирање на краевите.(крут кабел, големи конектори носат проблем во монтажа).

2. Што е подобро? тоа што тебе ти врши работа. снимачите веќе се многу евтини и плус се дедицирани машини, не вреди малтретирањето со компјутер. Освен ако имаш некој компјутер таму кој врти цело време па да го искористиш. колку камери имаш(имаш план некогаш да имаш)? ако користиш hikvision можеш да си ставиш директно сд картици во нив, сд од 16гб со снимање на движење ќе добиеш минимум 2 месеци покриеност.

3.можеш која сакаш варијанта да ја користиш. доколку имаш wi-fi покриеност на локација еден земи си wi-fi ip камери само ќе си обезбедиш локално напојување за нив.( технологијата е бајаги отидена напред доста reliable е).

5. За оваа точка секој поасален производител има калкулатор. Link
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Поради пониска цена, подобар квалитет или?
Незначително поскап уред а подобри квалитети (подобар bandwidth... btw земај Cat5e кабел)
Ако имаш и некој дополнителни прашања, можеш слободно да ме бараш на моб.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
1. Користи квалитетен Cat5 за да немаш главоболки со терминирање на краевите.(крут кабел, големи конектори носат проблем во монтажа).
Уште поубава опција е 5е, мислев на cat 6 поради POE-то a највеќе поради future proofing, сега планирам да го пуштам кабелот и пак да не се замарам.

Ако потешкотиите при терминирање на краевите се единствена маана сепак би идел со cat 6.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако потешкотиите при терминирање на краевите се единствена маана сепак би идел со cat 6.
Ако имаш можност да набавиш ToughCable на Ubiquiti земај и не се замарај (проверен/тестиран кабел од моја страна), подобар не наоѓаш.
Оди со Cat5e :)
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
Уште поубава опција е 5е, мислев на cat 6 поради POE-то a највеќе поради future proofing, сега планирам да го пуштам кабелот и пак да не се замарам.

Ако потешкотиите при терминирање на краевите се единствена маана сепак би идел со cat 6.
cat5e Може да тера пое до 100 метри, во најлош случај ќе имаш пад на напон од околу 8 волти од 24. тоа значи имаш 16в на крајната линија што е пак доволно за обични камери.(збориме за квалитетен кабел).
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
cat5e Може да тера пое до 100 метри, во најлош случај ќе имаш пад на напон од околу 8 волти од 24. тоа значи имаш 16в на крајната линија што е пак доволно за обични камери.(збориме за квалитетен кабел).
Не смее ни да помисли да пушта пое на 100 метри :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,350
1,448
Мислам дека до кај 25 метри ќе оди ПОЕ-то, се над тоа е ризик. До кај 100 метра сигналот ќе оди преку кабел ако напојувањето е решено инаку.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
100м со РОЕ не ќе бидат со свич или POE injector негде узпат, но по 50ина метри ќе има кабли со РОЕ, затоа викам дека сакам да купам асален и брз кабел и да трае.
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
абе види сега, по спецификација може, јас лична имам линии кои се по 80 метри долги на едните има камери кои користат 48в а на едните имам АП кои користат 24в. 2.5 год функционира без проблем. Значи збориме за обичен пое не пое +.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
100м со РОЕ не ќе бидат со свич или POE injector негде узпат, но по 50ина метри ќе има кабли со РОЕ, затоа викам дека сакам да купам асален и брз кабел и да трае.
Асален и брз кабел братко, тоа ти го кажав и во горниот пост.
Барај Ubiquiti Cat5e (ToughCable, можно е Overnet да го има), низ рацеве ми се поминати километри од тој кабел, поето одлично фуннкционира на 70/80 метри, имаше и знаци на намален напон на некој AP па затоа и не пуштавме повеке од 80М.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,350
1,448
абе види сега, по спецификација може, јас лична имам линии кои се по 80 метри долги на едните има камери кои користат 48в а на едните имам АП кои користат 24в. 2.5 год функционира без проблем. Значи збориме за обичен пое не пое +.
Добро да се знае. Инаку имам 48 волти на 20 метри, секако релативно мала дистанца и ОК е. што кабел е?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
Добро да се знае. Инаку имам 48 волти на 20 метри, секако релативно мала дистанца и ОК е. што кабел е?
Reichle & De-Massari или по нашки R&M на друго место имам долги линии со драка исто без проблем. се дур се држиш до спецификација и квалитетен кабел нема да имаш проблем.

Инаку Tough Cable е супер само поретко се наоѓа на лагер кај нас( барем таква беше ситуацијата пред некое време).
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P

Земи си ова: IPC-HDW4431EM-AS | Dahua Technology - Dahua Technology

IPC-HDW4431EM-AS
4MP IR Eyeball Network Camera
> 1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS
> H.265&H.264 triple-stream encoding
> 25/[email protected](2688×1520)
> Smart Detection supported
> WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC
> Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS
> 2.8mm fixed lens (3.6mm,6mm optional)
> Built-in Mic
> Max. IR LEDs Length 50m
> Micro SD memory, IP67, PoE

И свиркај. Poe не користевме, си пуштавме кабел, не се покажа како добра/исплатлива варијанта Poe. И онака иде Cat5E до секоја камера, едно кабелче со 2 жили за напојување не е проблем. Врзани се за Dahua NVR, има излез кон надвор преку Dahua DDNS, сите станари имаат пристап до камерите преку мобилна апликација или десктоп, има SSD во рекордерот, спие, до сега немало проблем. Покриен простор пред влез, гаражен простор, внатре во влез итн. Ова се верзии со аудио!

HikVision ги пробавме, не бевме баш задоволни барем од ценовно конкурентните модели.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
@xenon Dahuа ги преферираат на ipcamtalk.com форумот повеќе од Hikvision, особено Starlight моделите, ќе ги разгледам иако за аналогните Dahua слушав лоши муабети, а особено за нивните аналогни DVR-ови кои имале глупави менија. Hikvision ги носи фирмата од каде купувам камери но треба да одам до кај нив и да видам што и како имаат, а и какви цени даваат.

Околу DDNS - таа тема е решена со фиксна IP и VPN за безбедност.

Poe ќе мора да се користи барем на крајниот дел од "патот" (од главен свич до POE свич до камера или од POE свич до камера) поради големите далечини, брзината на поставување на каблите, користење на еден вид на кабел (помал арч) и најважно од сè централизираното напојување поврзано на UPS (дури и да треба да се укомпонираат неколку UPS распоредени кај различни ПОЕ свичови).

Преферирам bullet формат насприту turret, камериве ќе се користат надвор а сите до сега надворешни камери што се ставени се bullet format, мислам дека и распоредот на дупките е ист.Прашање до мрежаџиите:

Ако дел од мрежата безжично се премостува колку реален проток во Mbit можам да очекувам од LocoM2/M5 /SXT G-5HnD или некој сличен уред, се работи за 15м максимум point to point wireless bridge директна оптичка видливост?

Во овој проток би ги рачунал 4 камери со резолуција на снимање 2560x1440 30fps и интернет од макс 100Mbit.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
LocoM2 - 12-15mbps
LocoM5 - 40-50mbps
SXT - 60+mbps

edit:
Брзиниве ти се наведени одприлика... зависи од оптичката видливо, инсталацијата како е направена... има повеке фактори.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
LocoM2 - 12-15mbps
LocoM5 - 40-50mbps
SXT - 60+mbps

edit:
Брзиниве ти се наведени одприлика... зависи од оптичката видливо, инсталацијата како е направена... има повеке фактори.
Добро е да знам. Ќе гледам да пуштам кабел, ако се решам/морам безжично те барам за консултации :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Добро е да знам. Ќе гледам да пуштам кабел, ако се решам/морам безжично те барам за консултации :)
Слободно друже.
Ако одиш со Wireless линк, земај SXT (си има и гигабитна порта на него, по раат ке бидиш во иднина).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,558
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно