• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ip adresa na ruter

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
me interesira dali moze eden ruter da ima ip adresa 79.x.x.x ili bar da mu se podesi taa. nekam da mi kazuvate zasto bas taa adresi i deka se stava 192.168.x.x ili nesto drugo, tuku me interesira striktno dali moze taa adresa da mu se stai na ruterot

fala
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
неможе, уствари може само ако е ИП адресата за у ЛАН...овака ке треба да е рутерот позициониран во он.нет штабовите и etc etc...:bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
me interesira dali moze eden ruter da ima ip adresa 79.x.x.x ili bar da mu se podesi taa. nekam da mi kazuvate zasto bas taa adresi i deka se stava 192.168.x.x ili nesto drugo, tuku me interesira striktno dali moze taa adresa da mu se stai na ruterot

fala
Рутерот има локална ип адреса 192.168.1.1 или 192.168.0.1 преку која му се пристапува. Инаку, кога ќе се конектира на нет добива ип адреса исто како ти кога би се коенктирал без рутер. Таа што ти е 79.х.х.х е од он.нет
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
IP adresata za vo WAN ja dobivas preku DNS avtomatski

a za vo tvojata LAN mreza moze bas so sakas da si lupnes

192.168.x.x -ovaa ti pretstavuva IP C-Class
79.x.x.x -ovaa ti pretstavuva IP A-Class
ali u denesno vreme so subnetiranje i ne se obrnuva golemo vnimanie na klasite
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,664
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно