1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИП адреса на мејл

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Vlatzki, 16 Септември 2011.

 1. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,254
  285
  1 Мај 2008
  Може ли да се види некако од која ИП адреса е пратен некој мејл... Ми има пристигнато еден мејл и сакам да видам од која ИП адреса е пратен... Ако е можно секако. :) Благодарам однапред. :)
   
 2. StefanWylde

  StefanWylde
  Баниран/a

  114
  12
  12 Септември 2011
  Google it.
  Зависи од што оператор користиш, ако е yahoo:
  "How to get someone's ip via yahoo mail."
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Ваљда не користиш толку тиња мејл-сервис, па да не можеш да го видеш хедерот на мејл пораката каде што ќе ти биде пишана IP адресата на праќачкиот e-mail сервис :)

  Се разбира дека IP адресата на праќачот не е возможно да ја дознаеш.
   
 4. maci

  maci
  On your way to fame

  2,896
  637
  2 Април 2008
  јас мислам дека Влацки сака да праша:
  ако некој му прати маил,дали може да ја најде ИП адресата на испраќачот(тој што го пратил маилот).па преклу ИП адресата да ја дознае адресата на живеење и на крај да го најде човекот што го пратил маилот. тоа дали е возможно? пример маил пратен од јаху.
   
 5. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Не.

  Освен со налог од ФБИ.
   
 6. maci

  maci
  On your way to fame

  2,896
  637
  2 Април 2008
  значи неможеш да ја откриеш ип адресаата на испраќачот.само со налог на мвр.или ако имаш врски во мвр.
  е сега дали може да се открие ако е динамична ип адреса(мислам дека на кабелтел е динамична ип адрестата)
   
 7. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Се` може, ако си повлечеш кабли.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,072
  1,350
  5 oктомври 2007
  Машко
  Зависи од маил серверот и од комуникацијата мегу серверите. Некогаш да а негоаш не (зависно од конфигурирање) се испрака и ИП то на праќачот.
  Во секој случај треба да си го провери Vlacki хедерот на меилот.
   
 9. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,027
  1,640
  30 Мај 2010
  Хмм, па и не можеш баш толку лесно.

  Ќе отидам во интернет кафе и ќе си пратам каков сакам e-mail. Си плаќам и си излегувам. Ни очи веќе нема да ми видат.
  Ќе отидам до најблиското основно училиште каде проектот на владата ни дозволи компјутер пред секое училиште со интернет (не е кој знае што, ама за мејл може да заврши работа), ќе си пратам мејл и чао чао.

  Отпечатоците, ИП адресите и сл. ФБИ може само да ги сонува :D:D
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,072
  1,350
  5 oктомври 2007
  Машко
  Vlacki праша дали може да се дознае ИП-то. Е сега од каде е тоа ИП и колку е валидно и слично, не беше предмет на прашањето. Значи ИП-то може да се дознае, а за точниот идентитет на праќаќот .... е тоа малце потешко.
   
 11. DS

  DS
  Intern

  81
  3
  2 Мај 2010
 12. *Cryptex*

  *Cryptex*
  Intern

  67
  5
  16 Април 2011
  Машко
  Mislam deka ima nacin koj ne bese tezok ( ke poguglam ako ja najdam postapkata ke pastiram) da ti ja pokaze togasnata IP preku koja e ispraten mailot. a posle preku IP da doznes adresata i int. e mng tesko ti treba nalozi mrv ili covek koj e vo informatickiot otsek
   
 13. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Одамна не сум се занимавал со оваа проблематика. Порано можеше и тоа прилично лесно. Но не функционираше единствено за емаил пратен од гмаил на гмаил. Се што требаше да се направи е show original на емаил пораката и ја добиваше само во текстуална форма и во еден дел стоеше x originating IP така нешто и тоа беше ип адресата на праќачот. Од он нет во мојот случај. А пратена од hotmail на gmail. Во меѓувреме може нешто е променето но погледни за секој случај.
   
Слични теми
 1. sdarko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,822
 2. goce ilievi
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,315
 3. skullmonkey
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,315
 4. ARMac
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  733
 5. Master_Boy
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,169
Вчитување...

Сподели

Вчитување...