• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IP Address во VB6

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ај да ве видам: Како да најдам IP адреса на компјутерот преку VB6. НЕ ЛОКАЛНА, туки WAN адреса?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Haha, само што најдов:

Код:
Private Sub Form_Load()
Dim strHtml As String

strHtml = Inet1.OpenURL("http://simple.showmyip.com/")
Text1.Text = strHtml:P

End Sub
Се разбира треба да се вметне Inet контрола (Microsoft Internet Transfer Control) во формата.
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Imas lokalna IP adresa za ruterot i taa moze da procitas preku ovoj code

Dim strHostName As String
Dim strIPAddress As String
strHostName = System.Net.Dns.GetHostName()
strIPAddress =
System.Net.Dns.Resolve(strHostName).AddressList(0).ToString()
MessageBox.Show("Host Name: " & strHostName & "; IP Address: " &
strIPAddress)
A gledam deka ti sakas da koristis nesto kako www.whatismyip.com, e toa e nekako potesko i ne sum sretnal kod za ovoj servis :ermm:

Ako nekoj znae neka postira...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно