• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iОS уреди - Верзии - освежувања - подесувања - новости - генерална дискусија.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во оваа тема ќе зборуваме за све што е поврзано со iOS, подесувања, отклучувања освежувања, нови производи, генерални новости и слично.

Колку да не се трупаат темите, и да се збори за се и сешто во неприкладни теми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас ќе го скршам мразот, дали некој знае, каде би можел да ја гледам репризата од live ивентот на Apple, кој иде денеска за iPad5/iPad mini v2? :)

Да биде во 720P најмалце - или доста добар квалитет?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64


Би ве замолил без хејтање, iPad mini 2 & iPad Air изгледаат многу добро.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Tука го имаш главното собрано
View: http://www.youtube.com/watch?v=nvHarPfnZPg&feature=c4-overview&list=UULBuutjY7tugGdZZn0UN2fQ
.

Инаку ipad mini 2 е најдобриот 7 инчен таблет за 2013 година дефинитивно.
Епл е сеуште најдобрата фирма кога станува збор за таблети . Другите на чело со Гугл и Самсунг не им се ни до малото прсте.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 • Ја почнал/а темата
 • #9

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
a sto sea ios i apple kao hit na forumov snanuvaat ili mene taka mi se cini ?

Не, само ги преуредивме подфорумите, отворив една главна тема за Android, како и за iOS, што има лошо во тоа?
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
a sto sea ios i apple kao hit na forumov snanuvaat ili mene taka mi se cini ?
Па да ти кажам јас сум многу критички настроен кон Епл , но ете на ipad mini 2 не можам да му најдам ни една маана . Дури и цената му е таман ако се земе во обѕир дека екранот и процесорот се исти како кај Air . Башка има огромна разлика од ланскиот модел што е реткост кај Епл. Камо кај секој нивни нареден уред да правеа ваков апгрејт .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
375
379
Добро е се,али ова новиов iOS7 ама ич не ми се допаѓа.Башка ќе почекаме на JAilBrake изгледа едно година дена:D
Други негативности немам,всушност IOS 7 циве може да возат и стариве ipad-и али ете кај овие е фабрички 7.Ќе има ли некоја опција да се стави на овие 6.1.2 или 6.1.3 верзија или нажалост ќе мораме да работиме со 7ца?

Инаку навистина добар напредок во перформанси.
 

aleksuperior

On your way to fame
6 декември 2012
664
916
Па да ти кажам јас сум многу критички настроен кон Епл , но ете на ipad mini 2 не можам да му најдам ни една маана . Дури и цената му е таман ако се земе во обѕир дека екранот и процесорот се исти како кај Air . Башка има огромна разлика од ланскиот модел што е реткост кај Епл. Камо кај секој нивни нареден уред да правеа ваков апгрејт .
Како зборувате, како да е нешто ново. Среќа не ги разочараа сите со тиња хардвер па им се радуваат сите.
Иначе овој хардвер што го ставија во минито само го пратат трендот од конкуренцијата, не ни ги буткаат границите на истиот. Па на крај уште дупло цена од Nexus 7 или Kindle HDX.
Apple.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,052
472
Мислев нема да ја покачат цената на mini-то, но лошо сум мислел. Не гледам логика зашто би купил mini, кога конкуренцијата е поефтина за 150-200 евра, а големото братче е поскапо за 100 евра. Air-от изгледа фантастично но сеуште мислам дека немам потреба за update на iPad Air (од iPad 3), ќе ја чекам шестата верзија. :)
И иако е надвор од темата, секоја чест за Apple што го направи бесплатен најновиот оперативен систем за Mac, како и iWork пакетот. Голем удар за Microsoft.
 

Laik_sk

Gaining Experience
12 март 2010
178
58
морам да признаам, иако не сум епл фан дека вчера пријатно ме изненадија за две работи, едната е бесплатен ОС Маверикс и другата е 200 долари намалување на цената на МекБук про линијата. Со овој потег, поточно бесплатен оперативен систем Епл почнуваат нова ера.
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
957
520
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
iPad air ми се свиѓа да се стабилизираат цените можи ќе ја менвам 3ката.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,340
5,249
Добро е се,али ова новиов iOS7 ама ич не ми се допаѓа.Башка ќе почекаме на JAilBrake изгледа едно година дена:D
Други негативности немам,всушност IOS 7 циве може да возат и стариве ipad-и али ете кај овие е фабрички 7.Ќе има ли некоја опција да се стави на овие 6.1.2 или 6.1.3 верзија или нажалост ќе мораме да работиме со 7ца?

Инаку навистина добар напредок во перформанси.
Нема опција да ставиш 6 на новиве. Дури и на старите ако ставиш 7 не можеш веќе да се вратиш на 6.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,340
5,249
Башка има огромна разлика од ланскиот модел што е реткост кај Епл. Камо кај секој нивни нареден уред да правеа ваков апгрејт .
Мораше да има огромна разлика од ланскиот, пошо ланскиот мини е Ѓубре (со големо ѓ).
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Мораше да има огромна разлика од ланскиот, пошо ланскиот мини е Ѓубре (со големо ѓ).
Па добро да ама сите знаеме дека Епл знаат да стават лански уред во ново куќиште и да го продаваат како нов .

пс: од IE 11 не може да се цитира на форумов ццц
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно