1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IOS или Android

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од caldi, 26 Декември 2019.

 1. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Кој дел од тоа Според мене не ти е јасен?
   
 2. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Не ти се споредуваат апликациите ?

  Ок.
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нели сфаќаш дека сите туга ги заболе за „Според тебе“ делот? Дополнително, нивото на ароганција, одличен шлаг на тортата.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Мртва трка другар....
  Тие што ги наброја, Facebook, Instagram, тие сегде работат добро.

  Од друга страна веќе пишав во една друга тема дека Nikon Wireless Mobile utility App е незамислив крш на iOS, а на андроид работи доста подобро. Чудно од фирма како Никон...
  Adobe Lightroom ем плаќав subscription ем пак се измачив да префрлам RAW слики од DSLR фотоапарат затоа што Apple се ограничени со нивното Photos. И на крај пак немаш начин да провериш дали си префрлил RAW или JPEG.
  Така да од мое искуство од фотографски аспект Андроид се покажа ко подобра платформа.

  Од музички аспект пак Андроид имаше слаб старт од пред неколку години пошто MIDI трансфер или немаа, или беше спор response time-от што е недозволиво за синтисајзер. Не знам како се денес Андроид пошто одамна не сум пробал ама мислам дека се подобрија многу. Синтисајзери што имам купено за iOS работат ептен добро и произведувачи како Korg и други гледам дека таргетираат исклучиво iOS а многу малку Андроид (иако причина за ова е првично iPad).

  Со Kodi Remote за Raspberry Pi апликации памтам дека имав проблеми на iOS а беа малце подобри на Андроид.

  Понатаму за Македонија нема за iOS Contactless плаќање со апликација од банкиве што нудат такво затоа што се приморани да го девелопираат рачно NFC контактот а iOS нема NFC API што дозволува ти да испрограмираш дата трансфер.
  Apple Maps е исто сетирана ко дифолт апликација за мапи а не ја бива и кај год да кликнам по веб македонска адреса, Apple Maps не може да ја најде.

  Мое мислење е дека се изгуби тој трофеј на Apple за квалитетни апликации.

  А исто и не сметам пак дека Apple е толку лош како што беше претставен од некои членови, и покрај сите киксови. iPhone како уред сеуште го сметам за квалитетен и го користам.
  iPhone 5 само ми се расипа (звучникот за повици и тоа 2-3 пати) кога го имав... iPhone 7 ми беше телефон без мана пошто падна неколку пати без маска и остана скроз здрав, носен е на скијања, на минусни температури над 3000м и се нема изгасено. Веројатно е како ќе се погоди.

  И за крај... смартфониве се изживеана ствар веќе и скроз прифатливо ми е да се шифтнам на било кој друг бренд пошто било кој телефон, особено за 30к и повеќе денари би ми вршел работа.
  Совршен телефон нема и разбирливо е секој да си има свој фаворит... Ни музика, ни храна, ни коли веројатно не сакате исти па не се карате дали е подобро хамбургер или хот дог.
   
  Последна промена: 31 Декември 2019
  На bxxxn, fuzzjaw, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Фала за деталното објаснување.

  Зборот ми беше.

  Инстаграм, Фб и сл апликации кога влезеш во самата апликација Андроид вс Иос како се понаша.
  Кај Иос се работи мазно секое поминување од една во друга опција.
  Кај андроид цело време некое штуцање нестандардно работење.
  Фб и ист како преку Броусер да го работиш.

  За ова не ти треба да имаш сменето 100 телефони едноставно земаш од пријателот до тебе с9 отвараш фб се запрепастуваш му покажуваш разлика со Фб Иос и самиот останува зачуден.

  Друго.
  Додека еве земи отвори на Андроид ексел фајл од 10мб и истиот отвори го во Иос.
  Андроидот се блокира.
  Пробај Зумирај и одзумирај табела.
  Офис пакетот е скоро неупотреблив на андроид.

  За музика го кажа мислењето истото и јас го знам има на УТ клипови за споредба.

  Да тоа што нема во Македонија за плаќање не значи дека тоа е лошо туку напротив во моментот во светот е најкористено и најсигурно.
  Јас во андроид моја К картица не ставам.

  Да кај иос апликации како Коди не се прифатени заради Х причини.

  Не викам дека Иос нема маани или ајфон но во моментот добиваш најмногу за вложеното и истото најмногу трае.

  Да баш заради тоа дека го напаѓаат Ајфон со некои споредби од Шаоми телефон кој секоја недела има апдејти и со секој апдејт не знаеш кој нов проблем го имаш во телефонот.
  И истиот е изработен од некои кинески алтернативни ефтини решенија и пример ќе стават еден сензор од 108мп со дебакл апликација за сликање и сите се концентрираат на камерата додека се останато е некоја бледа копија.
  Нормално затоа е и ефтинарија.

  Не постои Ама не постои Андроид уред кој што после 1-2 месеци, некој не рекол од нигде никаде А бе нешто ми ја цица батеријата незнам што е.
  Решение Ресет?

  И сега ќе се појави некој ќе тврди Ајфон не чине види ова ти е подобра опција.

  Да и затоа кажав ок според Мене најдобра опција е Ајфонот и сите ние што фрламе по 1200> евра нагоре сме Лудаци оти не сме знаеле дека ете Шаоми Ридми е подобра опција за 4 пати помалку пари.

  Можеби ти можеш да се шифтниш лесно но после долги експерименти со Андроид сватив дека за работа убедливо најсигурен и најдобар телефон ми и Ајфон со Иос.
  Многукратно помалку проблеми и сигурен за работа.
  Телефоните не се иживеана работа напротив веќе се еден мини Лаптоп во џеб.

  Е сега кој разбрал , разбрал.
  Ако не ете едно Шаоми или Шамшунг и тоа е тоа.

  Поздрав.

  Хмм тнх.
   
  Изменето од модератор: 31 Декември 2019
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,786
  18 Септември 2013
  Машко
  А на ајфон нема опција за да елиминира дупли постови? Пошо цело време се дешава ко шо гледам. Студио?

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хаха, сакаш да кажеш дека фрлате >1200 евра заради „квалитет“ кој „вас“ ви е битен и ви треба?

  Не бе бате, фрлате пари за да се пофалите дека сте имале 1200 евра па да ги фрлите. Тоа ќе ви го каже цел свет кого и да го прашате освен некој таков загубен како вас. Ако барате квалитет кој ви е потребен ќе си дадете 500 евра и ќе си го добиете. Иљаду и двеста евра!!! Дали си бе бате ти нормален или стварно имаш плата од 3000 евра во мочанава држава? Или имаш 3000 евра и немаш ниту еден кредит, фамилија, деца или обврска на светов или ти тотално одлепен од секој здрав разум. Бирај што ќе избереш.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Да друже будала сум , фрлам 1200 евра.

  Да за да се фалам тоа го правам.

  Дете сум од 20 години и секој викенд на другарчињата му покажувам каков телефон имам.

  Во кој Филм живеете бе даа.
  Фалбаџиски!

  Имам кредити и рата ми е над 600 евра месечно.
  Но и покрај се земав телефон од 1200 евра.
  Да будала сум.
  Но не користам Играчки.

  Плата не ти кажувам колку имам.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И тоа тешка! :oh:
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  И што „работиш“ на тој телефон од 1200 евра. Свадби сликаш? Барем кажи си од ќејф го земав или да си играм.

  Ова во раните 2000-ти кога шиткав компјутери беше слична приказна. Сакам компјутер со GeForce 4 ultra. И најнормално ќе ги прашаш за играње ли е компјутерот, да ама и за работа (од срам, јас како продавач да не ги осудувам). Каква работа? 99.9% ми одговараа дизајнирање визит карти. Тоа беше нубскиот одговор тогаш, сега е друг.
   
  На bxxxn и Astro им се допаѓа ова.
 11. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Добро фала ти.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Ама затоа има помеѓу HD и FHD.
   
 14. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Superretinahdrfullhdplus made by Samsung
  Ама знаеш ние го твикнавме, им кажавме како да го направат, по наши стандарди сѐ ние дизајниравме наш е
  ОК

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 15. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  212
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  900 -1000 евра за ајфон сите ненормални.
  800 за one plus, s10+, 850-900 za note 10 plus не е проблем и е оправдано :)
  Малку со логикава сте скарани.
  И аман со тој глупиот мубет ајфон бил за фалење за на маса...
  Ако ви вршат работа андроид телефончиња од 100-200 евра терајте си супер за вас, ама нападиве зошто некој дал 1000 евра за телефон не ви се на место, божем од ваш џеб ги извадил. Секој со своето.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Goran. и it_boy им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Проблемот е што скоро никој не ја плаќа таа цена за Note 10/S10/OP7, воедно S10 plus/S10 кај нас се ~41/35K веќе 6 месеци +

  Обично кај нас чекаат да дојдат на некои ~600-700e па се купува. Иначе, јас немам замерка за тоа кој што сака да си купува, по било која цена - дали тоа е правилен избор е скроз друга тема - да бидам јасен.
   
  На Скоти и Potop им се допаѓа ова.
 17. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,395
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Би те замолил да престанеш да тресеш глупости.

  Samsung s7
  Samsung s7 edge
  Pocophone
  Huawei P20
  OnePlus 5

  Горенаведените се телефоните кои сум ги користел последниве 3-4 години и НИТУ еден од нив магично не почна да ми троши батерија после месец/два/тримесечје/година...

  Ако некој искусил неочекувана загуба на батерија тоа се само корисниците на ајфон, во зимски временски услови.
   
  На Скоти и farkizz им се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,029
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Нокиа да не користеш сеуште ?
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ни јас не сум имал проблеми со батеријата како шо кажува момакот. Самсунг а70 еве скоро 3 месеци е кај мене, ден ипол до два ми трае батеријата. Ама нели, андроидот не чини, кочи итн...
   
  l1d0v1c, Скоти и на ifobt им се допаѓа ова.
 20. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Колку сте агресивни ха ха и арогантни.

  Ок во право сте Андроид е најдобар.

  Но само на овој Форум а сами знаете и зошто.

  Браво и ти имаш многу телефони сменето... респект и за тебе како и за другиот член.

  Вие сте најмеродавни :)
   
 21. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  212
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Искрено воопшто не ни мислев на тебе во постот, како ни со овој, туку за дискретните навреди од останатите.
  За цените си во право исто како што и не е ни ајфонот 1200 евра повеќе.
  За мене е незамисливо 1100 евра да е мејт 30 про ама ете некој ќе го купи и него.
  И да се разбереме секој си купува тоа што му треба пред се и секако според финансиите.
  Е сега да не заборавиме уште една работа.
  Пример - пријател има аутистично дете кое не збори сеуште. 80% од апликациите кои помагаат се исклучиво за ios. Човекот не сака да замисли ништо друго освен ајфон. Сега и него ли треба да го прават будала некои членови кои обожаваат андроид пошто може кастм ром да стават од xda?
  Како што спомнаа и погоре некој се бави со фотографија па за таа цел повеќе одговара андроид...
  Да не скокаме многу што е подобро затоа што на крај се се сведува на личен избор.  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас си фурам иПхоне и не шмирглам жива сила, е така да си знаете. :D
   
  it_boy, Goran. и на Potop им се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,786
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве нешо сеа шо ми се деси со ајпадот. Значи цел ајоес заглави на WiFi сетинзи пошо на мрежа кај шо се сменил пасворт чудово упорно се обидуваше да се конектира со тој пасворд или нешто. Мораф форгет да идам за да му текне дека треба нов пасворд да се стави.

  Поентата шо ми е - дека и тоа величено и совршено чудо наречено ајоес си има багови и не е уопште совршено. Си има работи кај шо е поарно од андроид, си има работи кај шо андроид е поарно од ајоес.

  И си има работи кај шo десктоп броусер или апликација се подобри од мобилни. Толку.
   
  Скоти, mkgunner и на SmartGuru им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Straw Man, никаде не спомнав ништо за тоа дали на некого би му требал IOS или не, него го набројав негативностите. Straw Man е и кастом ром аргументот.

  BTW IOS може само како негација да стои до личен избор.
   
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  koriste
   

Сподели

Вчитување...