1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IOS или Android

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од caldi, 26 Декември 2019.

 1. Викса

  Викса
  On your way to fame

  519
  646
  12 Март 2011
  Машко
  Еден од вас ако примети разлика помеѓу FHD и 2K на телефон од 5.5 инчи јас глава сечам. Не правете само муабет во празно ве молам ќе мисли некој понеупатен којзнае колкава е разликата.
   
  farkizz, Astraion и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,784
  18 Септември 2013
  Машко
  стај VR па ќе видиш дали нема разлика. споилер алерт со ајфон не можеш пошо слаб екран.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Викса

  Викса
  On your way to fame

  519
  646
  12 Март 2011
  Машко
  Да само во тоа сценарио и со микроскоп може да се примети.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,325
  2,060
  13 Јануари 2014
  Машко
  Сум користел S8 (5.8") и моментално користам S10+ (6.4"). Тврдам дека разлика меѓу 1080p и 1440p има, и е очигледна во секојдневна употреба, посебно кога читаш текст. И многу е поприметлива на S10+ отколку на S8.
   
 5. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  738
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  јас преминав од 1440п на ип11 со 720п и има разлика но не е нешто што боде очи
   
  На it_boy и toshex им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,784
  18 Септември 2013
  Машко
  Нормално дека не е страшно. Посебно од нормална viewing distance. Ама ако имаш океј вид, или си носиш наочари/леќи во спротивно и да тврдиш дека не се примеќа е само инает водење.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  И iPhone не ти кажуваше дека кришум ти намалуваат перформанси за да заштедат батерија па беа фатени со соуштени панталони и мораше, во јивен стил да "признаат" дека ги поткопуваат перформансите. Не гоќи бранан корејциве само сакам да ти кажам дека не само Самсунг го прави тоа, и не, не ѐ исправно

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 8. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Не е ништо страшно затоа што си дал 700+ евра за телефонот и полесно ти е да се убедиш оти си направил прав избор, уствари знаеш дека си се заебал ама не сакаш да си признаеш, ништо лично.
  Не, не си се заебал затоа што си зел iPhone туку дека си зел телефон со инфериорен екран во однос на тој што си го имал предходно

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Aпсолутно си во право и никој тука не вика браво Аппле.
  Намерата му била може добра но требало да каже и да ми даде опција.

  Но се чудам и не ми се верува како го правдаат Сасмунг дека тоа е правилно.
  Споредуваат со 4к монитори и сл.
  Двата уреди немаат никаква поврзаност.

  Еден правда да ама помалку троши.
  А беее
   
  Последна промена: 30 Декември 2019
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Дали тоа што не се разбираш пример од кола а си земал машина од 250кс е нормално да ти ја намали фабриката на 120кс за помалку да ти троши затоа што на 90% тоа му е важно?
  А за истото не си известен!

  Познавајќи те тебе очите ќе му ги извадиш.

  Но тука вака да правдаш нешто не разбирам ,но не ме чуди ти и ноте 7 го правдаше кога се палеше викаше дека до него ќе седиш за да не се преполнел.
  Зошто бе човек што имаш од тоа?

  Биди објективен барем еднаш ако можеш ама без да навиваш за Шамшунг.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008

  1. Колку телефони што не се Apple си имал во последни 3-4 години?

  2. Дали знаеш колку телефони имам сменето у истата бројка на години, и од кои брендови за разлика од тебе?

  3. Ме праша зошто го правел тоа Samsung, ти одговорив, никаде не реков дека тоа е добро и правилно, лично СЕ што може да се исклучи или смени, не ми смета и нема да ми смета, поготово кога не е скриено во опции за developers или со 20 клика како кај iOS.

  4. Мојата објективност, е на едно 10 нивоа над твојата, ама еве јас и ти бидејќи се сметаме дека не сме објективни, нека кажат другите, јас и ти секако дека сме bias кога се работи за сопствена евалуација на објективност.

  5. Секогаш го полнам телефонот преку ден, додека сум во негова близина, па затоа за мене ЛИЧНО полнењето не беше проблем.

  6. Каде си во Apple темата да коментираш за повлекување од продажба на фалични полначи за Mac, каде си во Apple темата за epic fail проблемите со 2 генерации на тастатури на MacBook кога ве правеа ретардирани да ги дувате тастатурите со компресор, а тоа дизајнот мизерија да ти бил па после 2 генерации на лаптопи, оп сега нема веќе пеперутка свичеви, LMAO.

  Каде си во Apple темата за recall-от за батерии на MackBook, каде си во Apple темата да ги осудиш за полисата на 5W полначи, кога ги правдавте дека така правеле за да се штедат батериите, а сега си користиш 18W почнач кој доаѓа со кутијата и си ќутиш, (полнач кој не ги штеди батериите) каде си во Apple темата да се јавиш за забрана на MacBook Pro во авиони заради батерии кои експлодираат, каде си да гукнеш за 3D touch кој наводно беше револуција, каде е сега да чујам, каде си во Apple темата за иПхоне 5, 6, 6S, 7, кои се гасеа на ладно?

  Додатно на ова горе, повели НЕ апдејтувана листа на проблеми со Apple продукти,

  Screenshot_1.jpg

  Каде си ти, или било кој да збори за овие проблеми? со кој памет зборите за објективност - кога на сите теми ставот ви е дека друг бренд за телефони сем Apple на постои? сакаш ли сега да направам статисика колку од сопствениците на иПхоне на темата за телефон на годината, имаат гласано за друг уред сем иПхоне, иако имаше 3 гласа дозволено? свесен ли си дека на андроид базиран форум, иПхоне заврши на второ место, знаеш ли кога ќе се случи тоа на Mac-форум, знаеш ли таму како ќе изгледа листата? иПхоне па 254 места подоле андроид уред. Кога имаш некаков асален аргумент цитирај ме, за банални глупости веќе не сум заинтересиран да разговарам. Иначе темава е iOS vs android, ама ти почна прв за хардвер да збориш, и ја однесе дискусијата во погрешен правец, кога сме кај iOS, беше тешко тешко ѓубре, сега е тешко ѓубре, тоа е прогресот за цели 5 години, секоја чест.
   
  Последна промена: 30 Декември 2019
  На farkizz, GGTT1, DelphiUser и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Стиснав да ми покаже скриена (од игнориран jузер) содржина и гледам сеуште се замарате со не конструктивен трол a.k.a. Goran.

  [​IMG]
   
  На farkizz, Astro, Скоти и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Еве на кратко ќе ти одговорам...

  За се што е виновен и криел Аппле за ништо и никогаш не сум го правдал.
  Се гасел телефонот?
  Да проблем!
  Ги намалувале перформансите на телефонот кога ќе биде слаба батеријата.
  Да проблем!

  Самсунг ги лаже корисниците дека имаат 2к дисплеи а му става под дифолт фхд.
  Не е проблем!


  Не те разбирам зошто го правдаш Самсунг.

  Што е битно колку телефони имаш сменето?

  Секојдневно меѓу нас имаме различни телефони и имаме прилика да ги разгледуваме.
  99% се Андроид Играчки кои врска немаат.
  Еве поради тоа што многу телефони имаш сменето искрено да те прашам те сметам за професионалец.

  Не гледаш разлика немормална во скоро сите Апликации од Андроид до Иос во работењето остави се вклучива за 0.3 сек побрзо.
  Ms Exel, Word , Fb , Instagram , Viber , Yt i sl.

  Пс
  Кој рекол дека Аппле нема проблеми.
  Но споредено со конкуренцијата едноставно не се споредува.

  И друг пат кога ќе реплицираш задржи се на прашањата како што ти се одговара тебе.
  Не си реплицирај сам на себе.
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,046
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  farkizz, Gaston, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  од таа конкуренција сум немал проблеми од типот на touch чипот да ми згине од ништо, еве го 6 плус уште ми седи во фиока пошо само на ајфон имам чуено да прекине да работи тачот ради многу јакиот и добар дизајн, за кој притоа бараат 130 евра да го средат тука во официјален сервис, а не бесплатно пошто е фабричка мана. епл може да се гонат само.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,677
  9 Февруари 2011
  Џисз Крајст
   
  Astro, Скоти и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Не знам дали си саркастичен или не ама нити барам да ме рачунаат, нити се сметам за експерт за телефони, таа улога иде кај главниот рецензер на Anandtech, мојот коментар се однесува на моментот за објективност - пристрасност, по дифолт човек кој користи и Apple и Samsung, а богами и кинези е на повисоко ниво за објективност од тој кој не користи, мојот коментар не беше за да се фалам, него да ти прикажам дека немаш право на коментар за објективност, за мене оваа година најдобра камера на флагшип има иПхоне, нешто што ти никад не би го кажал за андроид бренд, и не само тоа по темиве на форумов константно го фалам, и давам кредит каде што е заслужен, ти немаш таква способност. Земи S11/Note 11 кога ќе искочи, па после збори што и како.

  За крај андроид има у понуда играчки, не споредуваме иПхоне 11 vs Redmi 6 или Samsung j5 2016, него 11 vs S10, не ме интересира споредба со буџет андроид.
   
  Последна промена: 30 Декември 2019
  На Скоти и Gaston им се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да бидеме реални, IOS нема никакви предности. Оптимизација? Глупости, маркетиншки фиктивен термин, пување као не знам што. Мазен бил.... како да му е битно тоа на некого, глумење префинетост, демек некој имал вкус за мазно а се нема погледнало во огледало колку му прилега мазност.

  Се ежам од муабетов колку е одвратен. :p
   
  Скоти, Gaston и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,566
  28 Јануари 2017
  Машко
  Шо би рекол еден другар мој "нема smoothness“.
   
  psyside, Скоти и на Gaston им се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  738
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  + мана откако се префрлив на иОС. Изумив дека сите апликации купени на гугл стор, и кракнати по торенти треба пак да ги платам на ејпл стор. Ова е голема, голема глупост. На една софтверска фирма два пати да плаќам за иста апликација преку 2 платформи.

  Едит - истово важи и од иОС на андроид, со тоа што барем има кракирани верзии и преминот е помалце болен по новчаник
   
 21. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Anandtech ?
  Што така пак?
  Ќе ти текне зошто е .

  Јас не ни сакам да сум рецензер на телефони за да кажам дека променив 10 тел и ќе ви кажам што е сега најдобро.
  Затоа што ни тогаш нема да сум меродавен.

  Спред мене јас користам тоа што е најдобро нема што на некој да докажувам.
  И истото го плаќам дебело.
  Не сум сигурно Луд да користам нешто екстремно скапо кога за упола цена имам нешто подобро.
  Тоа во реалниот свет Не Постои!
  Освен во нечии Фантазии.

  Те прашав нешто конкретно - апликациите на еден смартфон споредба како работат на Иос а како на Андроид и набројав неколку од истите.

  Или тоа е друга тема.
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Flat earth, anti-vaxing, creationism.... тоа се тие модерни болести, сите тие имаат такви ставови и звучат како тебе во исказите.
  „Јас користам најдобро, нема што да докажувам“. Што е следно? Водата е отровна? Се додека немаш што да докажуваш никој нема да те сфати сериозно, ниту па ти ќе бидеш сериозен.
   
  Последна промена: 30 Декември 2019
  farkizz, Скоти, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  :)
   
 24. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  На 6 Plus рика Touch IC затоа што рамката на телефонот е премногу мека, Bendgate ака Unbox Therapy уште 2-3 дена посла излагањето на 6/6+ го откри ова, особено е проблем 6+ затоа што touch ic-то се наоѓа точна на точката каде што се витка рамката со самото тоа и плочата
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  знам убаво зошто е, викам дека епл ги имаат продадено такви, и уште не ги поправаат бесплатно.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...