1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IOS или Android

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од caldi, 26 Декември 2019.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  S10 used.
   
  Gaston, GGTT1 и на caldi им се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  На s6 дифалт фрекфенција е 2к. Покасно во новите модели ставија опција фхд но кој ја користи не знам.
   
 3. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Сите за жал.

  Затоа што поима немаат дека “јакиот” Самсунг под дифолт му става фхд, а му рекламира 2к.

  Што мислиш според тебе зошто Самсунг не остава под дифолт 2к :) а е логично да е така?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Не е точно. s8 е прв Samsung со опција за промена на резолуција.
   
  На GGTT1 и dejan_str им се допаѓа ова.
 5. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Од софтверски аспект не можам да кажам искуство за iPhone затоа што не сум користел од добро познати причини наведени погоре(не сите беа точни), ама сум сервисирал стотици и можам да каѓам дека не постои подобро изработен мобилен телефон. Од Самсунг, сѐ што не е S не би купил никогаш, квалитетот на изработка е нула

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  не ме читаш? Кај с6 и с7мислам нема опција да променеш резолуција! Резолуцијата е 2к. А на поновите модели опцијата за фхд е поставена за заштеда на батерија , тоа е плус. Дифалт резолуцијата е нативната а тоа е 2к! А тоа што наместиле дифалт фхд ништо не значи. Тоа е само опција за промена на резолуција, дали е фхд или 2к софтверски дифалт е небитно, нативна резолуција е 2к.
   
  На GGTT1 и Скоти им се допаѓа ова.
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Android all the way ! Преферирам OneUI затоа што ептен добро ми легна, и не би го менувал засега. Со новиот Ui2 би бил уште подобар.
   
 8. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Што не е точно дека резолуцијата не е FHD?

  Па јас не споменав од кој модел е така.Под сите мислев во поновите.
  Прашав:

  Ако маркетинг брендот Самсунг под дифолт ти става Fhd зошто рекламира 2k ?
  Само да размислите е прашањето. :)
   
  Последна промена: 29 Декември 2019
 9. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Јас убаво те разбирам.

  Си купуваш кола од 250 кс а брендот ти ја става под дифолт на 120 за да не ти троши гориво така,а за истото не си известен?

  И некаде во подесувањата на колата имаш да промениш.

  Битно имаш кола со 250кс така?

  Тоа што ја наместиле под дифолт фхд значи и тоа како , ме лажиш.

  Зошто не е обратно?
  Стави ја на 2к а дај му опција да ја промени.

  Имав случај со пријател си доаѓа од Норвешка и ми се фали со телефонот (s8)што читал на нет спецификации и се фати за јакиот 2к дисплеј.
  Кога му покажав дека до сега цело време му бил Fhd ќе се расплачеше и пцуеше пола саат.
   
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,677
  9 Февруари 2011
  А ипхоне уште ни за фхд не чул.
  Каков бескорисен лампион еј, не ми се верува дека некој дава пари за таков гимик.

  п.с. ја би го користел само ако би го ставале у киндер јајце или у смоки, си го прочачкаш 5-10 мин со малиот и после у купот со други кинески и бескорисни играчки.
   
  Последна промена: 29 Декември 2019
  На DelphiUser и Скоти им се допаѓа ова.
 11. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  https://m.gsmarena.com/apple_iphone_6_plus-6665.php

  2014.... кога лампионот слушна за фхд
   
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,677
  9 Февруари 2011
  2014??? Циркус жив, невидена срамота е оваа глупост од т.н. телефон.
  Треба у смоки да се паѓа, да може деца да си копаат у песак со него. За друго не го бива.
   
 13. Deleted member 41464

  Deleted member 41464
  Гостин

 14. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  468
  385
  9 Јули 2018
  Машко
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,490
  19 Јули 2013
  Затоа што 2K≈FHD.
  Екраните се QHD, тоа е 2,5К, барем на S7 и S8, после почнаа да ги тегнат и да излегуваат од стандардните резолуции, за такво означување повеќе одговараат К ознаките.
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,784
  18 Септември 2013
  Машко
  Чек сеа, сите шо имате дома 4К телевизори а гледате на T-Home немате уствари 4К телевизори така?

  И ако му закачиш компјутер и ставиш 4К резолуција content пу пу не се важи?

  Значи, ако имаш хардверски 2К или 4К екран - имаш. Дали ќе го користиш ко 1080p па upscaled, или ќе го користиш на 640х480 тоа не го менува фактот дека имаш хардвер шо има одреден број на пиксели.

  Не сфаќам како некои „логики“ ви имаат смисла пред да ги напишете. Толку, не ми е гајле иначе кој шо сака нека користи од софтвер сите своето си го бранат.

  У мои очи, субјективно, епл фанбојизмот е далеку повеќе излезен од пропорции него ли другиве.
   
  Скоти, acekorg и на ARMac им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Гледам во ледиком дека Ајфон 8 (не плус) чини 27,700. Како нов уред мислам дека е подобро отколку Ајфон 8 плус за 400 евра на старо.

  Ако за таа цена решиш да останеш во таборот на Самсунг може да го земеш во предвид S9. Тука е некаде за 400 евра нов и е топ телефонче.

  Јас би се задржал меѓу овие два. Ако не ти е битно хакувани програмчиња, сервиси, модови и сл. земи си ајфон за во иднина да ти е полесно да одлучиш. Ќе имаш искуство со двата табори и оперативни системи.
   
  На caldi и Sharlovski им се допаѓа ова.
 18. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  177
  117
  19 Септември 2017
  Машко
  Во ред штом е исто.

  Еве научив дека Fhd = 2k дисплеј.

  Ако ова е форум за технологија и дојде некој нешто да научи или да се информира.
  Ќе направи “правилен” избор.

  Барем ако ништо друго кога веќе Самсунг ги лаже корисниците кажете му каде да го променат истото а не да ги правдате дека тоа е добро.
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Ти правиш муабет пример купуваш 4к монотор го уклучуваш на пц и виндоусот го поставува во фхд и ти го фрлаш во канта мониторот или како секој нормален влегуваш во резолуција сетап и одбираш 4к резолуција. Значи телефоните како самсунг с9 и навака имаат 2к екран и имаат опција за користење на екранот и вп фхд, што е тука негативно? Еве ти еден пример! Имам с10 и го користам да гледам ријалити задруга или парови лајв стрим. Стримот нема квалитетна слика и обично е 480п или 720п и сега опцијата на с10 да намалам од 2к на 1к е лошо? Баш спротивно! Камо да имаше и опција за 720п па да можам повеке саати да гледам лајв стрим со тоа што батеријата ке ми трае повеке. А кога сакаш да гледап нешто квалитетно бујрум си имаш 2к резолуција е лепота и во двата случаеви.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Зошто 90% од популацијата не се разбира во телефони, и на нив заштеда во батерија им е побитна од 1440p, ти што мислиш зошто е така?
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  388
  339
  21 Мај 2017
  Машко
  Цела тема ја прочивав во надеж да се јави членот и да им препорача на андроидџииве да праат ајвар пред зграда со пиперки купени со голф 3ка без катализатори :)
  едит: и да се греат на дрва нормално
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Не вреди некогаш објаснување кога јасно е нагласено каков екран користат с6 с7 -с10. Ова е само тролање и не вреди да се објаснуваме псај. Не турај ум на некој кој ставил затка.
   
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,677
  9 Февруари 2011
  И да го мешаат ајварот со ипхоне пошто за друго не го бива.
   
  Скоти, itstheigyg и на psyside им се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  иПхоне*
   
  На Gaston и krema им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...