1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IOS или Android

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од caldi, 26 Декември 2019.

 1. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Ако сакаш да броиме како и ти еве .

  Ајфон 4с врв уред.
  Камера најдобра на времето.
  Изработка подобра и од с10.
  Но да не филозофираме.

  6с е сеуште користен уред масовно.
  Работи мазно и корисно како секој Андроид од премум сегмент.
  Со најнов Ос.

  Тоа за Андроид уред никад неможиш да го кажиш постар од 2-3 год.
  А с6 нема веќе ни во сервис да најдеш!

  Се исклучувам.
  Позз
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  6s стана брз ( ваљда после ios 13) претходно губеше од кинези во лоад на апликации, кога иП6s ќе вози 1440p екран ќе збориме за брзина и мазност. Им требало 4 години, добар успех?

  Иначе после андроид 7 и Cortex A73 + базирани чипови приказните за спор андроид завршија.
   
  Последна промена: 26 Декември 2019
  На DelphiUser, fuzzjaw, dejan_str и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,422
  2,558
  9 Февруари 2011
  Ако де, нека се лажат сами себе само. Мора да се тешат.
  Еј копи пејст да неможеш у диалер, да не ти прави предикција кога куцаш број???
  Ма дај... не идам подалеку, доста е.
   
 4. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  64
  89
  3 oктомври 2018
  Машко
  Многу пати се исклучи, а верувам дека не му помогна на членот :)
  Човекот прашува дали да купи А50 или 8+, обрнете внимание на тоа пред расправање за иос вс андроид.
  Самсунгот чини 300 евра нов, а 8+ 700 евра. Мое мислење е дека не би го одбрал 8+ поради цената, а ако го купуваш на старо имаш многу поголем ризик. Цената на старо на 8+ гледам е околу 20 илјади така да во никој случај не би го одбрал пред а50 како нов, модерен уред од оваа година со добар чипсет, батерија и камери без разлика на муабетот иос вс андроид.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На caldi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  4 години му требало а во меѓувреме на тој твојот маркетинг бренд Самсунг му држел лекција?
  Повели видеото е додека бил спор и губел од кинези така беше:


  View: https://youtu.be/3ajdZQc3q_8


  Еве членовите да видат колку уствари држе твојот пост може ли?
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Каде се апликациите кои ги набројав? Само FB го има во видеото и се потврдува точно она што го зборам, FB се уклучи па бел екран па лоадинг долг, лансирање игри не ми се воопшто релевантен фактор, зошто?

  750p vs 1440p, не се споредува.
   
  Последна промена: 26 Декември 2019
 7. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Не е чипот туку Nvme нандот додека сите останати користеа некои евтинарии од меморија.

  Со usf 3.0 стигнаа Андроидите до брзината на Ајфон 7.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Смешно :)

  Нека судат тие што читаат.

  П.с
  Самсунг под дифолт има фул Хд ако не си знаел а по тоа што пишуваш дефинитивно не знаеш.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Другар, на сите Samsung уреди кои сум ги споредувал, биле @1440p, нема поголема глупост од тоа да користиш 1080p на таков прекрасен екран, а и игрите не ги сметам за важни апликации, па дури и да ги наместат т.е. да ги остават на дифолт, тоа нема да го смени резултатот кој јас го добивав при споредби.

  А иначе изјавата дека не знам што е на дифолт, е класична во твој стил.

  За крај уште еден дебакл на Note 10, oh wait.

   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Колку поише муабет се прави, толку повеќе ИОС паѓа во бездна. Јас мислам да се молчи и да се врати назад во глувчешка дупка. За ИОС и ајфон ќе е најдобро да ќути додека од корен не се оправи и среди, и хардверот и софтверот. Кога ќе има со што да се рамни, може да дојде да се споредува со андроид па да видиме некоја здрава конкуренција.
   
  На Gumirano, Gaston, Sludge.Factory и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  976
  4 Февруари 2014
  Машко
  Колку сте cringe ова не е нормално, му ја пос*авте темава на дечково за ништо. :D
   
  itstheigyg, Маша и на psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Зошто баш тие 2? Ако мораш тие 2, 8 плус.

  Дај инфо, максимален буџет, колку долго ќе го користиш телефонот, кои ти се приоритети, стар -нов, провајдер - мобилара итн.
   
  На PeGi998 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Е немаше iPhone 1440p де, ама па имаше 3D touch и сега што....
  Малце забегува оваа дискусија...

  Точно дека со резолуцијата и сите функционалности кои iOS ги нема му ја прават работата полесна па некои тестови се нерелевантни ама се претерува со ругање ко којзнае каков крш да бил а не е точно дека биле спори. Ниту андроид во времето кога излезе Самсунг С6 не беше тоа што е денес (бев корисник на Nexus 6 тогаш инаку).
  iPhone статус симбол остана само по балканов и тоа највеќе кај луѓе што едвај го купуваат. По европскиве земји си купуваат луѓе по свои потреби.

  Од понудениве телефони јас би Самсунг А70.
  iPhone 8 e outdated (а беше веќе outdated уште кога излезе). Ова не значи дека е лош телефон, само не нуди многу за парите.

  Во врска со списокот мани на iOS од моја гледна точка:
  - Памти вртени броеви, означени се со иконче
  - Се отвараат сликите и пред да се аплоадираат, после сликање. Обично аплоадот на iCloud се случува покасно кога не го користам телефонот.
  - Никогаш не сум имал проблеми со ротација
  - Не ме конектира на погрешно WiFi
  - Праќање скриншот не ми е комплицирано (иако не знам како е во моментов на андроид)
  - Пиратерија и торенти и подобро што ги нема пошто такви срања не ставам во телефон
  - Крашови на апликации се ептен ретки речиси и да ги нема (бар не на популарниве апликации, ако има на некоја 3rd party најверојатно е девелоперска грешка)
  - Микрофонов за повици никогаш не сум приметил дека има некаков проблем, лош квалитет и слично

  Не ги искоментирав другите пошто некои не ги разбрав, некои се точни и се согласувам дека замарат (како Mirror screen на ТВ или iTunes).

  Целокупно како продукт, денес Андроид е понапреден оперативен систем.
  За просечно користење нема разлика туку избери си тоа што ти одговара.
   
  На tupacan и Pane-G им се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А вие колку сте grudge? :oh:
   
 15. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  976
  4 Февруари 2014
  Машко
  l00dak :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  724
  1,061
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Значи на се тоа што го кажа псај ќе додадам дека после месец дена користење на 11кава

  - Не можеш да видиш процент на батерија ако не скролнеш контрол центар.
  - Не можеш да исклучиш вифи и блутут скроз, ако не влезеш во сетингс.
  - Батери лајфот на фалениот ајфон 11 е далеку позади андроид, а ако сега се фали, можам да замислам каков бил претходно на ип7 ип8 и ипХ.
  - Мизерија на layout на тастатура. Мораш сток да користиш, и за да ставиш еден + знак треба да направиш 4 клика.
  - Нотификациите се ужас, и ужас останале. Ако се запишуваш со двајца на фејсбук, нотификацискиот центар е 10 км долг.
  - Никаков notification alert, т.е, ако некој ти пише, прати мејл, или ти звони, и ако не видиш во моментот, нема начин освен ако не го провериш телефонот да видиш дали имаш пропуштено нешто. Нема лед нотификација, ниту олвејс он дисплеј со нотификации.

  и НАЈ НАЈГОЛЕМАТА МАНА АКО ПРАВИШ НЕШТО ВО МОМЕНТОТ, ИГРА, ЕДИТ НА СЛИКА, ПИШУВАШ МЕЈЛ И АКО ДОБИЕШ ПОЗИВ (НА ЦЕЛ ЕКРАН), АКО НЕ КРЕНЕШ МОРАШ ДА ЧЕКАШ ДА ДОЗВОНИ ЗА ДА СЕ ВРАТИШ НА ТОА ШТО СИ ПРАВЕЛ, АКО Е МУАБЕТОТ ПОДОЛГ ОД 15 СЕКУНДИ, АПЛИКАЦИЈАТА СЕ РЕЛОАДИРА.

  А за величењето на 6с стварно ти нема поента,
  2 цели години користев паралелно 6с и Пиксел(со генерациски еден чип наназад во андроид свет), во ништо до ден денес не е ајфонот подобар од пикселот. А освен во подобар чип хардверски за таа генерација, не гледам и во која категорија е подобар од самсунг с6, иако мислам дека ајфон 6с се такмичи со с7 таа година. С6 се продаваше со ајфон 6 пола година, а пола со ајфон 6с
   
  На DelphiUser, toshex, fuzzjaw и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. Викса

  Викса
  On your way to fame

  518
  647
  12 Март 2011
  Машко
  Мое мислење е дека темава е отворена за тролање и дека нема поента прашањево да се постави покрај цели теми големи колку библијата на оваа тематика. Најдобро е да се стави клуч затоа што сите знаеме како ќе заврши (ако некогаш заврши :D) темата.
   
  На farkizz, Potop, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. caldi

  caldi
  Intern

  9
  0
  17 Декември 2011
  Машко
  Користам ноте 4 купен пред скоро 4 год од ледиком и сум задоволен со телефонот
  Сакам да сменам
  Се мислам 8 плус ( како нови ) 400 е со 6 месеци гаранција бидејку немаат нов на лагер 500 е
  А а50 270 е или а51 300 е ми се допагаат а70 е многу голем не ми лежи на рака треба да го држам со 2 раце за пишување
  Телефонит не многу го користам социјани мрежи и сликање маил и сл
  Буџетот не ми е проблњм ама овие 2 модели ми се допагаат
  8 плус дали ке се снајдам со иос бидејки не сум користел многу ипхоне за тоа и прашувам
   
 19. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  185
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  ако не си работел со iOS најпаметно ти е да си останеш на андроид познат еко систем и навики не дека iOS е лош...ова е избор помеѓу windows и linux, секој со свои мани и предности :)))
   
 20. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  976
  4 Февруари 2014
  Машко
  Прашањето на денот е дали можеш торенти да даунлоадираш или не. На иОС не можеш, на андроид можеш. Тоа ми е единствена разлика.
  Иначе како втор телефон за тестирање и работа имам 6с плус со нова батерија од ајстајл, не ми се верува колку добро работи во 2019.
   
  На Pane-G и Goran. им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Прашав дали мора да се тие модели, или не мора. Затоа што има многу подобри уреди за парите т.е. ценовниот ранг кој го гледаш. Исто така не кажа дали мобилара или провајдер.
   
  На caldi му/ѝ се допаѓа ова.
 22. caldi

  caldi
  Intern

  9
  0
  17 Декември 2011
  Машко
  Па се мислам измеѓу тие два модели од мобилара ипхоне од тие што се ко нови од мобилариве
   
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Од тие 2 иПхоне е далеку подобар
   
  На caldi му/ѝ се допаѓа ова.
 25. caldi

  caldi
  Intern

  9
  0
  17 Декември 2011
  Машко
  А што предлог даваш ти за 450 е според тебе
  Благодарам
   

Сподели

Вчитување...