1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

iOS Development - од кај да почнам?

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од Petarys, 11 Јули 2019.

 1. Petarys

  Petarys
  Intern

  22
  29
  28 Јули 2009
  Машко
  Web Developer
  Здраво,

  Би сакал да се насочам кон iOS програмирање, од каде да почнам?
  Имам iPhone и MacBook така да ќе имам на што да тестирам/куцам код.

  Дали да учам директ Свифт или да почнам со Objective C? Како сте почнале вие со учење? Кои туториали највеќе ви помогнале?

  Да напоменам дека не сум скроз почетник туку имам некое основно познавање на некои јазици (JS, PHP..)

  Фала однапред.
   
 2. doctorwho123

  doctorwho123
  Intern

  30
  12
  30 Април 2011
  Машко
  Студент
  Здраво

  Најдобро според мене ти е да почнеш со Objective C па потоа да се префрлиш на Свифт ,Бидејки сите стари проектит се во Objective C а сите нови се преферираат да бидат во Свифт.

  Би ти ги препорачал следниве туториали.
  Lets Build That App
  Devslopes
  исто така девслопс имаат многу добри курсеви на udemy

  И еве едно правило јас што си го правам , кога ке научам некој нов framework или програмски јазик си задавам задача да направам апликација самостојно ке си најдам дизајн од интернет и ке пробам да ја направам апликацијата.И биди во тренд следи ги сите нови технологии .Моментално во бета верзија е SwiftUI али прво научи ги основите на iOS.
   
  На bagibmwm3 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...