Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

iOS 16

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
APN се тие. Можеби немаш конекција со повик пошо со beta carrier си па тестираат нешто.

Esim работи на сите iPhone што имаат поддршка, имам пробано со сите и се работи како што треба.

Колку што сфаќам, проблемот е само со 4g/lte, а со 3g нема проблем
Мислењето е автоматски споено:


Скапо е, не им се даваат пари

Во контакт сум со Lead Position за Europe development за Wallet & Apple Pay, ми потврдија дека работат за поддршка ама не ми кажаа точно кога ќе се пушти платформата. Што е скапо?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
...
Во контакт сум со Lead Position за Europe development за Wallet & Apple Pay, ми потврдија дека работат за поддршка ама не ми кажаа точно кога ќе се пушти платформата. Што е скапо?
Моделот на Епл бара банките да плаќаат. А кај нас банките служат за земање пари, и секоја помисла дека треба за нешто да дадат пари... Абе со сиџимче пенкалцата ги врзуваат :)

 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.354

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Наскоро ке има VoLTE i 5г за корисниците на Iphone,се работи на процесот при крај е :)

Кога? Ми треба таргет датум и посветеност кон целта, не вака лабаво "наскоро". За наскоро гледаме и ан сајтот кај нив дека ќе биде, али ако е точно, некако безвезе е изборов на поддржани ајфони.
Screenshot 2022-08-23 at 11.07.20.png Screenshot 2022-08-23 at 11.07.27.png

За ВоЛТЕ немаат никаква најава освен веќе 3 години како викаат: "работиме интензивно на проширување на поддржаните уреди, ќе биде наскоро" кога ќе ги прашаш.
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
Ова за поддржани iPhone модели им е утка пошо се нубци. Сите имаат исти iOS и ако пуштат на еден, ќе пуштат за сите, на пример нема логика iPhone 12 да има 5G/VoLTE а Pro и Pro Max да нема.

99% сум сигурен ќе имаме поддршка од следен месец со iOS 16.
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Кога? Ми треба таргет датум и посветеност кон целта, не вака лабаво "наскоро". За наскоро гледаме и ан сајтот кај нив дека ќе биде, али ако е точно, некако безвезе е изборов на поддржани ајфони.
Погледнете го атачментот 116039Погледнете го атачментот 116040

За ВоЛТЕ немаат никаква најава освен веќе 3 години како викаат: "работиме интензивно на проширување на поддржаните уреди, ќе биде наскоро" кога ќе ги прашаш.
Здраво Октар,

Немам конкретен одговор кога би бил решен проблемот,затоа што овој дел не го работам јас,сосема друга технологија работам,инфото кое го добив од колегите кои работат на проблемот со мобилната технологија ми дадоа инфо,дека се работи за погрешен распоред на матична плоча на која се вршат подесувањата на VoLte.
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397

Според ова конечно и iPhone уреди треба да имаат VoLTE. Кај мене сеуште не работи, ваљда им треба време да направат roll-out.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Според ова конечно и iPhone уреди треба да имаат VoLTE. Кај мене сеуште не работи, ваљда им треба време да направат roll-out.
Алелуја! После само безмалку 3 години одкако ја имплементираа технологијата, таа стана достапна и за корисниците на најдобрите мобилни уреди! iPhone Хs и 11ка беше актуелени модели тоа време, а сега сме кај 14ка. Поздрав до телеком!

View: https://www.youtube.com/watch?v=YrLk4vdY28Q

Edit: Сега гледам дека 14ка не е поддржана официјално :/
Screenshot 2022-10-06 at 10.01.42.png
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
Нема шанси iPhone 14 да не е поддржан, исто ко на 5G страната што не им се сите излистани, а сите имаат, пошо сите имаат исти software и Carrier Profile 51.0 моментално.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Нема шанси iPhone 14 да не е поддржан, исто ко на 5G страната што не им се сите излистани, а сите имаат, пошо сите имаат исти software и Carrier Profile 51.0 моментално.
Затоа пишав "официјално". Мора да се проба.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
392
836
Aerodrom
Нема шанси iPhone 14 да не е поддржан, исто ко на 5G страната што не им се сите излистани, а сите имаат, пошо сите имаат исти software и Carrier Profile 51.0 моментално.
Јас со 14 про на телеком сеуште немам 5Г, само 4Г си седи иако ми е пуштено све у settings за 5Г. Друг некој со слично искуство или нешто до мене е..?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
772
531
На Iphone 12 кај мене не функционира засега VoLTE а имам 5G и користам еСИМ, исто и интернет кога сум на повик сеуште немам
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
Јас со 14 про на телеком сеуште немам 5Г, само 4Г си седи иако ми е пуштено све у settings за 5Г. Друг некој со слично искуство или нешто до мене е..?

Прво треба тарифата да ти поддржува 5G, а второ можно е да треба преку Телеком МК апликацијата да го активираш 5G.

1665057234568.png

Според Apple нашиве провајдери уште немаат дозвола за VoLTE, ваљда за 1-2 недели ќе имаме кога ќе излезе iOS 16.1
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.210
718
delicon.mk
Јас со 14 про на телеком сеуште немам 5Г, само 4Г си седи иако ми е пуштено све у settings за 5Г. Друг некој со слично искуство или нешто до мене е..?
Кај мене си работи 5џи-то на 14 про, само брзините на Телеком не им се ич 5џи. :D

Едит: дали активираше 5џи во Телеком апликацијата?
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
392
836
Aerodrom
Кај мене си работи 5џи-то на 14 про, само брзините на Телеком не им се ич 5џи. :D

Едит: дали активираше 5џи во Телеком апликацијата?
Прво треба тарифата да ти поддржува 5G, а второ можно е да треба преку Телеком МК апликацијата да го активираш 5G.

Погледнете го атачментот 117575

Според Apple нашиве провајдери уште немаат дозвола за VoLTE, ваљда за 1-2 недели ќе имаме кога ќе излезе iOS 16.1
На Магента 1 мобилни услуги S++ пакет имам, а опција за 5Г нигде не гледам во апликацијава..Користам и е-сим, ако нешто има врска тоа..
Едит: Најдов како пост во магента делот доле, остварав линковите и на крај ме однесе во пакети делот кај мојот број, али пак немаше ништо поврзано со 5Г
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
450
413
Ипхоне 12 про имам 5г + VoLTE телеком . За 5Г се јавив у телеком од таму добив инструкции у телеком апликацијата / пакети / активирај 5Г

VoLTE се доделува од телеком и одело етапно по броеви . Јас конкрено ги замолив ама од техничка служба дечките што имаа разбирање .
Дека на 122 бројот тие што се јавуваат врска немаат ме убедуваа дека требало у апликација да го уклучам после дека морало да се рестартира тел ...

Само техничка подршка ке кажете да ве контактираат замолете некој од дечките и мислам дека би средиле бар со мене беше така во врска со VoLTE
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.266
Мислења
977.666
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно