Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

iOS 16

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
251
386
Некој што користи iOS 16 Public Beta да сподели искуство? Исто, доколку е некој на Телеком, да сподели дали во General -> About го има Carrier Version 60.0 и дали со него има 5G поддршка и VoLTE?

Фала,
Поздрав.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
762
516
Некој што користи iOS 16 Public Beta да сподели искуство? Исто, доколку е некој на Телеком, да сподели дали во General -> About го има Carrier Version 60.0 и дали со него има 5G поддршка и VoLTE?

Фала,
Поздрав.
Јас користам IOS 16 Beta, на телеком сум…кај мене пишува Telekom MK 51.0, 5G работи а за VoLTE колку што знам не подржуваа од страна на Телеком
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
251
386
Јас користам IOS 16 Beta, на телеком сум…кај мене пишува Telekom MK 51.0, 5G работи а за VoLTE колку што знам не подржуваа од страна на Телеком

Фала на одговорот. Според тоа ја шо дознав треба да е Carrier 60.0 (за 5G / VoLTE) ама може тој наскоро ќе го пуштат. Кога правиш повици сеуште паѓа на 3G? Не е by default VoLTE вллучено со тој carrier version?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
762
516
Фала на одговорот. Според тоа ја шо дознав треба да е Carrier 60.0 (за 5G / VoLTE) ама може тој наскоро ќе го пуштат. Кога правиш повици сеуште паѓа на 3G? Не е by default VoLTE вллучено со тој carrier version?
Кога правам повици немам интернет, незнам до што е , апн ако можиш да ми пратиш да ги споредам? Или Можеби нешто е до есим?
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
251
386
Ја секогаш кога имам повик паѓа конекција од 4G na 3G, ептен ретко се случува да немам воопшто конекција, обично тоа ми се дешава ваљда кога има ептен слаба и 3G мрежа (користам physical SIM сеуште). Можеби тоа ви се случува поради тоа шо им е тест carrier профилот на iOS 16 beta? Воопшто никаква икона ни 3G/4G немате во статус бар горе десно со активен повик, така?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
762
516
Ја секогаш кога имам повик паѓа конекција од 4G na 3G, ептен ретко се случува да немам воопшто конекција, обично тоа ми се дешава ваљда кога има ептен слаба и 3G мрежа (користам physical SIM сеуште). Можеби тоа ви се случува поради тоа шо им е тест carrier профилот на iOS 16 beta? Воопшто никаква икона ни 3G/4G немате во статус бар горе десно со активен повик, така?
Да, воопшто никаква икона, и ако отвориш сафари вика Mobile Data is not available during this call
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Телеком и А1 не поддржуваат ВоЛТЕ на ајфон.
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
251
386
Да, воопшто никаква икона, и ако отвориш сафари вика Mobile Data is not available during this call

Чудно, да имав eSim од Телеком ќе пробав, ама ништо.

Телеком и А1 не поддржуваат ВоЛТЕ на ајфон.

1661072683670.png

Според оваа информација ќе има многу наскоро.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Телеком и А1 не поддржуваат ВоЛТЕ на ајфон.
И што има тоа врска. Ако нема ВоЛТЕ, треба да си дропне на 3Г и да си тераш. Еве тестирав на Андроид со исклучено ВоЛТЕ баш така и направи.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
И што има тоа врска. Ако нема ВоЛТЕ, треба да си дропне на 3Г и да си тераш. Еве тестирав на Андроид со исклучено ВоЛТЕ баш така и направи.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Е тоа де, без волте паѓа на 3Г и имаш интернет, ама тиња е. Со волте пи4и6 на 4г и повик и интернет. Скроз различна технологија е.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Е тоа де, без волте паѓа на 3Г и имаш интернет, ама тиња е. Со волте пи4и6 на 4г и повик и интернет. Скроз различна технологија е.
Абе да, ама он вика погоре кога е во повик нема ич интернет, но дата конекшн.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Абе да, ама он вика погоре кога е во повик нема ич интернет, но дата конекшн.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Лаже бе, не е за верување :p
Мислењето е автоматски споено:

Наскоро ке има VoLTE i 5г за корисниците на Iphone,се работи на процесот при крај е :)
Конечно, волте после 3 години од имплементација на протоколот! Фејл
 

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
251
386
Да не има некој информација кога Apple ќе ја отвори Apple Pay платформата за нас?

Знам повеќе банки се спремни да го понудат овој feature но сеуште чекаат зелено светло од Apple.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Значи проблемот е во е-син и не подджаност од телефонот по нив. Пошто еве му се јавив на колега со иПхоне и нормална СИМ, и му викам ај посурфај додека збориме, и сѐ беше ОК кај него.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.471
5.716
Колку што сфаќам, проблемот е само со 4g/lte, а со 3g нема проблем
Мислењето е автоматски споено:

Да не има некој информација кога Apple ќе ја отвори Apple Pay платформата за нас?

Знам повеќе банки се спремни да го понудат овој feature но сеуште чекаат зелено светло од Apple.
Скапо е, не им се даваат пари
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно