• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

io language

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Јас првапат слушам за програмскиов јазик io.

Баш ме интересира дали некој работел со овој програмски јазик ?

Еве ако ве интересира читните нешто за него на http://iolanguage.com
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Мислам дека имав слушнато нешто ама не ми е некако сигурно... Али еве вика дека е базирана идеата на Smalltalk така да не би требало да е нешто екстра посебно вредно и интересно :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Али еве вика дека е базирана идеата на Smalltalk така да не би требало да е нешто екстра посебно вредно и интересно
WOW?!?

smalltalk е револуција во програмските јазици, јазик кој го има дефинирано објектно ориентираното програмирање (но не тоа што се прави во C++, Јава и сл што повеќе може да се нарече class based).

Некои од карактеристиките на smalltalk околината сеуште не се возможни во mainstream јазиците.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,468
Мислења
845,096
Членови
29,289
Најнов член
Dzakovm
На врв Дно