• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Invisible Things (Photoshop)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Се работи за слики обработени во Фотошоп. Па ако знае некој, ме интересира како се обработени сликиве...не ќе да е само бришење на предметите од сликата, тоа е сигурно.
Навистина интересно изгледа...еве неколку примероци кои ги преземав од тука. 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Интересни фото монтажи :bravo:

Па не е којзнае колку комплицирано,некои делови се одземаат а некои додаваат позадината е обично посебен слој ... Треба само малку маскирање и осет за композиција.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Pa vidi vaka, vo photoshop ne postoi nekoe klise ..... se e do kreativnost, inventivnost i ideja. Rabotite se pravat na mnogu nacini. Edna ista rabota razlicni lugje mozat da ja napravat ednakvo dobro na mnogu razlicni nacini.....zavisno od stilot koj sekoj posebno si go ima izgradeno so tek na vreme.
A ovie montazi se dosta lesni za pravenje....najlesno i najbrzo(no ne i najdobro) moze da se napravat so povekje sloevi i so cut+paste so adekvatno izbran feather. Podobra montaza e rabota na kreativnost pri sto moze nekoj ke koristi maska....moze nekoj drug ke koristi nekoja druga alatka, vo sekoj slucaj malku povekje vreme treba normalno za podobar kraen proizvod.:)
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Малку потешко ке може да се објасни, јас би користел stamp tool и леери, а за да ја доведеш монтажата до совршенство мора да имаш „слух“ за вакви работи и малку повеќе од најосновно познавање од photoshop.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
wow.. Доста креативно :bravo:
Значи сепак.. Ништо не е тешко и невозможно. Единственото нешто што треба е труд, заинтересираност и доста посветеност. Доколку ги поседувате овие 3, резултатот сам ќе си дојде.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Како што кажаа некои веќе, воопшто не е тешко ако имаш "око". Ти треба само clone/stamp tool да користиш and voila! :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Малку потешко ке може да се објасни, јас би користел stamp tool и леери, а за да ја доведеш монтажата до совршенство мора да имаш „слух“ за вакви работи и малку повеќе од најосновно познавање од photoshop.
тоа е и сосема доволно

бтњ. ајкула добредојде :bravo:
се надевам ме стави како реферал:LOL:
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
лесно се прават вакви монтажи.И јас имам направено неколку,но за жал ги избришав сликите од комјутер иначе ке ги постирав
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
лесно се прават вакви монтажи.И јас имам направено неколку,но за жал ги избришав сликите од комјутер иначе ке ги постирав
Е па штом е лесно ај направи некоја и постирај ја да видиме. Патем и ќе ни објасниш како се прави. :)
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
ја направив со користење на алатката clone stamp tool ама не знам како да ја постирам.ај пишете како да го направам тоа
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
ја направив со користење на алатката clone stamp tool ама не знам како да ја постирам.ај пишете како да го направам тоа
Имаш туториал тука.
Ајде.. Баш и мене ме интересира некоја твоја креација:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
wow.. Доста креативно
Значи сепак.. Ништо не е тешко и невозможно. Единственото нешто што треба е труд, заинтересираност и доста посветеност. Доколку ги поседувате овие 3, резултатот сам ќе си дојде.
Се согласувам. Само би додал и ВРЕМЕ. :)

лесно се прават вакви монтажи.И јас имам направено неколку,но за жал ги избришав сликите од комјутер иначе ке ги постирав
Не би рекол дека е толку лесно, но кога веќе си правел, би сакал да видам некое твое дело.
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6

eve ja slikata.ja napraviv za desetina minuti.mozev i podobro ali me mrzese.na taa sto stoi u pozadina malce i gi skrativ nozete ali nema veze
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
е да и заборавив добро е и да се користи и liquify алатка(мислим дека добро гу напиша :))
со добри сетинзи дава добри резултати
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,885
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно