• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инверзни матрици

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
edno glupo prasanje ali ete moram da se obidam

ako nekoj nekad ucel polagal itn itn matematika t.e matrici i ima ubavo objasneto za inverzni matrici i ima skener da skenira neka prakja ... site mi vikaat lesno e ali poso nemame ucebnici po diskretna matematika a nasata mila profesorka ni dade samo edna zadaca inverzna matrica i posle ni tupna zadaca vo koja imase da se najdeme inverzna matrica na ispit :lut2: jas padnav .... znam deka e poradi toa, da ja resev taa zadaca ke polozev


ako ima nekoj neka prakja PLS ... polagam u brzo vreme
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ufffffff brat do sega barav ... sve ima ali matrici tesko ... gi nema ni vo sodrzinata ... Ima grafovi mnozestva sve ali matrici ne zabelazav....Imase edna tema preslikuvanje koja ne sme ja ucele imase tamu matrici ali toa bese zakoni za preslikuvanja ...

Vo vezbite nemase isto taka matrici ... Ima na kraj 13 i 14 bez link za download
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
kako be нема
ај после ке побарам
или беше друг предмет

леле бе одамна го учев тоа
ај ако не ти е тешко побарај и тука
ако нема ке ѕирнам во книгите па ке ти скенирам
http://www.ii.edu.mk/predmeti/LinearnaAlgebra/

тука се матриците само за инверзни дали имаше објаснето во книга или аудиториски не знам

или го бевме штампале оделно
види и пиши
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ke pobaram,ti ako najdes skeniraj ... btw najdov neso osnovno no dosta korisno na youtube

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=7uSXXuaAVPQ[/ame]

bez smeenje za prvacinja objasneto ali bitno dobro objasneto :D

u sredno ne sum ucel mn matematika :D
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19

тука има за инверзни матрици но исто објаснето ко на клипчето ептен основно ... така е објаснето и кај мене а на испит дава матрица за глава да се фатиш :lut2:

во вежбите имаше една задача за инверзна али пак не е тоа што го барам ... ова е само докажување

Код:
13. Dokazi deka (AV)-1=V-1A-1.
Re{enie:
(AV)( V-1A-1)= AV V-1A-1= AEA-1= AA-1=E
(V-1A-1) (AV)= V-1A-1 AV= V-1EV= V-1V= E.

Следува, инверзна матрица на матрицата AB е матрицата    B-1A-1 т.е.   (AV)-1=V-1A-1.

(AV)-1 e usvari AV na -1-va
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
u determinante vezbe imas
ali samo primer e daden sas pomos na adjungiranu
ај ке виду дали имам за хамилтон кели нешто у тетратке
али претежно мислу дека бева примери

барем ја преко примери га свати


едит
де бе толку ли е тешка
абе нема друго тоа е и кај нас на испит даваа потешни наравно но от такви основа имав
земи вежбај ги само попростите
и ке ти бидат лесни другите trust me
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Побарај книга Линеарна Алгебра и Аналитичка Геометрија за III година средно образование, изборен предмет. Сигурно ќе ти помогне. Не ми се верува дека не го знаеш Гаусовиот алгоритам за инверзна матрица. Барај на google за ова. Исто имаш и за Хамилтон Кели (Hamilton Cayley).
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
Не можам да ја најдам кај ми е тетратката имаше го објаснет хамилтон кели

ај ако ја најдам ке ти ставам тука скенирани
во меѓувреме види од тија примери таму ке најдеш нешто корисно
или пак на интернет
позз
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Aj ја ќе пробам да ти објаснам (не сум сигурен како беше името на алгоритамов за решавање, дали беше гаусовиот или хамилтон-кели)

Значи имаш матрица од тип nxn:
_ _
| A11 A12 A13 . . . A1n|
| A21 A22 A23 . . . A2n|
| . . . . . . . . . . . . . . .|
|_An1 An2 An3 . ..Ann_|

E сеа, единечната матрица од тип n x n ти е матрицата:
_ _
| 1 0 0 . . . 0|
| 0 1 0 . . . 0|
| 0 0 1 . . . 0|
| . . . . . . . |
|_00 0 . . .1_|nxn

Е сеа, си ја правиш следната матрица:
_ _
| A11 A12 A13 . . . A1n | 1 0 0 . . . 0 |
| A21 A22 A23 . . . A2n | 0 1 0 . . . 0 |
| . . . . . . . . . . . . . . . | . . . . . . . . |
|_An1 An2 An3 . . . Ann | 0 0 0 . . . 1_|

Од тука, треба да ги множиш редовите со одредени коефициенти и да ги додаваш на други редови, а ќе ги множиш по таа логика за да ја добиеш следната матрица:
_ _
| 1 0 0 . . . 0 | B11 B12 B13 . . . B1n |
| 0 1 0 . . . 0 | B21 B22 B23 . . . B2n |
| . . . . . . . . | . . . . . . . . . . . . . . . |
|_0 0 0 . . . 1| Bn1 Bn2 Bn3 . . . Bnn_|

Новодобиената матрица:

B11 B12 B13 . . . B1n
B21 B22 B23 . . . B2n
. . . . . . . . . . . . . .
Bn1 Bn2 Bn3 . . . Bnn

Ти е инверзната матрица на матрицата А, која е исто така од тип nxn.

Тоа е тоа накратко, piece of cake :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
се викаат елементарни трансформации
е сега имаше и редослед по кој се пренесуваат
прва беше 1ца на б11 после 0 на б12 после 1 на б22 така нешто не сум сигурен
ке видам после
позз
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Вие сте многу напред со учење:D јас само за инверзна матрица знам дека се пресметува на следниот начин:
А-1=1/детА*(Аcof)T-транспонирана:)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
се викаат елементарни трансформации
е сега имаше и редослед по кој се пренесуваат
прва беше 1ца на б11 после 0 на б12 после 1 на б22 така нешто не сум сигурен
ке видам после
позз

Или си грешка, или јас грешка те сватив :)
Нема никаков редослед по кој се пренесуваат. Како и да ги правиш трансформациите, битно ти е, од левата страна да добиеш единечна матрица. Иначе тој може во секое време да им ги смени местата на две редици, на тој начин како што би било најпрегледно, за да на крајот ја добие единечната матрица од левата страна.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
јас колку што знам има редослед но може и да не се запазува
тој е даден на тој начин за поголеми матрици да не заглавиш

бидејќи на овој начин а етен погрешен чекор заглави и после само у место кесе вртиш

редослед мислам дека беше во вид на змијче

1 2 9 10
4 3 8 11
5 6 7 12
16 15 14 13

не ме фаќајте за зборот
одамна го учев ова и го учев само колку да положам
бидејќи никакво фајде не гледам од тоа:)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Елементите у матрицата не ги чепкаш. Имаш право само да множиш со некој број цела редица и да ја додадеш на друга, или да им ги смениш местата на две редици. Исто така и колоните не ги чепкаш, цела работа е со редиците. Е сеа треба да употребиш малце логика со кој број да ја помножиш некоја редица и да ја додадеш на друга за да добиеш на пример на А11 број 1, а елементите под него да се 0 (со тоа си ја добил првата колона на единечната матрица), па после глеаш А12 да го направиш да е 0, и тн. се додека на местото каде шо ти е матрицата А (значи, левата половина од матрицата која е добиена од: лево е матрица А, десно единечна матрица) не добиеш единечна матрица. :)
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Да во право е maximilian така се решава инверзна матрица ако на пример
имаш |1 2 1|
|2 1 2|
|3 5 4|

треба да ја поставиш

|1 2 1:1 0 0|
|2 1 2:0 1 0|
|3 5 4:0 0 1|

со што на крај со
одземање или собирање на редици треба да го добиеш следното

|1 0 0:x x x|
|0 1 0:x x x|
|0 0 1:x x x|
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Да, тоа е гаусовиот метод, исто така можеш да ја менуваш позицијата на редиците т.е да им го сменуваш местото. Ако сакаш првата да ја ставиш на местото на втората, тогаш втората ќе оди на првата, а првата на местото на втората. Исто така смееш да ги делиш поединечно редиците со некој број.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
На кој факултет си бе брат, пусти матрици Гаусов, Гаус - Џорданов мозок ми извадија.
По матрицава би рекол дека си на економски зш на ПМФ матриците се од ранг 10 а оваа е 4.
Ако можам да најдам нешто за матрици ќе ти пратам мислам дека имам.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
не сум на економски на екектро сум :D .... до сега добив доста материјали и објаснувања али ако имаш нешто нема да ми биде на одмет ... постирај тука или праќај линк :D
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
James, не би рекол дека на ПМФ матриците се од ранг 10, туку максимум од ранг 4. Друга работа, ако имаш 2x2 или 3x3 матрица, можеш преку адјугирана матрица директно да ја најдеш инверзната матрица. За матрица поголема од 3x3, користи го еден од методите кои ти беа укажани погоре.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно