• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интервју за е-бизнисот во Македонија со...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Бидејќи јас сум интервју-"фрикот" од тимот, би сакал следното интервју кое ќе го објавиме на порталот да биде на тематика е-бизнис во Македонија.

Што мислите кого треба да "селектираме" и распрашаме на оваа тема?

Пред да се запрашате барам личноста да:
- има познавање на е-бизнис темата
- лично искуство и соочување со проблеми од оваа област
- некој кој работи на македонскиот пазар бидејќи само така може да го сподели знаењето за Македонија и е-бизнисот
и сл.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве да го скршам мразот и ќе дадам еден предлог. Мој предлог е да биде повикан Директорот или некое друго овластено лице од Македонскиот регистратор на интернет поддомени МАРнет. Мислам дека има доста аспекти од е-Бизнисот за кои може да се споделат мислења и искуства со луѓето од МАРнет.
Ова само како првична идеја од мене. :bye1:
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Дефинитивно Мијалче Ѓорѓиев, од катедра за е-бизнис на Економски Факултет.

нели админот рече некој кој има и практично познавање и што работи на македонскиот пазар.... ја не сум за мијалче зашто мислам дека човекот стварно само е напукан со теорија и со ништо опипливо со реалноста.... Го познам 4 години и мислам дека треба некој друг да се интервјуира барем сега за сега...

моите 5 центи...
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
најдобро е да го повикате проф. др. Марјан Гушев од Институтот за Информатика тој ја држи Мајкрософт академијата, Циско академијата, професор на институтот, Менаџер во Антена 5, Некој си директор во Он Нет и што ли уште не:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
da marjan gusev
coekot e sekade
mozebi ke vi bide potesko da go intervjuirate
jas go mavav za ocena nekolku meseci eve sea mrezi uste ne sum zemal a vo zimski semestart e :D
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
нели админот рече некој кој има и практично познавање и што работи на македонскиот пазар.... ја не сум за мијалче зашто мислам дека човекот стварно само е напукан со теорија и со ништо опипливо со реалноста.... Го познам 4 години и мислам дека треба некој друг да се интервјуира барем сега за сега...

моите 5 центи...
Можда не го знам 4 години ама и јас таков впечаток имам. Типот се замислува како експерт и му доаѓале по 100 идеи на ден само нема време да започне свој е-бизнис.

Кога ќе подработиш малце практично и тоа на наш терен ќе видиш дека има свој шмек. Не одат работите како на запад, од разни причини поинакви се малце работите.

Имаше луѓе што постираа многу на овие теми, прашајте ги и нив. :muahaha:
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Можда не го знам 4 години ама и јас таков впечаток имам. Типот се замислува како експерт и му доаѓале по 100 идеи на ден само нема време да започне свој е-бизнис.

Кога ќе подработиш малце практично и тоа на наш терен ќе видиш дека има свој шмек. Не одат работите како на запад, од разни причини поинакви се малце работите.

Имаше луѓе што постираа многу на овие теми, прашајте ги и нив. :muahaha:
малку офф топик ќе отидам...
барем за едно го почитувам Мијалче Санта... Еднаш ми кажа дека тие што не успевале или немале желба да успеат во реалниот бизнис стануваат асистенти или професори на факултет...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
малку офф топик ќе отидам...
барем за едно го почитувам Мијалче Санта... Еднаш ми кажа дека тие што не успевале или немале желба да успеат во реалниот бизнис стануваат асистенти или професори на факултет...
malku i jas ke otidam offtopic

ima luge koi se asistenti i prof na fakulteti a vo privatno razvivaat biznisi :bravo:

ima slucaj kaj nas na pmf da ima asistent koj ednostavno ne saka da doktorira
bidejki so toa nema da moze da bide aktiven nadvor od fak. nastava

a toj doaga kaj nas si predava nekolku predmeti
vodi nekolku drustva za matematika kaj nas i vo stranstvo ednostavno go biva coekot
:bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
ima slucaj kaj nas na pmf da ima asistent koj ednostavno ne saka da doktorira bidejki so toa nema da moze da bide aktiven nadvor od fak. nastava
Нема врска докторирањето, тој може да докторира и пак да биде асс., а може и да не работи на факултет и пак да си биде доктор на науки.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ok D samo uste ovaa da go kazam
ima i slucai ne e doktoriral a e proffesor :D
toa ne igra nekoja golema uloga no sepak so doktoriranje mu se zgolemuvaat obvskite

pozz i se nadevam deka D odluci koj ke bide
 

Dee Dee

Intern
11 февруари 2008
3
0
Мијалче Санта, дефинитивно
не само што е полн со теорија, човекот има еден куп искуства, во и надвор од Македноја,
можеби нема свој личен бизнс, но знае како да заработи пари:bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Сеуште чекам и слушам мислења... но мислењата некако одат кон Мијалче Санта доколку е заинтересиран, ке видиме... во следниот период ќе се активирам подетално на оваа тема.
 

osogovo

Intern
4 април 2008
8
0
www.im.mk
Мијалче Санта, дефинитивно
не само што е полн со теорија, човекот има еден куп искуства, во и надвор од Македноја,
можеби нема свој личен бизнс, но знае како да заработи пари:bye1:
Brain washed! :ua:


Сеуште чекам и слушам мислења... но мислењата некако одат кон Мијалче Санта доколку е заинтересиран, ке видиме... во следниот период ќе се активирам подетално на оваа тема.
Едвај го чекам интервјуто ! NOTTTT :LOL:
 

osogovo

Intern
4 април 2008
8
0
www.im.mk
Имаше луѓе што постираа многу на овие теми, прашајте ги и нив. :muahaha:
:bravo:

Во право е Ваво, има некои луѓе на форумот кои би биле вистински иэбор эа интервју.

Некои други предлоэи:

Игор Лештар - Seavus, Менаџерите на HTTPOOL, iDEVELOP, PEXIM, www.flowershop.com.mk, .....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,513
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно