• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интервју со Алексадар Стојаноски, основач на Jooce

  • Ја почнал/а темата
  • #1
10 мај 2007
33
4
11.Што мислиш, зошто младите во Македонија се тепаат за стабилна („државна?“) работа од 7 до 3, а не сонуваат да бидат основачи на next-generation интернет сервиси?

Тоа е еден социјален феномен кој ни тежи како резултат на долгогодишното социјалистичко уредување кое како прво ја оформи работната култура и навики на нашите родители, кои пак ја пренесоа таа култура врз нивните деца. Тоа е таа култура која многу повеќе ја цени стабилноста и избегнување ризик по секоја цена. Многу млади се така индоктринирани. Сега ќе е потребно време за да се развива многу поагресивно тој претриемачки дух, многу повеќе отколку за овие 15ина години откако ни се смени економскиот. За тоа треба образовниот систем да одигра клучна улога но и владата која преку својата политика може многу битно да влијае.Еве на пример во Франција, целиот пазар на работна сила е доста ригиден, и младите исто така се тепаат за стабилни работни места за цел живот, додека во Велика Британија и во САД постојат доста флуктуирачки пазари на работна сила, каде што е многу полесно да се изгуби едно работно место, но во исто време многу лесно да се најде и едно ново, и младите не се плашат од нови работни места, и воедно се многу повеќе отворени да превземат ризици.

Остатокот од интервјуто на Плагиј.ат

Ако те бендиса, гласај за сторијата на Кајмак.от
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Jooce (иако сеуште во фаза на тестирање) владее.
Одлично осмислено, уште подобро имплементирано.Го користам барем по 2, 3 часа дневно иако главно за мсн :)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
mislam deka Jooce i slichnite na nego tek ke stanat popularni...i ne samo toa tuku i sekojdnevna potreba
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Некако чудно ми дојде што е во флеш... Ajax?
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Закон идеа, посебно фактот дека 500 милиони луѓе сурфат од интернет кафулиња и слично, те тера да мислиш дека ова е идеалната опција.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Закон идеа, посебно фактот дека 500 милиони луѓе сурфат од интернет кафулиња и слично, те тера да мислиш дека ова е идеалната опција.
Малку е постара идеата :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
супер е ова.. се регистрирав и почнав да си го средувам но имам едно прашање.

ме интересира колкав е лимитот за upload на jooce?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ах... не верувам да е неограничен
што би било ако тие 300.000 или милиони корисници (не сум сигурен, не ме земајте за збор) направат upload од барем 1 гига.. алооо :))
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
ах... не верувам да е неограничен
што би било ако тие 300.000 или милиони корисници (не сум сигурен, не ме земајте за збор) направат upload од барем 1 гига.. алооо :))
Еве ви директно од сајтот

Is there a limit to number and size of files I can store on my jooce desktop?
- Currently, there is no limit to the number and size of files you can upload onto your jooce desktop. That’s right, it’s unlimited. So go forth and upload to your heart’s content.
Значи моментално нема лимит, ама МОМЕНТАЛНО :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно