1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Interspace

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Ron0n, 19 Февруари 2020.

1. Ron0n

Ron0n
    Gaining Experience

112
    209
    18 ноември 2010
    Машко
    Има ли некој искуство со Interspace како интернет оператор (за бизнис потреби)?

Дали имаат добар квалитет, чија мрежа користат, SLA..?

Да не ги цимам по меилови и телефони за цени, ако имате некоја ориентациона цена на пакети би ми било од помош.

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Не сум сигурен дали цените од фирма до фирма варираат, но еве што нудат.
    Кај нас го имаме Дедициран 500 пакетот, и верувај (читај мислам) дека нема подобри во МК од Interspace.
    Од опрема(наша) користиме некој микротик и гигабитен свич, сите пц-а со кабел на свичот и мака нема.
    Цело време има над 30 активни клиенти и никогаш трансферот не се загушил или да имало прекин.
    На спидтест ако е веродостојно вади 400/400 на секој пц одделно при макс оптеретен сообраќај.

2020-02-19 23_46_28-Ponuda-Interspace-02.10.2019-MK.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.png

На causevd и Ron0n им се допаѓа ова.
  3. Ron0n

Ron0n
    Gaining Experience

112
    209
    18 ноември 2010
    Машко
    Благодарам многу ми помогна ова. Дали некогаш сте имале падови на интернет (периодов ни се случуваше телекабел да закашла и телеком да закашла со големи packet loss, пингови, падови на брзина = неупотребливо)?

Цените се прилично разумни. Се размислувам да ги земам за примарен линк на помал datacenter, со 2-3 од други оператори како failover. Веројатно 300тката или 500тката дедицирани би ми завршиле одлична работа. Но, без стабилност на линк, не ме интересира и 10gbps да ми даваат.

4. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Гледајки на тоа дека кај нас на дневно ниво се прави вкупен трансфер од преку 200-300ГБ(видео фајлови), досега немало такви проблеми.
    БТЊ заборавив да напоменам, цените од табелата горе се БЕЗ вклучен ДДВ.
    Еве уште едно инфо што користат:

2020-02-20 09_03_17-Ponuda-Interspace-Writerity-02.10.2019-MK.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.png

На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,610
    3,356
    24 Септември 2012
    Добри се. Не сум ги контактирал 5 години а имаме нет и од нив, тоа е доволен показател.

На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

42
    39
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент / Software Engineer
    Малце каснам, али дали Interspace нудат интернет конекција за домашни/приватни корисници или сета работа им се базира на фирми?

7. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,610
    3,356
    24 Септември 2012
    Јави се прашај. Ако имаат можност ќе ти пуштат, не верувам да има разлика.

На Nostradamus му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pande2020

pande2020
    Intern

10
    3
    30 Март 2020
    дали има некој од овие делта пекетиве и како е со брзината?

Сподели

Вчитување...