• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернетот во Македонија нестабилен

  • Ја почнал/а темата
  • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Вчера и денес постојано има намалувања како на брзината, така и пад на мрежата. Неможат да се отворат некои македонски сајтови и слично.
На што се должи ова на преголемиот број на корисници во последно време или пак проблемот е во нешто друго.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
На кој интернет мислаш? Ако мислиш на безжичниот, да тој е многу нестабилен и многу паѓа. А за конекциите од MT и No.Net никогашне се знане. Можи да е од големиот број на корисници поврзани во исто време, а можи да е и нешто до нив.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
...овие теми со нашиве конекции претерано ме вадат од такт, асален интернет да се немало, а во Бугарија ми се фалат по студентските домови со 5мега им симнуело
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
More pred nekoj den si vikam koj gi e*e No.Net ke si staam kabelski internet, i koga palam televizorot, nema kabelska:isplashen::isplashen::isplashen:
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Значи кај ке идеш рече, имаш избор!? Од злото треба да се одбере помалото работава, а варјлесов на нонет, да не ги урочам, 2-3 месеци уназат пичи...
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
...овие теми со нашиве конекции претерано ме вадат од такт, асален интернет да се немало, а во Бугарија ми се фалат по студентските домови со 5мега им симнуело
Имаш асален интернет и кај нас, само колку си спремен да платиш. Се нудат кај нас изнајмени водови со по 5-10Мб, само немаме пари за тоа, јас сепак ке почекам да се убијат конкурентиве, сигурно ке пага усште цената, а ке расте брзината на интернетов. Само за потсетување, пред 3-4 години на телеком му плаќавме повеке од 3000 бона за 384кбпс, денеска за 1200 добиваш 2Мб па и повеке... Кој чека ке дочека, да бевме како Бугарија денеска ке живеев во Европа...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,323
16,319
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Имаш асален интернет и кај нас
:LOL: Изнајмен вод за домашен корисник, добар си. :bravo:

Факт е дека имаме нај неквалитетен интеренет и нај неквалитетна "грижа"(читај негрижа) за корисници во радиус од 3000km. Единствено во централна Африка имаат почкарт интеренет и грижа за корсиници.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Во македониа интернето е во почетокот на развивањето. Сега ке мора да се воспоставе подобра конекција бидејки со програмата на владата секој студент да има компјутер, сите ке сакат интернет. А интернето е ефтин затоа треба да поскапе за тоа да се реализира !!!
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
:LOL: Изнајмен вод за домашен корисник, добар си. :bravo:
Зашто мислиш дека неможе иснајмен вод да има домашен корисник, ако си спремен да кешираш преку 12000 бона месечно, ке го имаш. Ветува Но.нет преку Словенија телеком, има некој најави за проекти од нивна страна кои ветуваат, со што мислам дека би се доближиле до Хрватска или Бугарија. За да ти пуштат пакет кој ке содржи интернет, телефонија, дигитална телевизија и некои други сервиси, сигурно нема да ти дадат линк од 2Мб и да сакаат тоа да ти функционира, на велико се копа оптика, иде нивниот роденден, очекуваме нова услуга - барем тоа им било традиција до сега, на секој роденден да избацат нова услуга, мислам овој пат ке биде дигиталната телевизија, веке телефонија имаат пуштено кај бизнис корисниците (демек тест фаза) има некои муабети дека преку солото ке се нуделе брзини и до 10Мб за сума помала од 3000де., сума сумаре тоа нешто ветува... Ке видиме...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Имаш асален интернет и кај нас, само колку си спремен да платиш. Се нудат кај нас изнајмени водови со по 5-10Мб, само немаме пари за тоа, јас сепак ке почекам да се убијат конкурентиве, сигурно ке пага усште цената, а ке расте брзината на интернетов. Само за потсетување, пред 3-4 години на телеком му плаќавме повеке од 3000 бона за 384кбпс, денеска за 1200 добиваш 2Мб па и повеке... Кој чека ке дочека, да бевме како Бугарија денеска ке живеев во Европа...
Abe "bona" za so edinica merka e???:LOL::LOL::LOL:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,323
16,319
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Зашто мислиш дека неможе иснајмен вод да има домашен корисник, ако си спремен да кешираш преку 12000 бона месечно, ке го имаш.
Не мислам дека неможе. Туку смешно е да се понуди изнајмена линија на домашен корисник и затоа никој не нуди таква услуга. Мислам WTF, Македонија е во Европа, не е на Марс. Кога може во маџарска да добијат фиксна IP, со 4MBps/1MBps flat rate за 40 евра месечно, може кај нас да ни дадат пола од тоа за таква сума. Еве немора ни фиксна IP, само сакам да имам квалитетен интернет. Живеам во Скопје во Центар во Парк и го имам "најдобриот"(нема добар) пакет од МТ.НЕТ. Замисли копиљаците 2 месеци неможат да решат еден мочан проблем со една мочана централа, а јас поради тоа 2 месеци имам катастрофален интернет со снемување од по неколку саати на секој втор ден, од 20 до 50 дисконектирања во ден, пинг кон сите европски сервери со над 800ms.

Ветува Но.нет преку Словенија телеком, има некој најави за проекти од нивна страна кои ветуваат, со што мислам дека би се доближиле до Хрватска или Бугарија. За да ти пуштат пакет кој ке содржи интернет, телефонија, дигитална телевизија и некои други сервиси, сигурно нема да ти дадат линк од 2Мб и да сакаат тоа да ти функционира, на велико се копа оптика, иде нивниот роденден, очекуваме нова услуга - барем тоа им било традиција до сега, на секој роденден да избацат нова услуга, мислам овој пат ке биде дигиталната телевизија, веке телефонија имаат пуштено кај бизнис корисниците (демек тест фаза) има некои муабети дека преку солото ке се нуделе брзини и до 10Мб за сума помала од 3000де., сума сумаре тоа нешто ветува... Ке видиме...
No.Net = го*на не благодарам. Сум ги пробал сите нивни пакети, и тие закупените линии што ги нудеа пред да ги купат Словенците и не сакам ништо повеќе да имам некогаш со Но.нет, без оглед на се.
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Pred nekoe vreme na No.net wadsl-ot im pagase mnogu cesto no vo poslednive dva meseci mi nema padnato ni ednas.Da cuknam vo drvo(cuk,cuk,cuk),za sega sum zadovolen posto kaj nas koj bilo paket da go izberes i od bilo koja firma internetot ni e navistina pod nivo za razlika od drugite zemji.Sepak ova e MAKEDONIJA.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно