Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет2

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Денеска... пиејќи кафе со еден пријател, прв пат разбрав за нешто кое се вика Интернет2 - не знам ни самиот како неам чуено/прочитано за вакво нешто порано бидејќи нон стоп сум по некои сајтови, со некои списанија и книги во раце...

Интернет2 е следната генерација на Интернет која засега е подготвувана од конзорциум од универзитети, корпорации и владини агенции. Мрежата е приватна засега и ограничена на членови кои придонесуваат за нејзиниот развој, и се претпоставува дека би била 100 побрза од престојната мрежа - сегашниот Интернет.

Малку повеќе за читање:
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet2
http://abilene.internet2.edu/
http://slate.com/id/2120440/
http://i2net.blogspot.com/
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Na teletext od A1 citav deka brzinata ke odela do 100 gigabita.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сметам дека пристапот кон оваа мрежа уште долго по нејзиното формирање ќе биде возможен само за одредени субјекти и поединци.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Сметам дека пристапот кон оваа мрежа уште долго по нејзиното формирање ќе биде возможен само за одредени субјекти и поединци.

Verojatno vakvi mislenja imalo i koga za prfpat se pojavil Internetot (segashniot) ... pa gledash kade stignavme za nekoj 20 godini.

Interesno zvuchi celata ideja... ke razgledam naokolu.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Паа, не е баш иста работата. Тогаш немало никаква алтернатива, сега барем постои интернет. Идејата на Интернет 2 е сосема поинаква, затоа и мислам дека пристапот нема да биде возможен за нас обичните смртници некое одредено време. Којзнае...
 

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Kaj nas.... daaa

internet2 u makedonija koga ke bideme iskusni so "internet1" , toa ovaka odprilika zemeno e posle 50-tina godini :bravo:
 

DaDog

Intern
10 ноември 2007
39
1
Уште пред 2 години имав прочитано за Интернет 2 негде во Тин Шема или Ентер не се сеќавам. Иначе не само во Македонија туку општо во светот кузнај за колку години ќе почне јавна употреба. Засега можиме само да сонуваме....замисли пуштам HD филм и целиот се лоадира за неколку секунди :rofl:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.224
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно