• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет во контактни леќи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Терминатор користеше бионички очи за зумирање на метата и пред себе креираше виртуелни табели со податоци. Како што тргнало, со помош на специјални леќи и ние ќе можеме да сурфаме на интернет, а на шофершајбната од автомобилот да го следиме сообраќајот околу нас.

Станува збор за контактни леќи со интегрирани метални конектори - уред кој поседува електронски чип и диоди кои емитираат црвена светлина за дисплеј. Научниците од Универзитетот во Вашингтон успеаа да ја сместат микроскопски ситната технологија во флексибилни и биолошки безбедни контакт леќи со имплементирана електроника и светло. Леките веќе се тестирани на лабараториски зајаци кои ги носеле 20 минути без несакани последици.

Идејата на научниците од Вашингтон е користењето на бионички очи да биде едноставно како при употребата на контактни леќи, а мора да се води сметка и материјалите да бидат биолошки безбедни за телото на човекот. Тенките и флексибилни материјали кои се употребуваат во производството на контактни леќи се прилично деликатни, а стандардните електронски чипови не се од природни материјали. Притоа, создаваат и зголемена температира и токсични хемикалии.Поради овие причини, научниците создале чип составен од нанометарски тенки метални влакна со интегрирани светлосни диоди на секоја третина од милиметарот. Целиот систем е сместен на тенок слој од флексибилна пластика.

"Очите на Терминатор" во реалниот свет ќе бидат употребувани за многу попрактични причини од "скенирање" на непријателот. Бионичките очи можат да им помогнат на луѓето со оштетен вид, можат да послужат како холографски панел за управување со возило, па дури и за сурфање по интернет. Производителите на видео игри ќе можат да ги користат овие леќи за да ги внесат играчите во целосно виртуелен свет без рестрикција на движењата. Кога станува збор за комуникацијата, луѓето ќе можат да пребаруваат на интернет на свој личен, за другите невидлив дисплеј.

Извор: Кајгана
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ех бреее! Одма му најдовте соодветна примена. :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,792
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно