1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет во Грција или други земји/одморалишта

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од wolverine, 18 Август 2016.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Здраво,

  Ме интересира во која од балканскиве земји нудат добар припејд интернет и дали сте имале искуство со купување на припејд сим картички за интернет од некој оператор за време на одмор или престој? Цени, совети би биле добредојдени!

  Знам во Албанија Vodafone или во Црна гора Telenor нудат припејд.

  Благодарам
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Wind.gr
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  238
  190
  9 Јули 2015
  Машко
  Јас годинава си земав за во Грција од водафон припејд картица со рутерче нивно и сум задоволен. 5гб им е 10евра и си надокнадуваш по потреба нели а рутерчето беше 30 евра со батерија на него да можам да го шетам по плажи :)
   
  Последна промена: 18 Август 2016
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  4G?
   
 5. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  238
  190
  9 Јули 2015
  Машко
  3G али и толку и ми беше потребно.
   
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Дечки исто и мене ми треба нешто преносно за во грчка на одмор. Се мислев да зимам со стикче или со рутерче ама најисплатливо ми е само сим картичка во телефон и тетеринг. Предлог идеја за во грчка кој пакет да се земе од кај може да се купи и линк од некој од операторите што има такви понуди би ви бил благодарен.
   
 7. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  556
  22 Февруари 2015
  Машко
  Добра тема. Не можам да најдам на грчката Водафон која е таа понуда од 5 гига?

  А на Винд најдов ова, 3 гига за 18 евра @smole ?

  https://www.wind.gr/en/for-individual/wind-mobile-broadband/mobile-broadband-without-contract/

  Еве нешто повеќе

  http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Greece

  Еве од Космоте

  https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_onRequest_prs

  Не го сфаќам ова од Космоте, некој да појасни?

  Има пакет Sim Only Pack и до него пишува 10€ FREE Internet use
  , а на крај пишува дека кошта 15€.

  Кога кликнеш Find out more дава
  Free initial browsing time of 10€ to use it as suits you!

  и плус доле има други пакети како:

  5 days Internet access
  Pass Charge (€)
  10€
  Maximum Data Volume (GB) Per access pass
  2 GB + 2 GB free
  15 days Internet access
  Pass Charge (€)
  18€
  Maximum Data Volume (GB) Per access pass
  3 GB + 3 GB free

  Многу е збрка, колку уствари имаш интернет за тие Free initial browsing time of 10€? 4 гига т.е 5 дена? Ако сакаш да ти траат 15 дена и да имаш 6 гига треба да доплатиш 8 евра на тие почетни 15 евра? Весела математика у пм.
   
  Последна промена: 19 Август 2016
  На wolverine и krema им се допаѓа ова.
 8. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Изгледа нашиве слабо користат нет во грчка. Еве кај комшиите многу тазе информации за нет во грчка, со speed тестови, каде има/нема да се купи, каква покриеност и т.н. Читнете ги постовите од оваа година и се добиват солидни информации. Мене едни пријатели од србија ми ја препорачаа оваа варијанта, кои они ја нашле на Ситонија кракот, но во Ханиоти не успев да најдам никаква картица.
   
  На fenomenmk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,438
  1,013
  8 Декември 2009
  У Грција знам дека коа го активираш бројот имаш 100 мб бесплатен интернет, за припејд се работи. Космоте е операторот.
   
 10. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  556
  22 Февруари 2015
  Машко
  just for the record, we are here in Lefkada and purchased a Wind prepaid card. To answer my question, I can recommend Wind, it has excellent reception even on the west coast beaches. We had a live streaming of our wedding ceremony in Nidri and it worked flawlessly in high def with the Wind card.
  You can buy them in Preveza in the Wind store (I'm not sure if there is a store in Lefkada), it cost 5 eur 1GB for 30 days, 15 eur 5GB for 30 days or 25 eur 6GB for 90 days.

  Еве нешто постирано пред 2 недели.
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас купив за 20е од orange Шпанија 4Г 4ГБ интернет и 5 евра кредит за разговори и смс.
   
 12. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,114
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Моментално сум на Tazamobile (Vodafone GR), 8.5 EUR за 5.5 гига (5 гига + 500 мега гратис) 3g интернет, само да знаете покриеноста на 3g од било кој оператор во Грција е полош од Vip кај нас. Зборам за плажите и малите градчињата, на автопат, солун итн си е топ.
   
 13. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  238
  190
  9 Јули 2015
  Машко
  Јас немав никаков проблем со покриеноста на водафон кај камповите кај Лептокарија/Платамона, на Санторини и кога бев на автопат. Понудата на нет неможам да ја најдам. Рутерот со припејд картицата ми беа препорачани од дечкото што работеше во водафон во Литохоро (воедно само тој водафон и беше во околниве градчиња, за другиве оператори требаше да се оди до Лариса најблиску). Патем прво пробав од Скопје да си однесам мое рутерче за да не го купувам нивниот, но не беа компатибилни од некоја причина.
   
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,099
  3,448
  7 ноември 2014
  Машко
  Да ви кажам една финта која ја научив од сестра ми, тинејџерка. :D

  Си симнувате Wi-fi Map Pro на телефон, го скенирате местото каде што ќе одите за вифи мрежи и ги добивате сите лозинки за нив (кафичи, хотели итн). Во 80% од случаите, лозинките се апдејтирани и работат зашто голем број на луѓе ја користат апликацијава.
   
  На psyside, Gaston, igor_igor и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Wind го користев со нивниот MiFi рутер до претходната година, 15 еур за 5гб плаќав припејд ако не се лажам, оваа година немав потреба па не знам како се точно цените.
   
 16. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Некој на парга да не бил да каже каква е покриеноста. Не смеам без нет да се оставам тоа ми е дрогата :)
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На пријател му треба у кампот кај Сарти, пробал со некоја и вика ептен падни - стани била работава. Ама 4Г би требало да е постабилно (помалку корисници)...
   
 18. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Бедниве хрвати, конечно во 2016 имаат нормален интернет.

  Сим картица со 4G брзина, неограничен Download/Upload, траење 7 дена од активација. Цена 85 Kuni (11 евра).
  Тестирав брзина, одеше со некои 40-70 Mbps download и 10-40 Mbps upload.

  Понуда од T-Mobile за туристи.
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,437
  3,159
  24 Септември 2012
  Тежок офтопик падна. Мора да се реагира веќе.


  Него ај некој да подобјасни цел процес? Купуваш картичка, конкретна некоја? На кој рутер фаќа? Колку пари е рутерот? Космоте? Поопширно?
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Wind - идеш со пасош и купуваш припејд сим за интернет, тој со 3ГБ за 90 дена. Јас имам земено и MiFi рутер ама сега не го гледам на понуда. После си допунуваш кредит преку пејпел на страната на Wind.

  Cosmote Исто е сè ако не се лажам, 3 години веќе сум на Wind.
   
  На mdeni и wolverine им се допаѓа ова.
 21. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Парга бев пред 2 години со Космоте добро пројдов имаше нет низ цел град и плажите.
  Немаше нет на Врахос што е нај добрата плажа во тој реон но плажата е предобра за да би седел на нет.
  Обавезно да поминеш од Парга 25км во правец накај лефкада од десно ке видиш знак врахос бич .
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 22. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Фала, кажи ми има таму да се купи картичка за интернет или да поминам од солун ?
   
 23. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Многу корисни мислења паднаа на темава.

  Да не има некој информација за Тасос, поточно Скала Потамиа?
   
 24. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  238
  190
  9 Јули 2015
  Машко
  На тасос преку космоте 3г усб стик, слабичок сигнал. Кај скала принос ова.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 25. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Најубаво кој кај оди спеедтест слика и што нет користи. ке биде корисна за идни лета :)
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...