1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Интернет во Грција или други земји/одморалишта

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од wolverine, 18 Август 2016.

1. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012
    Здраво,

Ме интересира во која од балканскиве земји нудат добар припејд интернет и дали сте имале искуство со купување на припејд сим картички за интернет од некој оператор за време на одмор или престој? Цени, совети би биле добредојдени!

Знам во Албанија Vodafone или во Црна гора Telenor нудат припејд.

Благодарам

2. smole

smole
    Unstoppable

3,073
    3,539
    18 Април 2007
    Wind.gr

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ficho

Ficho
    Gaining Experience

238
    190
    9 Јули 2015
    Машко
    Јас годинава си земав за во Грција од водафон припејд картица со рутерче нивно и сум задоволен. 5гб им е 10евра и си надокнадуваш по потреба нели а рутерчето беше 30 евра со батерија на него да можам да го шетам по плажи :)

Последна промена: 18 Август 2016
  4. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    4G?

5. Ficho

Ficho
    Gaining Experience

238
    190
    9 Јули 2015
    Машко
    3G али и толку и ми беше потребно.

6. tomi

tomi
    Guru

9,818
    9,058
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Дечки исто и мене ми треба нешто преносно за во грчка на одмор. Се мислев да зимам со стикче или со рутерче ама најисплатливо ми е само сим картичка во телефон и тетеринг. Предлог идеја за во грчка кој пакет да се земе од кај може да се купи и линк од некој од операторите што има такви понуди би ви бил благодарен.

7. STEALTH

STEALTH
    Баниран/a

474
    556
    22 Февруари 2015
    Машко
    Добра тема. Не можам да најдам на грчката Водафон која е таа понуда од 5 гига?

А на Винд најдов ова, 3 гига за 18 евра @smole ?

https://www.wind.gr/en/for-individual/wind-mobile-broadband/mobile-broadband-without-contract/

Еве нешто повеќе

http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Greece

Еве од Космоте

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_onRequest_prs

Не го сфаќам ова од Космоте, некој да појасни?

Има пакет Sim Only Pack и до него пишува 10€ FREE Internet use
    , а на крај пишува дека кошта 15€.

Кога кликнеш Find out more дава
    Free initial browsing time of 10€ to use it as suits you!

и плус доле има други пакети како:

5 days Internet access
    Pass Charge (€)
    10€
    Maximum Data Volume (GB) Per access pass
    2 GB + 2 GB free
    15 days Internet access
    Pass Charge (€)
    18€
    Maximum Data Volume (GB) Per access pass
    3 GB + 3 GB free

Многу е збрка, колку уствари имаш интернет за тие Free initial browsing time of 10€? 4 гига т.е 5 дена? Ако сакаш да ти траат 15 дена и да имаш 6 гига треба да доплатиш 8 евра на тие почетни 15 евра? Весела математика у пм.

Последна промена: 19 Август 2016
    На wolverine и krema им се допаѓа ова.
  8. alek99

alek99
    Gaining Experience

449
    380
    28 Јануари 2008
    Машко
    Изгледа нашиве слабо користат нет во грчка. Еве кај комшиите многу тазе информации за нет во грчка, со speed тестови, каде има/нема да се купи, каква покриеност и т.н. Читнете ги постовите од оваа година и се добиват солидни информации. Мене едни пријатели од србија ми ја препорачаа оваа варијанта, кои они ја нашле на Ситонија кракот, но во Ханиоти не успев да најдам никаква картица.

На fenomenmk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cika

Cika
    V.I.P

2,438
    1,013
    8 Декември 2009
    У Грција знам дека коа го активираш бројот имаш 100 мб бесплатен интернет, за припејд се работи. Космоте е операторот.

10. STEALTH

STEALTH
    Баниран/a

474
    556
    22 Февруари 2015
    Машко
    just for the record, we are here in Lefkada and purchased a Wind prepaid card. To answer my question, I can recommend Wind, it has excellent reception even on the west coast beaches. We had a live streaming of our wedding ceremony in Nidri and it worked flawlessly in high def with the Wind card.
    You can buy them in Preveza in the Wind store (I'm not sure if there is a store in Lefkada), it cost 5 eur 1GB for 30 days, 15 eur 5GB for 30 days or 25 eur 6GB for 90 days.

Еве нешто постирано пред 2 недели.

11. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,503
    25,564
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јас купив за 20е од orange Шпанија 4Г 4ГБ интернет и 5 евра кредит за разговори и смс.

12. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,114
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Моментално сум на Tazamobile (Vodafone GR), 8.5 EUR за 5.5 гига (5 гига + 500 мега гратис) 3g интернет, само да знаете покриеноста на 3g од било кој оператор во Грција е полош од Vip кај нас. Зборам за плажите и малите градчињата, на автопат, солун итн си е топ.

13. Ficho

Ficho
    Gaining Experience

238
    190
    9 Јули 2015
    Машко
    Јас немав никаков проблем со покриеноста на водафон кај камповите кај Лептокарија/Платамона, на Санторини и кога бев на автопат. Понудата на нет неможам да ја најдам. Рутерот со припејд картицата ми беа препорачани од дечкото што работеше во водафон во Литохоро (воедно само тој водафон и беше во околниве градчиња, за другиве оператори требаше да се оди до Лариса најблиску). Патем прво пробав од Скопје да си однесам мое рутерче за да не го купувам нивниот, но не беа компатибилни од некоја причина.

14. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,099
    3,448
    7 ноември 2014
    Машко
    Да ви кажам една финта која ја научив од сестра ми, тинејџерка. :D

Си симнувате Wi-fi Map Pro на телефон, го скенирате местото каде што ќе одите за вифи мрежи и ги добивате сите лозинки за нив (кафичи, хотели итн). Во 80% од случаите, лозинките се апдејтирани и работат зашто голем број на луѓе ја користат апликацијава.

На psyside, Gaston, igor_igor и уште 3 други им се допаѓа ова.
  15. smole

smole
    Unstoppable

3,073
    3,539
    18 Април 2007
    Wind го користев со нивниот MiFi рутер до претходната година, 15 еур за 5гб плаќав припејд ако не се лажам, оваа година немав потреба па не знам како се точно цените.

16. tomi

tomi
    Guru

9,818
    9,058
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Некој на парга да не бил да каже каква е покриеноста. Не смеам без нет да се оставам тоа ми е дрогата :)

17. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    На пријател му треба у кампот кај Сарти, пробал со некоја и вика ептен падни - стани била работава. Ама 4Г би требало да е постабилно (помалку корисници)...

18. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,587
    1,693
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Бедниве хрвати, конечно во 2016 имаат нормален интернет.

Сим картица со 4G брзина, неограничен Download/Upload, траење 7 дена од активација. Цена 85 Kuni (11 евра).
    Тестирав брзина, одеше со некои 40-70 Mbps download и 10-40 Mbps upload.

Понуда од T-Mobile за туристи.

19. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,437
    3,159
    24 Септември 2012
    Тежок офтопик падна. Мора да се реагира веќе.

Него ај некој да подобјасни цел процес? Купуваш картичка, конкретна некоја? На кој рутер фаќа? Колку пари е рутерот? Космоте? Поопширно?

20. smole

smole
    Unstoppable

3,073
    3,539
    18 Април 2007
    Wind - идеш со пасош и купуваш припејд сим за интернет, тој со 3ГБ за 90 дена. Јас имам земено и MiFi рутер ама сега не го гледам на понуда. После си допунуваш кредит преку пејпел на страната на Wind.

Cosmote Исто е сè ако не се лажам, 3 години веќе сум на Wind.

На mdeni и wolverine им се допаѓа ова.
  21. viksa86

viksa86
    On your way to fame

838
    808
    22 Април 2011
    Машко
    Парга бев пред 2 години со Космоте добро пројдов имаше нет низ цел град и плажите.
    Немаше нет на Врахос што е нај добрата плажа во тој реон но плажата е предобра за да би седел на нет.
    Обавезно да поминеш од Парга 25км во правец накај лефкада од десно ке видиш знак врахос бич .

На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
  22. tomi

tomi
    Guru

9,818
    9,058
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Фала, кажи ми има таму да се купи картичка за интернет или да поминам од солун ?

23. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012
    Многу корисни мислења паднаа на темава.

Да не има некој информација за Тасос, поточно Скала Потамиа?

24. Ficho

Ficho
    Gaining Experience

238
    190
    9 Јули 2015
    Машко
    На тасос преку космоте 3г усб стик, слабичок сигнал. Кај скала принос ова.

25. tomi

tomi
    Guru

9,818
    9,058
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Најубаво кој кај оди спеедтест слика и што нет користи. ке биде корисна за идни лета :)

Сподели

Вчитување...