• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет услугите ќе поевтинат пет до шест пати

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Интернет услугите ќе поевтинат пет до шест пати. Цената на телефонскиот импулс ќе се намали, тврдат од Железница. Менаџментот на инфраструктура изнајми дел од оптичкиот кабел на операторите ВИП и Телесмарт. Тие месечно ќе плаќаат по 3.000 денари за секој километар од изнајмениот кабел по должината на пругата од Табановце до Велес со Скопје.

- Со издавањето и либеризацијата на комуникацискиот пазар очекуваме неколкукратно намалување на цената на интернет услугите, да се појави конкуренција во фиксната телефонија. ВИП е едната фирма, а втората е Телесмарт. Цената по километар месечно за изнајмување е 3.000 денари и периодот за кој ќе бидат склучени договорите може да изнесува од 2 до 10 години - вели Никола Димитровски, директор на МЖ Инфраструктура.

Извор: Канал 5
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
:bravo: Ако ова се оствари ... Да се надеваме дека ќе имаме поефтин и поквалитетен интернет :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Pa redno vreme e vekje ...
Najskap i najbaven internet imame rechisi od cel svet..
Bugarija imav internet od 600 denari ( okolu 1200 leva) a beshe kade kade podobar od ovaj.. Tamu downloadirav so po 2/2.5 mb/s a ovde.. sramota e da se kazhe..
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Не ми е јасно само како знае Железница дека интернетот ќе поевтинел 5-6 пати кога тие само изнајмуваат влакно на трети фирми.

Политиката на цени зависи од тие фирми , а не од Железница. И до сега имаше изнајмени влакна, па на интернет пазарот цената остана скоро иста.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Lele daj boze ova da se desi,poevtin internet bi bilo super da imame,i plus taka pojse luge ke se odlucat za internet ke im se isplati.aj da se nadevame
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
ima eden proekt podrzan od MASIT
za da se iznajmat vlakna od mkd zeleznici
i da se ostvarat dva exchange points samo toa ke cini mnogu
i site ne/vladini da se povzuvaat
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.662
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно