1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет, ТВ и тел а еден лан кабел

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од gokica, 25 Јули 2019.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,379
  10,159
  13 Јуни 2009
  Здраво другари,

  Телеком рутер (ДСЛ а не оптика) треба да се постави во кутија над врата. Од кутијата излегуваат LAN кабли по соби (пуштени низ ѕидови). Каблите доаѓаат до утичници кои имаат по еден телефонски и LAN приклучок.

  Од главната линија на телеком до рутерот оди телефонски приклучок (ЛАН кабел кој потоа е поврзан на помал конектор.

  Од рутерот излегува ЛАН кабел за ТВ и има уште три слободни порти. Исто има и излез за фиксен телефон.

  Прашањето ми е дали преку еден LAN кабел е добро да се поврзе ТВ и фиксен телефон. И дали има некое чаре преку тој еден ЛАН кабел кој е пуштен низ ѕид да се поврзе и интернет т.е. друг рутер или свич па да дели понатаму?

  Благодарам
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,116
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Со еден лан кабел можеш да поврзеш интернет и телевизија или интернет и телефон иииили телевизија и телефон (ова со телефонов не сум баш сигурен, мислам дека конекторите за телефон имаат потенки влезови за жици... не ме држи за збор). Се што треба да направиш е да го поделиш лан кабелот на 2 дела, односно 4 жици за телевизија и 4 за интернет. Нема да имаш никаков проблем.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,379
  10,159
  13 Јуни 2009
  Благодарам за експресниот одговор. Тоа ми требаше. Ќе пробам да средам па ќе пишам како поминало.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  506
  407
  20 ноември 2013
  Машко
  Кафеавиот пар од кабелот не се користи така да пушти телефонот преку него а другите во рутер за интернет.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,116
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако ти треба помош/совет додека работиш, барај ме.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,176
  5 oктомври 2007
  Машко
  3те работи одеднаш на 1 лан неможе. Било кока комбинација од 2 може, со мало ограничување дека мрежата ќе ти биде до 100mbit а не ако сакаш и гигабит.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,379
  10,159
  13 Јуни 2009
  Супер. Благодарам. Интернетот сега е катастрофа на бакар а и кога ќе донесат оптика по неколку месеци пак ќе биде пакет 60/60 така да гигабит интернет од матичен рутер нема да треба.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
  За 2 мислам може за 3 на еден кабел тешко.
  Кај мене е така со еден кабел идат 2 работи низ него (мах-тв ресиверот и вториот рутер у друга соба).
  Монтерот од телеком ги направи тогаш, се изнамачи човекот рече кабелот бил некој подебел квалитетен и не му влегуваа жичките во конекторите убаво, ама ги опраи некако.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  506
  407
  20 ноември 2013
  Машко
  @olikomerc cat6 кабел со cat5 приклучок? :)
   
  На olikomerc и gokica им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...