Интернет провајдер без обврзувачки договор

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Pulse, 7 Март 2017.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ми треба малку помош да го најдам соодветниот интернет провајдер.
  Дека од 1ви наредниот месец се селам на друга локација, на неопределено време и потребно ми е да не сум обврзан со договори и сл.
  Услови:
  - Оптика не ми треба, ќе го користам сам интернетот најчесто за сурфање, youtube и спуштање некое филмче;
  - Брзината не ми е приоритет;
  - Да биде стабилен, да не паѓа на секој 2 минути;
  - Локација: Шидска во Ѓорче П во зграда.
  - И најбитно да не сум обврзан со договор.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,078
  2,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Телекабел, јас сум на нив, 15/1, немаш обврзувачки договор, 850 ден е месечно (за жал, мораш и тв да земеш, затоа е таа цена), процедурата е прилично безболна - нема многу натегања, ова она ... јас сум така на телекабел и мене ми е доволно. за другиве, пример близу знам дека имаат така исто на неопределено, ама поскапо е, а мислам дека е малку посложена процедура од оваа на телекабел. за телеком не би знаел да ти кажам, а за неотел...имам не баш толку убаво искуство во однос на конекција, итн.
   
  На kirev и Pulse им се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  добро за тв не е битно, ќе се гледа само тв1000 после 12 (ако го има) :D :D
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,501
  1,491
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Нема, укинаа ги веќе каубојските филмови на тв1000 после 12...
   
  На ImTheDude и Pulse им се допаѓа ова.
 5. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  142
  98
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Дали може за неотел да подобјасниш ?

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,078
  2,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  епа имав од оние вифи шо се претплатите на неотел, до 8mbps. е арно ама, во тие неколку месеци шо се користеше интернетот, на спидтест, максимално шо сум добил е 2mbps. уредот не беше ни во подрум, на видно место, до прозор, за да нема пречки во сигналот, и само 2mbps макс сум добил, просек одело по 1. локација Козле
   
 7. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  142
  98
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Фала на искуството, мислев од оптичкиве пакети си ставил

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
   
 8. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  383
  355
  21 Мај 2016
  Машко
  Ја се пријавив од телекабел за оптички интернет 40/40 за една недела рекоа ке дојдат да наместат
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  треба да закажувам монтажа? гуд ту ноу.
   
 10. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Оптичките пакети се од 1ви Март пуштени во продажба. Само што си закажав и јас сега да скокам од 15/1 на 40/40 Телекабел. Баш да го видам ова чудо..
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,659
  1,365
  22 oктомври 2012
  Машко
  Во која населба сте...?
   
 12. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Струмица :innocent:
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  383
  355
  21 Мај 2016
  Машко
  Велес
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 14. beckamk

  beckamk
  Intern

  9
  0
  7 oктомври 2013
  Машко
  Имам прашање до Astraion и Ab@ace .За колку време од кога се пријавивте за новите оптички пакети на Телекабел ви се јавија да ви закажат приклучок ме интересира дали ви се јавија следниот ден или после неколку дена,поради тоа што јас се пријавив пред 4 дена и сеуште ми се немаат јавено да ми закажат приклучок.
   
 15. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Од 7 Март и се' уште нема абер. Не се ни надевам да има нешто овој месец, така да кога ќе се јават тогаш.
   
 16. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  383
  355
  21 Мај 2016
  Машко
  Минатата недела незнам точно која ден, ама имам еден пријател што работи монтер и ми рече се чека околу 10 дена, како што е тргнато може и ке се предомислам за понатаму, ако не дојдат оваа недела

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,826
  2,331
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Сериозни провајдери како телеком тоа го прават наредниот ден.
   
 18. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Овака изгледа комплетно. :)
   
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,826
  2,331
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Па у мојот случај конкретно и немаат баш начин да ми наплатат. Сепак сите сметки си ги плаќам навремено затоа што услугата што ја добивам го заслужува тоа.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Отиде во офсајд со твојот коментар, затоа морав да те дополнам. Темата гласи:
  Интернет провајдер без обврзувачки договор
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,826
  2,331
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Да, го изоставив делот без обрвзувачки договор, добро затоа и не треба да се очекува брзо да дојдат или пак брзо да решат некој проблем ако се јави.
   
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ве читам цело време и стварно забегавте...
  Се разбрав само ме збунивте ова со монтажата... колку време треба да чекам, еве поточно за Телекабел, од кога ќе и се јавам, за да дојдат да наместат?
  btw другарче од СД Гоце ме праша, дали овие пакети се достапни за студентиве од истиот СД, значи без обврзувачки договор?
   
 23. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  383
  355
  21 Мај 2016
  Машко
  Едно дестина дена сигурно без договор се пакетите

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,327
  1,932
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Поминал некој од Телекабел денеска оставал флаери по куќите кај шо живеам, и пренел информација дека до крајот на неделата ќе сме имале оптика.
  Ги разлистав и последните страни на Кајгана во врска со Телекабел и гледам едно типче веќе се фали од 100/100 пакетот, оптиката директ до дома, без ЛАН кабли.
  Баш да видам дали ќе ми дојдат до Понеделник..
   
 25. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Постои ли некој друг оператор што ќе ме оправи. Нема шанси да останам без интернет :(
  Се јавив во телекабел, ми рекоа во Ѓорче Петров(близу SP Planet се наоѓам) немале линија, близу и т-хоум се со минимум 2 години договор. No way! Ај нека биде и со договор, само да е помалку од 2год, 1год да речеме.
  :(
   

Сподели