1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет проблем и лоадирање на страници [t-home]

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од Fatal1ty_, 23 Февруари 2016.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Последни 3 месеци имам проблем со интернетот. Губи конкеција. Значи за 3 месеци има 7-8 пати паднат интернет со траење од еден ден.
  Се јавувам и после јавување доаќа интернет, а добивам образложение дека кај нив е се ок, проблемот бил кај мене. Чудно малце ама ај нема везе.
  Тоа е мојот прв проблем со кој мислам дека е поврзан и вториот.
  Впрочем од прилика исто време од пред 3 месеци прелисутвачите не ми го лоадираат табовите.
  Ако отворам неколку табови исто времено дава page not found и морам да ги reload и да го оставам отворен табот за да се вчита.
  Истот се дешава и на мозила и на хром.
  Дали проблемот е до мене или до интернтот?
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,654
  13 Јуни 2009
  На оптика ли си. Кај мене баш сношти се случи пад на мрежа а со месеци претходно немав проблем. Го рестартирав модемот и си се врати во нормала како и порано што секогаш е чаре.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не сум на оптика.
  Ама кај мене немаше вчера од 23:00 до сабајле во 09:00 кога се јавив.
   
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,654
  13 Јуни 2009
  Не се разбирам многу од оваа проблематика но она кое ми го имаат кажано нивни сервисери е дека со некои рутери имаат чести проблеми заради некаква си некомпатибилност. Кои точно не сум се заинтересирал.

  Но не е лошо малку да им спискаш и да ги повикаш техничарите да си ја проверат мрежата. Кај мои пријатели дошле за ден-два.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Рутер, друг кoмпјутер, днс? Детaли кoлегa, детaли.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На се што е поврзао во мрежа прави така.
  Иначе користам шитот зте во комбинација со солиден микротик. днс гугл.
   
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Како ти е поврзан интернетот до ЗТЕто ? преку телефон со сплитер ?
  Не знам за т мобајл како е но на ОНЕ порано ми правеше проблем сплитерот на рутерот до телефонот што идеше, губеше конекциа кревам спуштам слушалка еве интернет стига... Чудно ама го средив со промена на сплитер.
   
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Да ги ѕирнеш логовите од рутерите не ќе да е лошо, поготово од тој нивниот, ако воопшто има логови.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Еве лог од зте
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Аман бе, ЗТЕ и се е јасно. Пријавувај сто пати на 0800 за да ти го сменат со Спидпорт или Фрицбокс. Еве прогуглај само на форумов да видиш што све симптоми пријавуваат кориснициве. ОЧАЈ И ХАОС
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Врти досаѓај им и читај им ги логовите, само они можат точно да знаат кај е проблемот, дали кај нив дали до рутеров скапан, а ќе да е рутерот.
   
 12. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  Извинете вака off topic, ама има у Оне друг рутер освен ZTE-vo?
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Викате рутер да барам нов а?
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  И на оне истиов проблем со истиот рутер, на секои 30 мин, некогаш на 1 саат, снемува, а некогаш цел ден нема интернет.
   
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Од Телеком викаат дека во последно време кај рандом корисници (бакар), се јавувал проблемот.
  Дека кај некои не се синхронизирал рутерот автоматски како што треба, па после јавување го оправаат од таму или го стават на листа.

  Кај мене исто правеше прошлиот месец, знаев дека е до нив до централа нешто, ама тие упорни се качуваа по бандери, мењаа кабли и што ти уште не. На крај испадна тоа дека со некои централи е проблемот и бев малку поупорен да се реши проблемот. После тоа веќе немам проблем.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Упорен во која смисла?
  ДА им барам нов рутер или да барам техничка служба да дојде дома?
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Инсистирај да ти го сменат ЗТЕ рутерот со друг тип. SpeedPort или Fritz! и раат си
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Абе да си откријат што е проблемот.
  Прво гледаат ако може да те откачат, ама ако им се запнеш па поднесеш приговор ќе си најдат они.
  Нека си пишат приговор да ѕирнат техничарите подетално, вака ќе те мотаат само.

  А и да, посочи на рутерот за да ти дадат спидпорт, тој е ептен срање, можда и он е проблемот :)
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,683
  9,379
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се мислам веќе 10 минути. Го имав и јас истиот проблем. Го решив и кога го решив си опнав фејспалм колку било просто решението ама не сум знаел.

  Сега да ме убиеш не можам да се сетам што беше финтата, а често ми се јавуваше проблемот. Чек, ќе се сетам до веќер па ќе пишам.
   
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Во врска со поврзувањето, линијата оди директно во рутер, а телефонот преку друг адаптер. Сплитери и такви глупости не требаат може само проблем да направат.
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  На работа имам спидпорт 503, пред месец дена имаше некој проблем па на крај искочи дека е до DynDNS сервисот, а не до рутерот.

  Да скратам, пошто мислев дека е до спидпортот инсистирав да ми го сменат со нов. Тоа неможе, само половни демек сертифицирани дека се исправни даваат од Телеком. 5 пати пробав да ги убедам да ми дадат нов но не успеав.

  Ми го сменија со половен, во лог ја вади оваа грешка на секој саат:
  No automatic configuration or updates by the service provider possible for this device: Login error.

  Али пошто работи ко што треба не се бунам.

  Муабетот ми е барај спидпорт 503, ама знај дека нема да биде ганц нов. Ако тоа ти го решава проблемот не ни треба да ти е гајле дали е нов или половен.

  Се надевам ти заштедив нерви.
   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ми заштедивте и време и нерви. Ќе ги контактирам утре и ќе барам рутер без компромиси.
  А може ли и до рутерор да е проблемот со лоадирањето на страниците? или тоа е нешто сасим трето.
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,683
  9,379
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  E.... toa... toa. Тоа е тоа.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Можеш да ставиш слика од рутерот во делот каде што се гледа квалитетот на линијата? Би требало да пишува нешто слично на ова: Signal-to-noise ratio, Line Attenuation, Forward Error Correction
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ^ неможам да најдам такво нешто...може и да нема.
   

Сподели

Вчитување...