1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет пристап со засебен user и password?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Kapkata, 1 Април 2014.

 1. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  Здраво,имам интернет од т-хоме 300гб месечно го делам на 3 куќи.Од главниот рутер од т-хоме излага кабел и влегува во свич од каде се дели нетот е сега сакам сите 3 куќи да се конектираат со свој User i Password со PPPoE конекција како може да се извете тоа треба сервер или може и со рутер?
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,555
  10,657
  13 Јуни 2009
  Луѓе, дај не отварајте теми со наслови „Помош“ и слично.

  Како некој полицаец сум денес. :D Сменет насловот да биде поасален.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  Нема никој??!
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,817
  4 ноември 2013
  Машко
  ти треба по напреден рутер кој што има поддршка за PPPoE сервер, со обичен рутер ова е невозможно.
   
 5. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  а да ми препорачате некој рутер?
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,817
  4 ноември 2013
  Машко
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,462
  6,566
  27 Март 2014
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,817
  4 ноември 2013
  Машко

  во неговиот случај нема да има потреба од Radius...
   
 9. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Да ти препорачам да си земиш сервер (или појак home PC), инсталирај windows server 2003/2008/2011 (шо можиш да најдеш) и подеси си DNS опции и од таму можиш да си креираш јузери. Или инсталирај си Linux (Fedora, Ubuntu, Redhat...) и подеси си DNS од таму, само треба да имаш познавање на Linux.

  Овие, како опции ти ги давам, но не значи дека се полесни од предходните предлози. Значи, ти што сакаш да постигнеш, не е едноставна работа и треба малку познавање на конфигурации на мрежни системи/сервери.

  Поздрав!
   
 10. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  За такво нешто ке ти треба PPPoE server, имаш неколку опции, Микротик , Ubuntu server и за двата ке ти треба компјутер посебен што ке биде онлине 24/7. Или да најдеш некој по-напреден рутер
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,462
  6,566
  27 Март 2014

  Доволен му е само рутерот. Нема потреба од никакви сервери.
   
 12. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Јас можам да ти понудам TP Link Switch 24 Port Rack Mountable со оптика, гигабитен и Web менаџибилен.
  На него можеш што сакаш да правиш, а и да делиш на уште куќи, па да си правиш бизнис, ама цената не е како на горе спомнатите рутери.
  Околу 8000-9000 ден
   
 13. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  Точно. А дури и од тоа има полајт алтернатива.

  Ако веќе има Linksys или некој друг поасален рутер може да го флешне со dd-wrt. Така ќе добие радиус и на домашен рутер за ич пари.
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,462
  6,566
  27 Март 2014
  Ddwrt moze voda da mu nosi na RouterOS. ;)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,817
  4 ноември 2013
  Машко

  како почна да го сакаш MikroTik-ов а беше толку против него... :D
  ON... да прави Radius на обичен рутер не би било добра идеа, за неговите потреби најдобра работа би завршил еден MikroTik.
   
 16. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Со обичен Pentium II на кој има 2 мрежни карти и RouterOS (Mikrotik) може да се изведе тоа. Секако, доколу имаш познавање од RouterOS.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,462
  6,566
  27 Март 2014
  jbg brat sekoe skolo se plaka. :) sea znam sleden pat sto treba da kupam .
   

Сподели

Вчитување...