Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет прелистувачи

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Мојот избор = Mozilla Firefox

Вашиот избор e следниов:
IE 20.9 %;
Firefox 67 %;
Opera 11.8 %;
Safari 0.1 %;

Ова е базирано според статистиката на посети на овој сајт до ден 08.04.2007.

Дали мислите дека IE "умира"?
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
И тоа како, IE по излегувањето на Mozzila се знаеше дека ќе ја изгуби битката. Сите знаеме дека нема подобар пребарувач од Mozzila.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Nisto cudno IE ne dozivuva nekoja slava a Mozila Firefox go koristat site.Site znaeme deka Mozila e zakon.Mislam deka Windows treba da se otkaze od IE 7 i da go integrira Mozila.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Mozebi IE umira no ne veruvam deka nekogas navodno ke umre bidejki mokta e vo parite a parite se vo Microsoft ;) .
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ме збуни насловот на темава.. Преводот е малку конфузен. Browser би требало да е прелистувач? Или грешам? Дефинитивно имаме проблем со јазиков, nvm.. :)

Факт е дека Mozilla Firefox е далеку од совршен, ама сепак најверојатно е најдобар од 'понудените' :D
A Internet Explorer одамна ја загуби битката.
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Jas kolku sto znam prebaruvaci se onie Google, Yahoo, Najdi, a prelistuvaci se firefox, IE, Opera, Netscape itn.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не би било лошо одвреме-навреме јавно да биде истакната статистиката за browser usage на форумов :D
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com

Полека бе, само што излегоа со 2-ка и најавија 3-ка... до 4-ка има време :))))

П.С. се заебавам, ти го сфатив постот! :)

@ Andrijeski:
Ќе ја истакнувам статистиката за browser usage за форумов на секоја недела.
 

Gorgi

Intern
6 април 2007
16
1
Инаку Мајкрософт прават патетични обиди луѓето да продолжат да го користат ИЕ, така на пример за да играм Хартс на www.zone.com морам да користам ИЕ :mad:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
мој избор досега беше Internet Explorer прелистувач и Yahoo пребарувач, ама IE почна да ме зеза со кирилична подршка и веќе се префрлив на Opera сеуште го користам Yahoo ама изгледа и home page ќе го сменам на Google, сум користел и Firefox и Avant Browser и Netscape ама некако Opera моментално ми е нај user friendly :)
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Според мене најдобар прелистувач е Mozzila Firefox и тешко дека некој ќе го надмине.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Можеби мозила е добар, и многу го користат, ама не го отпишувам IE, а да прашам кој е тај Safari?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Статистика за користени прелистувачи на форумот до денеска:

MSIE 26.1 %

Msie 7.0 18.9 %
Msie 6.0 7.1 %

FIREFOX 66 %
Firefox 2.0.0.3 58.3 %
Firefox 2.0.0.2 0.4 %
Firefox 2.0.0.1 0 %
Firefox 2.0 1 %
Firefox 1.5.0.8 0.5 %
Firefox 1.5.0.7 0.2 %
Firefox 1.5.0.4 0 %
Firefox 1.5.0.3 0.7 %
Firefox 1.5.0.2 0.3 %
Firefox 1.5.0.11 2.8 %
Firefox 1.5.0.10 0 %
Firefox 1.5.0.1 0 %

Opera 7.4 %
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
За Mac OS X e, затоа не сум чул за него,
Apple имаат некако многу едноставн иимиња на производите, Tiger, Safari, на Линукс и Виндоус не е така, пр. Thunderbird, Vista, Firefox
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
За Mac OS X e, затоа не сум чул за него,
Apple имаат некако многу едноставн иимиња на производите, Tiger, Safari,

Благодарение на своето едноставно име Apple, Аpple успеа да стане тоа што е. Во почетоците на Apple конкуренција беа фирми кои имаа навистина сложени имиња и кои не беа лесни за паметење за просечен корисник.

Btw, внимавај како групираш:
на Линукс и Виндоус не е така, пр. Thunderbird, Vista, Firefox
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Sum gi koristel i IE i Firefox. Mozebi Mozzila firefox e podobar, no IE mi e poednostaven i poprakticen, pa go koristam IE. Ponekogas znae da zaebava pa se prefrluvam na Firefox :). A za dali ke umre IE ili ne... NEZNAM!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.374
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно