Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет прелистувачи, повторно

Статус
Затворена за нови мислења.

eAbacus

Intern
26 март 2007
16
0
Ја следев дискусијата за интернет прелисувачите и сакам да започнам една нова тема и сакам да ги слушнам вашите мислења. Од анкетата забележав дека Opera ја користат само 12-тина проценти од корисниците. Од друга страна пак, читаме какви се нагодувања треба да се направат за да се ослободи малку системска меморија што ја зафатил Firefox (за што и сам тврдам дека без разлика на сите погодности што ги нуди, побарува мнооогу ресурси), или пак колку безбедносни дупки има IE и дали умира. Opera 9.2 е бесплатна, ја има и на македонски, и сосема солидни перформанси за малку ресурси. Сакам да ги слушнам вашите размислувања и дали не е време малку да се ослободиме од „дуополот“, бидејќи веќе има богата понуда...еве баш налетав на нешто што се вика World Browser 2 и сосема солидно си ја врши работата.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас кажав и претходно дека Opera 9.2 ме импресионираше и мислам дека е најквалитна а Fierfox морам да кажам дека е популарен толку поради голема рекламна кампања која ја има скоро на секој сајт, но секако дека е добар .
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
I jas mislam deka mozila e popolularen deses. Eve i jas od IE se prefrliv na mozila i sum pozadovolen. Porano imav isprobano i opera mislam deka bese 6 verzija i mnogu mi go kocese kompjuterot. Bas sega ke go probam ovaj 9.2 so vikate da vidam kako ke raboti. Pozdrav
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Се откажав од Opera. И не, не мислам дека е подобар од Firefox во никој случај.
Можеби малку грубо ќе звучам ама во суштина, не ни сакам да пробам и да се уверам во неговиот квалитет.
Причина:
Верзија - Version 7.54 - Комерцијализација.
При секое прелистување на сајтови и страници ми се лоадираа различни ads, меѓу кои и тој да го купам Оpera за да не ми излегуваат ads.

Кој ми гарантира дека откако ја ќе го засакам прелистувачот и ќе го користам долго време, на некој од нивната администрација нема пак да му текне да воведе ads или нешто слично, можеби и пострашно?

Лично, не фала. Го користам само за да видам како би изгледал некој изработен сајт кога некој би го отворил со Opera browser, за друго - не фала. И онака се фали и го нуди она што веќе конкуренцијата го има.

</Opera>

Firefox ми работи беспрекорно.

За мене "дуопол" не постои. Internet Explorer не го сметам за прифатлив современ browser.

Во прилог, Opera 7.5 screenshots:
opera.JPG


opera2.JPG


opera3.JPG
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Ako taka kako so vikas znaci da ne go instaliram za dzabe:))) Fala vo sekoj slucaj za informacijata.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Ads во понова верзија на Opera нема :)

operadq0.jpg


Ова е верзија 9.10. Последна е 9.20.

Заземање на меморија на двата прелистували со ист број на отворени страници и исто време на работење (околу 30 мин):

taskxk6.jpg


И така... :rolleyes:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Andrijevski zboruvash za Opera 7.5 verzija koja e prilichno stara.
Lichno koristam najvekje Opera, a Firefox-ot go koristam poradi golemiot broj korisni dodatoci. Internet explorer ne koristam odamna. Koristenje IE e chisto samoubistvo. :D

Stefan.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Andrijevski zboruvash za Opera 7.5 verzija koja e prilichno stara.
Lichno koristam najvekje Opera, a Firefox-ot go koristam poradi golemiot broj korisni dodatoci. Internet explorer ne koristam odamna. Koristenje IE e chisto samoubistvo. :D

Stefan.

Yup, Како што кажав во некои мои постови некаде на форумов, историјата ме интересира, особено интернет историјата. Да, зборував за Opera 7.5 и го нагласив тоа.
Зборував лично за мене и за моите лични причини зошто не користам Opera. Не реков дека другите треба да го следат мојот пример.. Презадоволен сум од Firefox, тоа не ми дава причина да користам друг прелистувач (засега). Иако имам само 256 MB Ram, Firefox не ми прави никакви проблеми и го има она што ми треба.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5


цццц срам да ти е

Претходно:
Не реков дека другите треба да го следат мојот
пример.. Презадоволен сум од Firefox, тоа не ми дава причина да користам друг прелистувач (засега). Иако имам само 256 MB Ram, Firefox не ми прави никакви проблеми и го има она што ми треба.

Ц Ц Ц
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.831
Членови
34.921
Огласи
2.635
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно