• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет под Линукс

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Вака имам интернет од Cabletel и имам модем. Сега не знам како да направам конекција во Линукс. Не го препознава модемот. Ај помош ако може.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Прво кажи шо Линукс дистрибуција имаш па после барај решение!
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
пробај побарај на официјалната страна на модемот некој драјвери за убунту а за понатаму е лесно.
Ако не види во убунту во менито (сеа незнам како ти е мак или англиски) за помош. Ако не пробај со pppoeconf во терминалот.
 

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Па во терминал напишам pppoeconf и после стиснам yes и потоа вика дека не може да го најде модемот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
pppoeconf е за креирање на DSL конекција т.е. PPPoE конекција. Тоа нема да заврше работа за овде. Друго, не ти требаат никакви драјвери

По правило треба автоматски да се конфигурира конекцијата на линуксот. Дали модемот ти е поврзан преку УСБ или мрежен кабел? Пробај пингај некоја ИП адреса и види дали има резултат
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
@Aleks
Toj вика не му препознава. Тогаш или треба некој специфични драјвери или треба да провери дали е се во ред и најдобро е да не користи усб.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
dobro sega kako sakas praj ama mislam deka ako ti e povrzan preku usb ti trebat nekoj drajveri mozi i vo CD-to da imash.
 

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Па имам цд со драјвери ама не ги отвара во линуск. Не знам дали ке може со wine да ги инсталирам.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
не со wine неможе драјвер да инсталираш бидејќи линуксот има сосем друга системска структура а wine ти е emulаtor за Виндоус апликации. Барај драјвери на интернет на официјалната страна на модемот или пак гуглај малку.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ок, сега најдов и ја протумачив постапката за поверзување на модемот (претпоставувам дека е моротола) со компјутерот за да имаш интернет.

Значи треба да имаш драјвер за кернелот CDCEther т.е. Communications Device Class Ethernet како модул. За да видеш дали го имаш тој драјвер, пиши lsmod под root и треба во излезот да има нешто слично на ова :

CDCEther 11040 0 (unused)
usb-ohci 17888 0 (unused)
usbcore 56768 1 [scanner CDCEther usb-ohci]

Доколку не го најдеш драјверот во таа листа, пробај да го лоадираш :

modprobe CDCEther

Доколку не го најде ќе треба да го рекомпајлираш кернелот за да го подржува

Ако се лоадира пробај да го рестартираш модемот за да може DHCP клиентот на убунтуто да се конфигурира самиот со ИП...

Оригинално од : http://tldp.org/HOWTO/Motorola-Surfboard-Modem/usb.html
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
samo edno prasanje...dali koga ke odis na desen klik na network applet gore vo system tray-ot mozes da otvoris conection information ili e zabledeno(t.e ne mozes da go otvoris) ili ako mozes site adresi se na pr

Код:
IP Address:       0.0.0.0
Broatcas Address:  0.0.0.0
Subnet Mask:     0.0.0.0

koristam ubuntu 8.10 i ne znam zs ali ubuntuto ne saka neso avtomatski da konektira kablovski net.....

ako e toa najdov edno old school resenie :D

vadam od adapter modemot pak stavam gore kaj nm-applet ke zabelezis kako se obiduva da se konektira na net...otkako ke zavrsi konektiranjeto ti dava nekoi si standardni IP adresi na pr 192.01.01.01 ama na pr :D ....odis desen klik enable networking otcekiruvas i posle toa pak cekiras i pak se konetira na net i toagas treba da gi dobies vistinskite IP adresi na pr kaj mene 89.***.**.***

mozebi ova bese off-topik ali ako e toa na ubuntu toa e careto :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
mac-ufs, не те разбрав баш, но може да пробаш да наместиш да се зема ИП преку DHCP во аплетот има таква опција, и ако немаш ИП ќе даде како што на windows дава т.е. 0.0.0.0 за све :)

Назад на тема со УСБ модем
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ок, сега најдов и ја протумачив постапката за поверзување на модемот (претпоставувам дека е моротола) со компјутерот за да имаш интернет.

Значи треба да имаш драјвер за кернелот CDCEther т.е. Communications Device Class Ethernet како модул. За да видеш дали го имаш тој драјвер, пиши lsmod под root и треба во излезот да има нешто слично на ова :



Доколку не го најдеш драјверот во таа листа, пробај да го лоадираш :

modprobe CDCEther

Доколку не го најде ќе треба да го рекомпајлираш кернелот за да го подржува

Ако се лоадира пробај да го рестартираш модемот за да може DHCP клиентот на убунтуто да се конфигурира самиот со ИП...

Оригинално од : http://tldp.org/HOWTO/Motorola-Surfboard-Modem/usb.html

Да не му се фати многу ова. Мислам,не сакам да го потценам ама USB winmodem носи многу главоболки. Ако не успееш со него тогаш најди некој стар надворешен сериски(hardware) модем. За таков не ти требаат ниту драјвери да инсталираш ни ништо. Ќе заштедиш време и главоболки.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, не те разбрав баш, но може да пробаш да наместиш да се зема ИП преку DHCP во аплетот има таква опција, и ако немаш ИП ќе даде како што на windows дава т.е. 0.0.0.0 за све :)

Назад на тема со УСБ модем

brat veruj sve probav sveeeeeeeeee....nejke ni taka...u sustina mene avtomatski treba da mi se podesuva IP adresa a ne sam da ja vnesuvam...toa e careto za kablovski net na ubuntu...mislam zanes kolku temi otvoriv za kablovski net na linux
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
... ама USB winmodem носи многу главоболки. Ако не успееш со него тогаш најди некој стар надворешен сериски(hardware) модем. За таков не ти требаат ниту драјвери да инсталираш ни ништо.

каков winmodem каков сериски, за кабловски интернет правиме муабет ..
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Кај еден другар кој имаше кабловски (и моторола модем) преку УСБ работеше со драјверот „usbnet“ кој го има во секој Linux кернел, а и автоматски се учитува.

@damjan_ku:
види со командата "ifconfig -a" колку мрежни интерфејси имаш и пиши .. не е лошо да го снимиш во некој фајл "ifconfig -a > /tmp/nekoj-fajl.txt" па да го пратиш ваму фајлот.

второ, кој е начинот на користење на услугата од провајдерот? DHCP ли?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
gdamjan, да, треба преку DHCP да се земе автоматски ИП, кај неколку другари кои имаат кабловски сум пробал со лајв дистрибуција на убунту и автоматски си зема ип и днс сервери и све остало, незнам зошто кај некој несака .. :/
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
каков winmodem каков сериски, за кабловски интернет правиме муабет ..

Ok моја грешка се извинувам.DialUp е исто така кабловски нели:) употребува кабел:D

ADSL е кабловски - Телфонски кабел
CableTV интернет е кабловски - ТВ кабли
FTN е кабловски - (fiber)oптички кабел

и така натаму.

Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.276
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно