• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет Оперативни Системи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Еве решив да направам рецензија, како за онлајн игри, така и за интернет оперативни системи.
Барајќи по интернетов, налетав на повеќе вакви проети, но само мал дел од нив сеуште работат и се оддржувани од членовите. Да не должам многу, почнуваме:

1. DesktopTwo

Desktop2 е онлајн систем направен со помош на Sun microsystems и е сеуште во бета фаза.

Самиот десктоп е прилично познат, со икони кои се отвараат со 2 клика.



Е сега има неколку работи кои се лоши за овој ОС:
Прво тој не е Open Source и затоа има само малку апликации.
Второ, има залепено реклами горе на десктопот, кое е многу нервирачко. (види горе)
Трето, некои апликации не се отвараат правилно, т.е. се заглавуваат при старт, а пак некој се пуштаат во нови прозорци. (види доле)



Оценка: 6/10

---------------------------

2. eyeOS (или мојот OSwebX)

Како со Канева, овој е мојот омилен интернет ОС.
окоОС :D, е Open Source интернет оперативен систем кој е направен со помош на PHP и flash. Но тука доаѓа интересниот дел.
Можете да си направите акаунт на јавниот сервер и да го користите од таму, но можете и да го симнете и да го инсталирате на свој сервер!
Самиот оперативен систем е страшно прост за користење и модифицирање. Десктопот е елегантен и многу едноставен со икони кои се отвараат со 1 клик, а можат да се расопредат лево десно, да се избришат и да се додадат нови.



Апликации ги има многу, бидејќи е Опен Сорс. Самиот ОС има word едитор, excel едитор и presentation прегледувач, и има поддршка за Office документи.
На страницата http://www.eyeos-apps.org има полно апликации направени од членови кои може да се симнат и инсталираат на системот.


Језда е малку спор со отварање на апликациите, се друго е во ред.



За да видите колку може да се прилагодува системот, зачленете се кај мене на http://hhos.hopto.org/eyeos/




Самиот админ може да инсталира апликации, да ги брише, да брави и брише корисници, да става нови теми, да одредува колку место за слкадирање на податоци има секој корисник....

Оценка: 9/10
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм.... мислам дека овие не можат да се нарекуваат Оперативни Системи, затоа што им треба триста работи вклучувајќи и друг оперативен систем за да можат да работат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Сега за сега, така е.
Но понатаму, ако доволно се развијат, може на ПЦто да има само интернет, а тие да се користат како Оперативни Системи.

бтњ, окоОС може да се отвори и преку мобилен :)
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
@Aleks,
По таа логика ниту еден програмски јазик не може да се нарече така, затоа што тој се интерпретира/компајлира во..?

Нејсе... друго е поентата во WebOS. Поентата е во тоа што се иде кон еден експериментален концепт (за кој јас лично сметам дека ќе биде НЕуспешен), со кој секој PC ќе биде испокасапен те. намален на следните компоненти:
1. Слаб процесор и малку меморија
2. тастатура (и евентаулно глушец)
3. мрежна картица
4. видео излез/и

Вакви апаратчиња веќе има цел куп. Се неракуваат set-top-box и најчесто се местат во установи од типот на болници, хотели и слични.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно