• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет од ТЕЛЕКАБЕЛ!!!

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Сакам да прашам дали некој користи интернет од Телекабел. Јас го имам пакетот 500 денари фиксна претплата на 6 гига. После 6 гига ми намалуваат брзина. Ја го поминав лимитот за триесетина мегабајти и сеуште брзината не ми е намалена. Дали некој (од Телекабел) што користи интернет го има поминато лимитот и кога му ја имаат намалено брзината. Се надевам дека некој има таков пакет. Леле, ќе ги убијам ако ми побараат повеќе пари, а и моите дома ќе ме убијат.:isplashen:

брзината дури е поголема и од таа што ми е пред да се надмине лимитот:
20080625015852rh5.png
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Speed тестерот не е баш точен. :) Рестартирај го модемот и ќе видеш дека ќе ти е побавно. И да ќе ти побараат пари
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.025
634
Значи треба да имаш 6144 МБ сообраќај за да ти ја намалат брзината, ти сега колку имаш?:rolleyes:
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Од страната на Телекабел: "НАПОМЕНА: Сите физички лица доколку не поднесат барање за промена на пакетот 500ден. фиксна претплата, од 01.06.2008 продолжуваат со пакетот 500ден.+доплата". Максимална доплата ти е 1000 денари, а брзината од 4-5Mb/s ќе ти биде до надминување на 50GB (download+upload). Ако сакаш да не ти се наплаќа, а да ти се намалува брзината по тие 6GB, тогаш оди да направиш миграција на пакетот од 500денари без доплата. Инаку миграцијата се правела во последните 3 работни дена од месецот.

п.с.: Ако до сега си надминал 30МБ тогаш биди внимателен овие 5 денови, 0.1 денар од секој нов МБ. Само со сурфање нема многу да доплатиш, ама намали со симнување на филмови и сл.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Од страната на Телекабел: "НАПОМЕНА: Сите физички лица доколку не поднесат барање за промена на пакетот 500ден. фиксна претплата, од 01.06.2008 продолжуваат со пакетот 500ден.+доплата". Максимална доплата ти е 1000 денари, а брзината од 4-5Mb/s ќе ти биде до надминување на 50GB (download+upload). Ако сакаш да не ти се наплаќа, а да ти се намалува брзината по тие 6GB, тогаш оди да направиш миграција на пакетот од 500денари без доплата. Инаку миграцијата се правела во последните 3 работни дена од месецот.

п.с.: Ако до сега си надминал 30МБ тогаш биди внимателен овие 5 денови, 0.1 денар од секој нов МБ. Само со сурфање нема многу да доплатиш, ама намали со симнување на филмови и сл.

Али ја го имам променато пакетот за без доплата, не знам што е фркава, или за поминување лимит рачунаат само download :D Ако е така имам уште 400 мега, али не верувам да е така :D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Speed тестерот не е баш точен. :) Рестартирај го модемот и ќе видеш дека ќе ти е побавно. И да ќе ти побараат пари

Како да го ресетирам модемот, не е овој како од Телеком... Ако мислиш на исклучување од струја тоа му го прам секој ден :D Му прам repair и слично и брзината си е пак иста. Мислиш дека speed тестот не е точен???
епа еве ти доказ без никакви speed тестови, тоа го симнував вчера.
screenshot94of1filedowney5.png


Значи треба да имаш 6144 МБ сообраќај за да ти ја намалат брзината, ти сега колку имаш?:rolleyes:
До сеа имам нешто повеќе од 6150 мега download и upload...
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Али ја го имам променато пакетот за без доплата, не знам што е фркава, или за поминување лимит рачунаат само download :D Ако е така имам уште 400 мега, али не верувам да е така :D

Ако го имаш променето пакетот откако ги извадија новите понуди (01.06.2008) тогаш во ред, фурај си со таква брзина додека можеш. Ако ти стигне доплата немаш гајле со оглед на тоа како што кажа си се префрлил на пакетот без доплата, па тоа ќе биде нивна грешка што не те ограничиле.

Инаку ти напишав во претходниот пост дека сите корисници на пакетот од 500ден. автоматски се префрлени на 500ден. + доплата без нивно знаење, а информацијата е напишана само на нивната веб страната и никаде на друго место. :ua:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Инаку ти напишав во претходниот пост дека сите корисници на пакетот од 500ден. автоматски се префрлени на 500ден. + доплата без нивно знаење, а информацијата е напишана само на нивната веб страната и никаде на друго место. :ua:

Ај мало дообјаснување ако може околу ова. До 01.06 кои пакети беа на располагање, а кои се сега нови(не мораш сите, само овие со 500 денари)... Дека јас кога почнав со Телекабел имаше 2 пакета.
1500 денари за неограничен интернет и другиот за 500 денари за незнам колку трансфер + доплата... Ако останале овие два до 01.06 логично е тие со 500+доплата да останат на 500+доплата...
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
Не се воопшто лоши, ами џабе ни е нам во другите градови ние мора да се задоволиме со 192кб :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
По два дена откако го поминав лимитот им текна да ми ја намалат брзината :D (требаше лом да напрам, да симнам се...:D) Сепак мора да кажам дека моментално можеби најдобра понуда, затоа што брзината и не е така мала (ок не е нешто посебно али...) се движи од 20 до 40 kb/s. Еве една пикчр за доказ :D

20080626192009hw5.png
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
epa kako beше она
се добро кратко трае

не стварно добри понуди имаат
ке се оправат и ке зголемуваат:)
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@ekonomist ај не се жали, пак имаш скоро дупло поголем download и над 3 пати поголем upload. :p
 

hardenheavy

Intern
19 октомври 2008
3
0
Никако да се решам што со интернетов. Дали е ОК оваа тарифа на телекабел (500 без доплата)?

Под претпоставка дека на 6гб ке бидам пресечен на 256kbit, коклу тоа би ми пречело во сурфање и download? Дали би имал проблем со streaming video и колку би била максималната брзина на обичен download?

Поздрав
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Никако да се решам што со интернетов. Дали е ОК оваа тарифа на телекабел (500 без доплата)?

Под претпоставка дека на 6гб ке бидам пресечен на 256kbit, коклу тоа би ми пречело во сурфање и download? Дали би имал проблем со streaming video и колку би била максималната брзина на обичен download?

Поздрав
Не заборавај дека во пакетот "500 ден без доплата" ти е вклучен download+upload што значи дека ќе ти ја намалат брзината по 6000мб вкупен сообраќај
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Телекабел е исто што и роби во Штип. Инаку овде има и телекабел (ако не се лажам е исти газда само друго име ) :))
Сега тука го рекламираат повеке телекабел за да оние што се на роби да платат за приклучок како ке и се зголеми профитот :))
 

BamBam1

Intern
5 октомври 2008
8
0
Телекабел е исто што и роби во Штип. Инаку овде има и телекабел (ако не се лажам е исти газда само друго име ) :))
Сега тука го рекламираат повеке телекабел за да оние што се на роби да платат за приклучок како ке и се зголеми профитот :))

Истиот газда е, ама не наплаќаат за приклучок, ако си корисник на роби ти си автоматски корисник на телекабел, незнам дали официјално се ребрендираа ама на web страната пишува Телекабел за цела Македонија, со значи нема веке роби , моби или со знам јас други. А во Штип од неодамна има Кејбтел, можеби тоа те збунило :D;)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
[FONT=&quot]2.2 Navedenata brzina ne e garantirana bidej}i se raboti za t.n. [/FONT][FONT=&quot]shared bandwidth[/FONT][FONT=&quot] odnosno odreden segment se deli na pove}e korisnici. Dokolku korisnikot [/FONT][FONT=&quot]download-[/FONT][FONT=&quot]ira bez prekin pove}e vreme brzinata mo`e da mu bide namalena do 128/128 [/FONT][FONT=&quot]Kbps[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

Една од точките од договорот.
Е*ати сообраќај над 100 гига кога можат во секое време да ти направат такво нешто:ua:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.576
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно