1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет од оператор + интернет од телефон (во една мрежа)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од BorisSapphire, 7 Јануари 2018.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Значи како што пишува во насловот... имам VIP картичка на кој што имам интернет и не го искористувам ни 5%, па би сакал да направам дома да имам интернет и од провајдерот и од VIP во иста мрежа, доколку снема интернет од провајдерот да се префрли на VIP интернетот (провајдерот да ми биде на прво место секако). Знам дека е невозможно да бидат и двата активни во исто време.:) Потребно ми е да имам 24ч интернет на одредени уреди кој што на нив ке имам отворени порти, значи потребно ќе ми биде да бидат врзани на рутер и двата интернета.
  Замислата ми е VIP картичката да ја ставам во телефонот и преку Mobile Hotspot да давам интернет на едниот рутерот(WDS Bridging).
  Како би можело да се изведе и со како уред за да ги поврзам двата интернета(рутери).
   
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Of the top of my head, ќе ти треба 3G/4G модем за VIP картичката и микротик рутерче за 2xWAN with Failover.
   
  BorisSapphire, smole и на kirev им се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Тој што ти го кажал ова, те излажал.
  Можат да бидат и двата активни, само набави си MikroTik.
   
  На BorisSapphire и krema им се допаѓа ова.
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Никој не ме излажал, моја претпоставка беше тоа. :):):)
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Може да ми предложите некој рутер од микротик? :)
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Може, колкав е буџетот?
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Значи така.. сакам да биде и AC(не е морално), кога станува збор за рутер верувај не жалам за пари така да... :):):)
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Оди на страната на Овернет и побарај го рутеров.
  MikroTik
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Ти благодарам. :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема на што :)
   
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Само кажи ми како да го врзам од ВИП интернетот, како што напишав погоре со рутер па од рутерот на микторикот?
   

Сподели

Вчитување...