• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет на мобилен

Dali koristite internet na vasiot mobilen telefon

 • Да

  Гласови: 25 43.9%
 • Не

  Гласови: 32 56.1%

 • Вкупно гласале
  57
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ok narode, eve edno prasanje? Dali nekoj tuka koristi internet na mobilen , i ako koristi po kolku casa go koristite. Jas si koristev internet na mobilen od COSMOFON bidejki bese podobar od T-Mobile.Odnosno T-Mobile nekako preskapo mi tarifirase a i dvata operatori imaat isti ceni za internet. Gi ocekuvam vasite mislenja
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Користев интернет од Cosmofon на времето додека немав ADSL. 90 ден + 18% за 3МВ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Користев интернет од Cosmofon на времето додека немав ADSL. 90 ден + 18% за 3МВ.
T-Mobile e 1mb 30 denari +ddv, ama fintata e sto vo momentot koga ke se konektiras odma ti gi zema parite i niv gajle im e dali ti ke go iskoristis megabajtot ili ne. So cosmofon toa ne e problem .
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
da koristam...i toa samo za proverka i prakanje na kratki mailovi nisto poveke...ama 30 den za mega e preskapo za nas standard...baska taa cena e od pojavuvanje na uslugata...moze ako ja namalat i napravat dobar marketing se poveke luge ke koristat internet na mobilniot
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
324
277
Јас се поврзувам преку Wi-Fi со Nokia N95. Каде што нема покриеност користам мобилен интернет на T-mobile. Во месечната претплата ми се вклучени 10 MB (бизнис топ клуб).
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
T-Mobile e 1mb 30 denari +ddv, ama fintata e sto vo momentot koga ke se konektiras odma ti gi zema parite i niv gajle im e dali ti ke go iskoristis megabajtot ili ne. So cosmofon toa ne e problem .
Немој да шириш дезинформации. Тарифирањето не е по мегабајт. Сакаш скен од детална сметка?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Користам скоро секој ден. Нјавеќе за chat.
Обично купувам по 6МВ на Косм што е 177 денари, и трошам отприлика по 100 на ден (максимум 150).
Значи :
6000КВ / 150КВ = 40дена. -: со 6МВ можам 40 дена да трошам по 150KB на ден (што е сосема доволно),
177денари / 40дена = 4.425
Е сеа убаво би било барем да е уште поевтино да може и нешто повеќе од чат да се праве ама тоа е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Немој да шириш дезинформации. Тарифирањето не е по мегабајт. Сакаш скен од детална сметка?
Te molam bidejki koga i da odam na internet od mobilen sekogas sum pokus za 30 denari na smetka (NOTE:koristam pri-pejd)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Немој да шириш дезинформации. Тарифирањето не е по мегабајт. Сакаш скен од детална сметка?
Не се дезинформации, човекот е потполно во право јас само еднаш што се конектирав на WAP преку GPRS и тоа по грешка (не работев ама ич) ми дојде на сметка 30ден.
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Си се конектирал на WAP преку GPRS? Знаеш ли каков кикс кажа? Тоа се две сосема различни работи, кои различно се тарифираат.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Sto kazuvas kiksovi jas koristam WAP preku GPRS uste vo 2003 godina
Pred da kazuvas kiksovi procitaj po google WAP preku koi nacini se konektira
i zapamti ne moze da si u pravo koga dvajca mislime isto 2:1
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас колку што знам wap и GPRS се сосема различни поими. И wap нема никаква врска со GPRS.
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Sto kazuvas kiksovi jas koristam WAP preku GPRS uste vo 2003 godina
Pred da kazuvas kiksovi procitaj po google WAP preku koi nacini se konektira
i zapamti ne moze da si u pravo koga dvajca mislime isto 2:1
Ц ц ц ц, па уште убеден.

Не сакам да бидам безобразен и да ти фаќам сеир за киксов, ама тропна работа која би била еквивалентно како да кажеш "Јас се конектирам на дајл ап преку адсл кога користам интернет" :LOL::LOL::LOL:
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
media NE TROPAJ GLUPOSTI I NE SPAMIRAJ MNOGU temata e drugo a ne ova sto zboris (lazes) no ne mozam da bidam nekulturen i bezobrazen i ponatamu da ti repliciram i prestani da kazuvas kiksovi.

Ponataka ne bi im objasnuval na "luge" kako media

a na normalnite luge ke im odgovoram posebno
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Да, фајт клаб.

Ќе ги замолам администраторите да дозволат таму да ти ја објаснам терминологијата, ама малку посликовито ќе биде :)

Инаку, еве ти ги тарифите за GPRS и за WAP посебно. Ако е иста работа зошто се тарифираат различно?

gprs.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Sega da ti kazam kolku samo lazat T-Mobile vo vrska so site ceni pa taka lazat i so ovie za internet. Neli Easy talk najevtina i covek mu stiga smetka pm (zboram za pripejd na postpejd ne znam kako odi) , samo sto go fatil nekoj pri cimanje mu zemalo 20 denari, kaj drugarite na drugite tarifi sum im seckal so 3 denari na smetka a ovde so 20 ne mozes da secnes.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Медиа vidi jas licno se imam konektirano na internet (PC) preku mobilen i toa na pocetokot preku CSD vrska 9,6kbit/s i toa go koristev samo za E-Mail bidejki bese presporo i preskapo, potaka koga vovedoja GPRS koe se tarifira po kolicestvo podatoci namesto na vreme.
Inace koga koristev internet direktno od mobilen (WAP) koristev i CSD koga se uste nemase GPRS, ne znam dali me svakas ako ne kazi po detalno da ti objasnam
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Абе дечки, Wap спаќа под GPRS ама вие зборите за 2 различни поими. Едниот збори за GPRS WAP услуга, а другиот збори за GPRS интернет. GPRS WAP е убиј боже скапо на T-mobile, а пак GPRS интернет е 30 ден MB ама знаат да си поткраднуваат. Јас користам GPRS интернет и ми наплаќаат ок, додека на девојками исто така и го подесив телефонот на GPRS интеренет и и наплаќаат малце поскапо (лажови):ua:. Еве последната сметка и дојде околи 1,8 МБ трансфер а и наплатија околу 100 денари.

Иначе користам интернет за проверување на Ogame и чат пат месенџер :LOL: хехехе..
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Користам интернет на мобилен ради Mig33 ради ништо друго мислам дека тоа е нај исплатливо во поглед за мобилниот интернет. На космофон се исплатува да се купи по 3 mb . Моментално според мене тоа е најдобрата солуција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Користам интернет на мобилен ради Mig33 ради ништо друго мислам дека тоа е нај исплатливо во поглед за мобилниот интернет. На космофон се исплатува да се купи по 3 mb . Моментално според мене тоа е најдобрата солуција.
Значи како што кажав и јас имам број од космофон специјално за интернет значи кога ми треба мсн или мирц од мобилен си го користам тој број
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Можеби сум офтопик, али дали може од мобилен со симбиан ОС remotely да се пристапи преку интернет Windows PS и со кој софтвер и колку брзо е во смисла да се работи од телефонот на десктопот на персоналецот ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,179
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно