• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернет користи секој петти Македонец

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Бројот на Интернет-корисници во Македонија во изминатите седум години е зголемен за 1.210 отсто, односно од 30 илјади во 2000 на околу 400 илјади во 2007 година, покажуваат податоците објавени на специјализираната статистичка веб-страница „Интернет ворлд стат“.

Македонија е меѓу земјите со најбрз раст на бројот на Интернет-корисници, но и натаму заостанува во однос на европските стандарди и повеќето свои соседи. Од земјите во регионот Македонија е пред Албанија (15,3 отсто) и Србија (13,9 отсто), а зад Хрватска (35,3 отсто), Грција (33,5 отсто), Бугарија (21,7 отсто) и Босна и Херцеговина (20,3 отсто).

Во Европа, процентуално, најмногу корисници на глобалната веб-мрежа има во Исланд (86,3 отсто) и во Шведска (75,6 отсто), а најмалку во Ватикан (12,1 отсто) и во Украина (11,5 отсто).

Според „Интернет ворлд стат“, во светот користат Интернет околу 1,25 милијарди луѓе, најмногу во САД - 211 милиони, во Кина – 162 млн., Јапонија – 86 млн. и во Германија 50 милиони. (МИА)

Prevzemeno od Utrinski
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Извини ама сите блиски што ги познавам ставија интернет откако ги намалија цените. Сега со купувањето на комјутери со ваучери тој број ќе се зголеми уште повеќе.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ne stvarno toa i se custvuva eve primer tuka vo Stip koga kablovskiot internet go kacija na 3GB za 600den masovno pocnaa da stavaat internet a malkumina bea tie bidejki operatorot snema modemi za internet:)Nekoi bogami se iznacekaa,ali sepak dobija,isto i so adsl a mnogumina stavija i ADSL od Onnet.Neka se mnozat niz cela Makedonija.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно