• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет конекција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Поздрав дечки.
Вака сеа. Често пати кога сум у школо се има случено да нема интернет или да има и многу многу да е бавен па сеа читав на ubuntu на форумите дека може нешто вакво, али објаснето е од Linux -> Linux, а јас дома имам Windows. Па, ако може некој доколку знае да ми објасни како можам вакво нешто да направам. :ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:chudenje::chudenje:

Што сакаш да направиш ?

Зошто интернетот не ти е во ред дома на Виндовс ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Не бре. У школо не го бива интеротот, и некако да се конектирам од школо на мојот компјутер дома и да имам саглам интернет, башка и многу побрз ќе биде, пошто таму од едно место влечат 6-7 компјутери.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Абе тоа ок е, ама ако ти е спор у школо, тогаш со која брзина ќе комуницираш со домашниот компјутер?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
ама преку remote неможеш да зимаш интернет конекција и плус за да пристапиш remote ти треба јак интернет а ти кажа дека во школо ти е слаб...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Неможе тоа да се изведе. Ти комуницираш со интернет на пример со 100КБпс од школо, а дома имаш 1000000000000 бегабитна линија и да се конектираш дома ти ќе бидеш конектиран со 100КБпс.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас мислам дека тој сака да се конектира дома на десктоп и од дома да си сурфа, односно да си работа на домашниот компјутер, нешто као Remote Desktop. Ако тоа му е целта тогаш може со RealVNC, нека намести само послаба резолуција за да не сецка многу сликата.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
во linux има RDP (тоа е windows протоколот за remote desktop) клиент. во кде е krdc, во gnome не ми текнува (ваљда remote desktop или слично).

а и rdesktop кој е всушност low level алатката која ја користат горните.

али ... ако е спор интернетот во школо, нема да добиеш многу со ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Јас мислам дека тој сака да се конектира дома на десктоп и од дома да си сурфа, односно да си работа на домашниот компјутер, нешто као Remote Desktop. Ако тоа му е целта тогаш може со RealVNC, нека намести само послаба резолуција за да не сецка многу сликата.
E конечно некој да ме свати :) Баш то саскам. Фала, ќе пробам во понеделник, па ако имам некој друг проблем ќе пишам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно