• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет конекција преку switch

  • Ја почнал/а темата
  • #1

frekky

Intern
11 ноември 2007
4
0
Имам еден проблем околу брзината на интернетот.Поврзани сме 4-ца преку switch и проблемот е кога еден
од нас ќе почне да download-ира останатите не можат да отворат дури не web-страна..Kako да се направи брзината да се распредели подеднакво кај сите т.е. дали постои некое софтверско решение?Пробувавме со NetLimiter Pro ја ограничува брзината на download,ама повторно го имаме истиот проблем кога еден ќе започне да симнува другите немаат интернет...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Taka e koga se stedi pari i se zema switch namesto ruter... da si zemete ruter ke bide najdobro. Switch e dizajniran samo za lokalna mreza. Se drugo so se pravi so switch pr: delenje na internet i slicno ne e stabilno.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

frekky

Intern
11 ноември 2007
4
0
Знам дека рутер би помогнал,но дали во мојов случај може да се најде друго решение?
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Не троши пари на рутер :)
Ако имате можност дигните еден како сервер. И ставите на него bandwidth manager. Ставеш Ip, ограничеш брзина и тоа е тоа.. Многу едноставен и лесен за употреба. Што е најважно, се инсталира само на серверот, не е потребен никаков клиент програма да го инсталираш на другите компјутери.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Не троши пари на рутер :)
Ако имате можност дигните еден како сервер. И ставите на него bandwidth manager. Ставеш Ip, ограничеш брзина и тоа е тоа.. Многу едноставен и лесен за употреба. Што е најважно, се инсталира само на серверот, не е потребен никаков клиент програма да го инсталираш на другите компјутери.
Imam slushnato za programov, kako shto kazhuvaat vrshi rabota ama go nemam koristeno do sega..
Download: SoftPerfect Bandwidth Manager 2.3ps. License:Free to try; $99.00 to buy ..Neznam dali gi imash site uslugi za proba, i kolku vreme..
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не троши пари на рутер :)
Ако имате можност дигните еден како сервер. И ставите на него bandwidth manager. Ставеш Ip, ограничеш брзина и тоа е тоа.. Многу едноставен и лесен за употреба. Што е најважно, се инсталира само на серверот, не е потребен никаков клиент програма да го инсталираш на другите компјутери.
Ejjj stvarno neznam so ke gi kosta poveke, eden ruter ili eden server pa makar i da e star ili slab. Ne zafrkavaj!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,733
Мислења
856,282
Членови
29,738
Најнов член
Sasko mkd
На врв Дно