1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет кафе !?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од nvpoll, 25 Февруари 2020.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,355
  799
  12 Април 2017
  Машко
  Не ми е е јасно шо е тука за лол?
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Си работел некогаш кај нас во село?
   
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  189
  91
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Друже Зрновци е ова не Скопје :D
  Ќе се најде некое дете гејмер оно ќе припазува ќе зима некоја пара, немаат потреба од работник :D
   
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ма каква пара бре, со игри ќе го хранат и презадоволно ќе биде. :innocent:
   
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,794
  21 Јануари 2009
  Еве сега ќе ти објаснам бидејќи не ти е јасно што е тука за смеење.
  Смеење е проценката што ја даде за давачки за вработениот, нереално голема е. И покрај тоа што вклучува придонеси, пак е смешна.
  А и смешно е што мислиш дека ќе биде пријавен.
  Патем, колку се придонесите за вработен?
  Чисто да видиме која плата си ја сметал дека ќе ја има вработениот :D
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,810
  1,179
  28 ноември 2015
  Машко
  Земи формирај здружени за граѓани, остај фирма не се зезај :)
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,355
  799
  12 Април 2017
  Машко
  На 15,000 плата е тоа. Можеш да го искористиш калкулаторот погоре.

  Е сега тоа шо он нема да се вработи е друго. Али ако шетаат инспектори - пример за проверка на компјутер - може да го плеснат една казна и за тоа.
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,810
  1,179
  28 ноември 2015
  Машко
  Пиши таму е-спорт друштво има федерација. Фирма ќе имаш трошкови и ќе затвориш.
  Стави линукс ако дојде инспекција но во Село сите се знаете и спреми таму поповолна цена за инспекторите и нивните деца.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Само интернет кафе не, ама како што пиша микс со кафич можеби. Исто и од мене имаш плус за обидот, се надевам дека ќе успее. Бидејќи во оваа северџанска макаронија сите ќе ти кажат(и ќе те омаловажат) да не почнуваш ништо т.е никаков бизнис. Никој не сака да бидеш успешен.

  За компјутери 8-10 обавезно, ако дојде цела екипа а имаш само 3 достапни компјутери толку од нив... Неверувам дека повторно би дошле.

  Гледам дека другите веќе наведоа за можни трошоци. Размисли и за други трошкови пр. за тоалет, вода, хартии, сапуни, средства за чистење... Мал милион глупости има што од старт нема да ти текнуваат освен кирија/фискална/сметководител... Некој резервен дел, компјутер, рутер, свич, не е лошо да имаш на страна.
   
  The Geek Boy, zipi123, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,613
  1,228
  2 Јануари 2012
  Не ми текнува игра на која што не сум извадил 50+ фпс без многу компромиси на графика.
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,355
  799
  12 Април 2017
  Машко
  Сите игри што типично се играат во интернет кафе: Dota 2, LOL, CS 1.6 & GO, Overwatch, и многу други..
   
  The Geek Boy, mkgunner и на psyside им се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,355
  799
  12 Април 2017
  Машко
  Поголем профит ќе правиш на смути, сокови, кафиња и слично одколку на компјутери.
   
  На olikomerc и mrkela2009 им се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  2-3 плејстејшена исто така голема работа ќе ти бркаат.
   
  Marko1213, DonFrozex и на krashot им се допаѓа ова.
 15. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Планот е 13пц
  Плејстејшен
  Кафемат највероватно нешто лименка сокче
  Вработен нема работене ние значи и 100евра ќар ние сме задоволни пошо од работа одиш отвараш кафето
   
 16. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Како скапира дека е зрн
  Брао
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,773
  10,329
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и едно електронско пикадо со тек на време да набавиш.
   
 18. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  22 месечно во село во источна?


  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 19. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Да ве уредам тука точно е минимално бруто пушташ 21илјада
  Али одат само 5000 за осугурање другите пари ги вракаш назад пошо нели нема вработен газдите работат
   
 20. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Значи 5000 не 22000 како што ти сметаа погоре


  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 21. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Пикадо билјард и тие работи спагаат во друг дел на закон има некои плус давачки
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  О боже... Тим а на тим б со закони и пречки и тимот од друга страна контра напад со 21 000 ден плата. Комедии станаа коментариве комедии, ко британски хумор. Никој не се смее...
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,577
  21 Април 2016
  Машко
  Обавезно квалитетни кревети со лео душеци за горниот спрат, 4 х 250е = 1000е. Постелнина, климатизација, ова, она, уште иЉадарче.

  Немој да шпараш на Украинки, тие ќе ти го прават најголемиот приход.
  Воедно го решаваш и проблемот со инспекторите. Win-Win ситуација.

  За зголемениот профит ич не бери гајле, ќе ти се најде за нови тастатури и глувци што ќе ти ги кршат децата доле во играчницата.

  Е сега тој локалниот данок, по едно евро за црквата, по едно за тие ... браќата ... ма шо се 3 евра за така нов и перспективен бизнис план. ;)
   
 24. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Јас лично не се разбирам во тој бизнис, но те охрабрувам да пробаш. Ако не ти се "последни" пари, тогаш немаш што да изгубиш.
   
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Еден богат човек од с. Зрновци имал три ќерки: Мара, Вида и Трајанка, кои ги омажил — Мара во Мородвис, Вида во Видовиште и Трајанка во Теранци
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...